Başkentte deprem daire başkanlığı kuruldu!

Bu haber 14 Şubat 2020 saat 8:23 'de eklendi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesine yeni bir daire başkanlığını katarak “Deprem Risk Yönetimi Ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı” kurdu. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Şubat ayı Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine taşıdığı “Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı’nın kurulmasına ilişkin Başkanlık yazısı oy birliği ile kabul edildi.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Afet Koordinasyon Merkezi’nin yeni yapılacak binasına taşınacağını ve ilçe belediyelerle iş birliği yapacaklarını belirtti.
BAŞKENTTE DOĞAL AFETLERLE MÜCADELE
Doğal afetler konusunda ilçe belediyeleri ile iş birliği yapmak istediklerini belirten Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş; “Deprem ülkemizin bir gerçeği. En son yaşadığımız Elazığ depremi şunu gösterdi ki bundan sonra daha koordineli ve daha iyi çalışmalar yapmalıyız. Başkentin maalesef bir AKOM Merkezi yok. En kısa sürede yeni bir bina inşa edeceğiz” dedi.
YAVAŞ: BÜYÜKŞEHİR VE İLÇE BELEDİYELERİ ARAÇLARINA ÇİP TAKMAK İSTİYORUZ
Başkan Yavaş, doğal afetlerden karla mücadeleye, yangından su taşkınlarına birçok acil duruma Büyükşehir-ilçe ayrımı yapmadan müdahale etmenin önemine dikkat çekerek; “Hazırlayacağımız bir yazılımla Büyükşehir Belediyesi ve İlçe belediyelerine ait araçlara çip takmak istiyoruz. GPS sistemiyle takip ederek, hangi araç nerde ise en yakın yere onu yönlendirmeyi planlıyoruz.”
ÜÇ AŞAMALI MÜDAHALE PLANLARI HAZIRLANACAK
Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme
Daire Başkanlığı’nın
kurulmasıyla olası afet durumlarının öncesi, sırası ve sonrası olmak üzere üç aşamalı müdahale planları hazırlanacak.
Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulacak uluslararası standartlardaki Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) koordinasyonunda daha önceden tespit edilen ve eylem planı hazırlanan doğal afet riski taşıyan alanlar dahil kar ve buzla mücadeleye, sel ve su taşkınlarının yaşanacağı sıcak noktalara daha hızlı müdahale edilmesi sağlanacak. İlk olarak sahaya inilip mobilize 200-300 kişilik uzman ve sertifikalı ekipler oluşturulacak ve gönüllüler eğitilecek.
ŞUBE MÜDÜRLERİ İLE HİZMET YAPILACAK
Yeni daire başkanlığı bünyesinde kimyasal atıklar ve radyoaktif kirlenmelerle ilgili riskleri öngörülüp hareket planını da hazırlanacak. Jeolojik Araştırmalar ve Zemin İnceleme, Afet Koordinasyon Merkezi, Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme, İdari ve Mali İşler ile Afet Teknolojileri İzleme ve Eğitim olmak üzere 5 şube müdürlüğü hizmet verecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.