BASRİ’DEKİ MERA ÜZERİNDEKİ YAPILAR MÜHÜRLENDİ KÖYÜ ADEM KÖSE SUÇLADI

Bu haber 28 Ekim 2020 saat 9:44 'de eklendi.

Basrı Mahallesinde ilk kez 2018 yılında gündeme gelen mera arazileri üzerine yapılan kaçak yapıların yıkımına yönelik yıkım kararı çıktı. Basri mahallesinde kaçak yapılara ilişkin Polatlı belediyesi Zabıta Amirliği Ekipleri harekete geçti. Kaçak yapılara ilişkin gerçekleştirilecek işlemler için mera araziye giden zabıta ekipler kaçak yapıları mühürledi. Mühürlenen yapılarla ilgili dosya Polatlı belediyesi encümenine gelecek. Çoğunluğunu köy halkının oluşturduğu köy dışından vatandaşın da bulunduğu mera işgalinde köylüler önceki dönem Basri Mahallesi muhtarı Adem Köse’nin 2012 yılında mera alanından kendilerine yer göstererek “köy tahsilat makbuzu” ile dağıtılacak arsa taksiti olarak Bin TL ile 2 Bin TL arasında değişen para aldığını söylediler. Köylüler Elektrik aboneliklerinin mevcut olduğunu , imar barışı ile yapı kayıt belgesi aldıklarını ifade ettiler. Köy muhtarı Davut Yavaş ise Önceki dönem Bari mahallesi muhtarı Adem Köse’nin toplanan bu paraları ne yaptığını sordu.

YIKIM KARARI ÇIKTI

Basri Mahallesi’nde 280 dekar arazi üzerinde mera işgali yapıldığına dair Polatlı İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından yapılan saha çalışması ve tespitlerinin bitmesinin ardından , Polatlı Kaymakamlığı mera arazileri üzerine yapılan yapıların yıkılması kararı çıktı . Polatlı Kaymakamlığı tarafından hazırlanan rapor doğrultusunda karar verildi ve kanuni hüküm gereği Basri Mahallesi’nde toplamda 280 dekar arazi üzerinde olduğu belirtilen, 70’in üzerinde çiftçinin çevirdiği mera arazileri üzerindeki kaçak yapıların yıkım kararına yönelik tebligatlar Polatlı Belediyesi Zabıta ekiplerince dün sabah yapılarak çevrilen meralardaki yapılar mühürlendi. Zabıta ekipleri tarafından mühürlenen alanlarda vatandaşa tebligatlar yapıldı. Gözler şimdi Polatlı Belediyesi encümen kararına çevrili. Polatlı Belediyesi encümeninden ne karar çıkacak?

 BU İNSANLARDA 1 MİLYARLARI ALDILAR

Basri Mahallesi Muhtarı Davut Yavaş “Bu insanlara eski muhtar göz yumdu, bu insanlara dedi ki gidin yer çevirin bu da arsa bedeli diye evrak karşılığı 2012 yılında bu insanlardan birer milyar alarak yer gösterdi. Buraları gidin çevirin dedi. Köylülerde tutanaklar var, hepsi kaymakamlığın elinde, arşivinde. Bu insanlarda 1 milyarları aldılar da parayı nereye koydular? Gelsinler baksınlar, neden sahip çıkmıyorlar şimdi bu insanlara? İnsanlar zannediyor ki ben yaptırıyorum hayır benlik bir şey yok. Para arsa bedeli diye alındı arsa nerede, arsa yok arsa bedeli diye 1 milyar para almışlar adamlardan.Hepsinin evrakları kaymakamlıkta var, belgeleri belediyede var kaymakamlıkta var. Kaymakamlık buraya ölçmeye geldiğinde bu insanların hepsi getirdi makbuzlarını verdi birer milyar karşılığında.”dedi.

 SIRF OY ALMAK İÇİN YAPILDI

Yavaş, “ Paraları alan o eski muhtar insanlardan 3 milyar 5 milyar para alıyor. Bazılarının makbuzları da yok ellerinde adam diyor ben 5 milyar verdim 3 milyar verdim diyen bir sürü insan var ama makbuzu olan burada en az 40 kişi var. Para muhtarlık adına mı alındı bilmiyorum ama arsa bedeli diye alındı. 2012 yılında bu insanlardan para alınmış 1’er milyar para alınmış ama nereye koydular bilmiyorum . Bu insanlardan sırf oy almak için, oyun itibarı ile oy almak için yapın ben göz yumarım diyen insanlar bak şuraya bazı çiftçiler tekrar yapmaya kalkınca ben gittim şikayet ettim. Benim zamanında yapmayacağın kardeşim adam şimdi bize diyor ötekiler nasıl yaptı ? Yapacağım bir şey yok insanlar mağdur Allah yardım etsin. 285 dönüm hepsine de kaçak yapı diye mühürleme yapıldı. Bu insanlar içinde yaşayanlar var.” dedi.

