Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda hayata geçirilen Türk Mutfağı Haftası, 21-27 Mayıs tarihleri arasında Başkent Millet Bahçesi’nde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Ankara’daki etkinlikler Ankara Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Altındağ Belediyesi ev sahipliği ve TAFED iş birliğinde gerçekleştirdi. Haftanın en anlamlı etkinliklerinden biri, Down sendromlu gençler ve çocuklar için düzenlenen “Aşçılık Workshop'u” oldu. 

Başkentte Mutfakta Engeller Kalktı Down Sendromlu Şefler Usta Aşçılarla Yemek Yaptı (2)

Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) ve Başkent Aşçılar ve Turizm Birliği Derneği (BAŞATDER), Down sendromlu gençler için özel bir Aşçılık Workshop’u düzenledi. Bu etkinlikte, Down sendromlu bireyler usta aşçılarla birlikte yemek yapma fırsatı buldu. Workshop’a katılan Down sendromlu şefler, soslu köfte, sulu köfte ve beyti gibi Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerini hazırladı. 

Başkent Aşçılar ve Turizm Birliği Derneği Eğitmeni Filiz Erdoğmuş workshop hakkında polatlıpostası.com’a açıklamalarda bulundu.  

Başkent Aşçılar ve Turizm Birliği Derneği Eğitmeni Filiz Erdoğmuş, etkinliğin amacının mesleği tanıtmak ve Down sendromlu bireylerle keyifli vakit geçirmek olduğunu belirtti. Erdoğmuş , "Türk mutfağının Ankara'daki yerini ve önemini biraz daha vurgulamak için buradayız. Bu etkinlikte her türlü zorluğun aşılabileceğini ve özel çocuklarımızın bizlerle birlikte her şeyi yapabileceğini göstermeyi amaçladık" dedi. 

GENÇ AŞÇILARA İLHAM 

Etkinlikte meslek lisesi aşçılık bölümü öğrencileri de yer aldı. Erdoğmuş, gençlerin usta aşçılarla çalışma fırsatı bulduğunu ve bu deneyimin onlar için büyük bir şans olduğunu ifade etti. "Gençler mesleğin zorluklarını, kolaylıklarını ve güzelliklerini görmek için buradalar. Burada çok iyi ustalar var ve gençler ustalarıyla birlikte mesleğin en güzel yanlarını tanıyor" diye ekledi. 

Başkentte Mutfakta Engeller Kalktı Down Sendromlu Şefler Usta Aşçılarla Yemek Yaptı (1)

“KENDİMİ ÖZGÜR HİSSEDİYORUM” 

Down sendromlu şef Eyüp Can Atasoy, workshop’ta birbirinden güzel yemekler yaparak keyifli vakit geçirdi. Atasoy, etkinliğe katıldığı için çok mutlu olduğunu ve bu tür faaliyetlere katıldığında kendisini özgür hissettiğini dile getirdi. 

Başkentte Mutfakta Engeller Kalktı Down Sendromlu Şefler Usta Aşçılarla Yemek Yaptı (3)

Ortadoğu’nun ve Balkanların en büyük mobilya şehri: 'Ankara' Ortadoğu’nun ve Balkanların en büyük mobilya şehri: 'Ankara'

Etkinlikte yer alan Down Sendromlu şef Eyüp Can Atasoy’un annesi Ayşegül Atasoy, duygu ve düşüncelerini polatlıpostası.com’a anlattı. 

Eyüp Can’ın annesi Ayşegül Atasoy, oğlunun aşçılık kursuna katılmasının el becerilerini geliştirdiğini ve sosyal açıdan olumlu etkiler yarattığını belirtti. 

“BİZ ONLARDAN ÖĞRENİYORUZ” 

Aşçılık eğitimine 3 ay önce katıldıklarını belirten Anne Ayşegül Atasoy, "Eyüp Can zaten sosyal bir çocuk. Bu tarz etkinliklere sıklıkla katılıyoruz. Aşçılık kursunun Eyüp Can’ın üzerinde de bayağı olumlu etkileri var; hem öğreniyor hem de sosyalleşiyor. Bu etkinliği basketbola gittiğimizde duyduk ve hemen değerlendirmek istedik" dedi. Eyüp Can’ın lisanslı yüzücü olduğunu ve çeşitli sosyal faaliyetlere katıldığını belirten Atasoy, "Evde hiç durmayız, aşçılık kursuna, yüzme kursuna ve basketbol kursuna katılırız" ifadelerine yer verdi. 

Ayşegül Atasoy, oğlunun yetenekli bir çocuk olduğunu ve ondan çok şey öğrendiklerini belirtti. "Bizim çocuklarımız özel çocuklar ve farklı özellikleri çok fazla. Aslında bir bakıma biz onlardan çok şey öğreniyoruz" dedi. 

HABER: SEMA TÜRKEL

Editör: Sema Türkel