BAŞKENTTE 30 YILLIK SU HARİTASI OLUŞTURULDU

Bu haber 27 Haziran 2020 saat 9:35 'de eklendi.

“İçme Suyu,  Atık Su ve Yağmur Suyu Yönetimi Master Planı” Başkent’in gelecek 30 yıllık su yönetiminin yol haritasını oluşturularak çalışmalara başlatıldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin gündeminde de olan Polatlı’nın su sorunu konusunda da buna yönelik ASKİ’de Master Planı toplantısı düzenlendi. ASKİ’de düzenlenen Master Planı toplantısına katılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Başkent’in 2024 ile 2054 yıllarını kapsayacak  “İçme Suyu, Atık Su ve Yağmur Suyu Yönetimi Master Planı” çalışmaları hakkında düzenlenen toplantıda önemli değerlendirmelerde bulundu.

“222 YERDE HALA MUSLUKLARDAN SU AKMIYOR”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yerel yönetimlerin öncelikli görevinin kentte yaşayan insanların hepsine musluktan içilebilir su temin etmek olduğunu vurguladı. Ayrıca Başkan Yavaş, Ankara’da köyken mahalle yapılan 222 yerde hala musluklardan su akmadığını, 37 köyde ise kanalizasyonun açıktan aktığını belirtti.

YAVAŞ: BURASI BAŞKENT

ASKİ’nin altyapıya harcaması gereken bütçesinin daha önce hayali projelere aktarıldığına dikkat çeken Başkan Yavaş şu ifadelere yer verdi; “Burası Başkent. Türkiye’nin gözbebeği arkadaşlar. Yani bir köyde kanalizasyon açıktan akarken insanlar musluktan su içemezken dinozorları buraya yığmanın, önceliği bu tür yatırımlara; kapılara, havuzlara, 5 kuruş kente faydası olmayan, görselliği olmayan şeylere aktarmanın anlamı var mı? Bu şekilde 1 milyar 224 milyon dolar yaklaşık 8,5 milyar lira aktarılmış. O da belediye bu da belediye ne fark eder diyorlar. Hayır, ASKİ’nin kendi kuruluş kanununa göre öncelikli işi musluktan içilebilir su akıtmak ve altyapıdır. ANKAPARK’a harcanan para 750 milyon dolar ve sonuçta evlerimizi su basıyor.”

YAVAŞ: VATANDAŞIMIN EVİNİ SU BASINCA KENDİ EVİMİ BASMIŞ GİBİ ÜZÜLÜYORUM

Başkan Yavaş, şiddetli yağışlar sonrasında son bir hafta içinde yaklaşık 3 bin ihbar aldıklarını ifade eden Başkan Yavaş, duyduğu üzüntüyü de şu sözlerle dile getirerek;

Şu an ben belediye başkanıyken bir vatandaşımın evini su basınca kendi evimi basmış gibi üzüntü ve hicap duyuyorum. Mutlaka müteahhidin kabahati olan yapılar vardır ama bir evi birkaç defa su basıyor ve her yağmurda bu tekrar ediyorsa, bu belediyenin kusurundan kaynaklanıyorsa hiçbir mazerete sığınmanın anlamı yok artık.”

“BİZİM BELEDİYE OLARAK ÖNCELİĞİMİZ İNSAN HAYATI

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Tatlar Arıtma Tesisinin yenilenmesi gerektiğini belirterek “Ankara Çayı’ndan akan sudan İstanbul Anadolu yakasına su veriliyor ve Sayın Cumhurbaşkanı da o suyu kullanıyor” dedi. Ayrıca Yavaş, altyapı eksikliği nedeniyle yaşanan su taşkınlarına ilişkin sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ne diyeyim artık bunu Belediye Meclisinde on defa söyledim. Ben kredi isterken alacağım parayı fantezi bir yatırıma aktarmak için istemedim ki. Bizim kredi istememizin sebebi sizin yıllardır ihmal ettiğiniz yatırımları bir an evvel yapmak için. Kimsenin evini su basmasın, kimse ölmesin diye. DSİ’nin 16 tane 2021’e kadar tamamlamamızı istediği taşkın alanı var. Bunları ortadan kaldırmak gerekmiyor mu? Bizim belediye olarak önceliğimiz insan hayatı.”