YUKARIDA İKİ KİŞİ ANLAŞAMIYOR SEN ÇOK ÇALACAKSIN BEN ÇOK ÇALACAĞIM OLAN BİZE OLUYOR

 Basri Mahallesi sakinlerinden Uğur Demir, “Yıktıran o, yaptıran o, uğraşan o, birebir uğraşan o, paraları alan o arsa dağıtacağım diye paraları alıp giden o. Kahvenin merkezine çıkıp gelipte arkadaşlar çıkın orayı çevirin oralar tamam hallolacak olan diyende o . Bu insanlar burada iki üç tane tapusunu aldı. Projeli elektriğimiz var. Adam tapusu var hatta gidip tapuda satışını yapan var. Ondan sonra geldi sayın devletimiz, geldi adamların tapusunu iptal etti. Nasıl bir dünya bu kanun, yasa falan değil. Yukarıda iki kişi anlaşamıyor sen çok çalacaksın ben çok çalacağım olan bize oluyor. Buraya yıkmaya geliyor seçime de gelecek. Bu mera bu köy bizde bu köylüyüz, oradan buradan şuaradan adam toplayıp da bir şeyler yaptırmıyoruz, tamam eyvallah kanunu var yasası vardır ama kişilerinde yapabileceği bir şey vardır. Yapması gereken kişiler tam aksine indirelim diye uğraşıyorlar hatta birinin ismini veriyorum biri eski muhtarımız Adem Köse açık ve net söylüyorum bütün bunun uğraşlarıyla öbür amcam da diyor ki o benim dayım kardeşim ben dayımın dediğini yaparım.” dedi

NE İŞGALCİ KARDEŞİM BEN BU KÖYLÜYÜM

Mahalle sakinlerinden sakinlerinden Murat Yüksel “ Biz elektriğimizi aldık suyumuzu aldık, onu alırken bir şey yok şimdi bizi tanıyan yok. İşgalcide işgalci ne işgalci kardeşim ben bu köylüyüm. Ben römorkumu, motorumu koyacak yer bulamazsam evimin böğrüne tabii ki koyacağım. Kimseyi rahatsız etmedik kimsenin tapusunu işgal etmedik. Hala diyoruz devlet kaça verecekse bunlara bir bedel mi koyacak, ne yapacaksa biz paramızı verelim yerimizi alalım .Yeni arsada değil benimki 25 yıllık ceviz ağacı bu dün dikilmiş gibi mi geldiğim senen diktim ben bu ağacı.”dedi.

BELEDİYE VASITASI İLE YIKIMI YAPILACAK

Zabıta Müdürü Sabri Ünal vatandaşlara olay yerinde konuya ilşkin açıklama yaparak, “Bu iş 11 senedir süren mahkeme davaları var. 11 senenin sonunda mahkeme buranın meranın tecavüz edilen meraların Men’ine dair karar geldi. Bununla ilgili İlçe Tarım gerekli işlemleri yaptı cezai prosedürü yaptı mera kanununa göre kaymakamlık vasıtası ile belediyeye geldi. Mera kanununda belediyenin tek sorumluluğu tecavüzün men edilmesi tecavüz men edilmezse biz şuan 3194’ten 32. Ve 42. Maddelerini uyguluyoruz yani mühürlemesini yapıyoruz.Encümenden size iki ay içerisinde buranın eski haline getirilmesi diye karar gelecek iki ay içerisinde eski haline getirilmezse belediye vasıtası ile yıkımı yapılacak.” dedi

BİZ BU KANUNU UYGULAMAK ZORUNDAYIZ

Ünal, “Bu arada mahkeme süreci devam edenler var. Mahkeme derse hukukun üstünlüğü, hukuk ne derse o olur, mahkeme sürecine göre işlem devam eder. Burada şu anlaşılmasın köylüler bizim 50 yıllık evimizi yıkıyor belediye, tekrar söylüyorum mera kanununda belediyenin tek sorumluluğu yapılan işlemlerden sonra mera tecavüzü tespit edilen yerlerde tecavüzü kaldırmak.Onun dışındaki işlemler tamamen kaymakamlığın ilçe tarımın yaptığı işlemler.Bundan köylülerin haberi olursa biz bu kanunu uygulamak zorundayız. Mahkemeden ne sonuç çıkar bilmiyoruz ama inşallah lehinize çıkar. Mahkemeden zaten menine karar gelmiş hukuk yolunuz açık.” dedi.

70-80 MİLYAR PARA HARCADIM GİDECEK GELECEK YERİM YOK

Köy sakınlerinden mağduriyetini dile getirenler “Üç tane çocuğum var, aramızda kötü yapacak bir şey yok. Buraya geldim emekliyim 70-80 milyar para harcadım gidecek gelecek yerim yok. yıkım olmaz önceki muhtar da dedi. Çiftçilik yapan kişileriz, çiftçilik yapıyoruz bizim Traktörümüzü, aletimizi edevatımızı koyacak yerimiz yok. Dışarılara yollara mı koyalım malzememizi” diye konuştular..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.