YAVAŞ: SADECE BİZE OY VERENLER Mİ SUSUZ KALACAK?

Belediye Meclisinde altyapı için istenen kredinin muhalefetin oylarıyla engellediğini vurgulayan Başkan Yavaş; “Bu konuda bir mahkeme kararı var onu da kendilerine gönderdim. Yani zaten siyasi olmayan bir konuya Meclis’teki muhalefet siyasi baktı ama artık mahkemenin yürütmeyi durdurma kararıyla da işin aciliyeti tespit edildi” dedi. Su kaynakları yetersiz olduğu için Bakanlığın suyu fazla kullanandan daha fazla bedel alınması yönündeki teklifine de dikkat çeken Başkan Yavaş, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Geçen Mecliste grup başkanları ile de konuştuk. ‘Neden ASKİ işleri kendi yapmıyor?’ dediler. Bir yandan eksi 470 milyon lira ile bütçeyi tamamlayacaksınız, bir yandan ‘Kendiniz yapın’ diyeceksiniz bir yandan da kredi vermeyeceksiniz. Bunun bir tek anlamı var ‘Yapmayın’ demek. Peki yapmadık. Biz de gittik Fen İşleri ile asfaltını yaptık. Su bastığı zaman kendi partililerinizin evini su basmıyor mu? Sadece bize oy verenler mi susuz kalacak? Bunun hesabını halka nasıl vereceksiniz?”

“BİR KİŞİNİN HAYATINA HANGİ MAKAM DEĞİŞİLİR?”

Açıklamalarına devam eden Başkan Yavaş, altyapı eksikliğinin bir an önce tamamlanması ve özellikle de asbestli boruların değiştirilmesi gerektiği konusunda uyararak; “Bu yatırımların hepsini bir an evvel yapmak suretiyle Ankara’yı bu problemlerden inşallah kurtaracağız. Bizden sonrakilere sağlıklı bir sistem bırakmak çoluğumuza çocuğumuza güzel bir gelecek bırakmak adına yapılması gerekenleri yapacağız. Polatlı hattı elek gibi olmuş. ‘O borular bir an evvel değişmeli’ diyorum maalesef Polatlılı Meclis üyeleri de, ‘Hayır’ diyor. Susuz kalınca da ‘ASKİ nerede? diyorlar. İnşallah Polatlı’dan o çeşme suyunu akıtacağız.”

YAVAŞ: BİZ DE BUGÜN SUYU 3 LİRADAN SATACAKTIK

Başkan Yavaş ayrıca İvedik’ten Aydınlıkevler’e gelen hattın çok eski olduğunu ve patlaması durumunda Ankara’nın 3’te 1’inin susuz kalacağını ifade ederek, “ASKİ’nin bütçesi belediyeye aktarılmamış ve bunun gibi acil projeler gerçekleştirilmiş olsaydı Ankara’nın 50 yıllık su problemi çözülmüş olacaktı. Su kaybı da önlenecekti. Biz de bugün suyu 3 liradan satacaktık” dedi.

ÖZTÜRK: MASTER PLAN ÇALIŞMASININ BİR FERDİ OLMAKTAN ONUR DUYUYORUM

Toplantıda konuşan ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk de; “Başkentimizin en önemli yapı taşlarından biri olan ASKİ’mizde devam eden şeffaf, planlı, bilimsel ve yetkin yönetim anlayışının devamı niteliğindeki master plan çalışmasının bir ferdi olmaktan onur duyuyorum.”

ÖZTÜRK: KOROZYON KONTROL SİSTEMİ KURULARAK ŞİKÂYETLERİ SIFIRA İNDİRGİYORUZ
Öztürk, Ankara’nın 30 yılının planlandığı bu çalışmaların Başkent’e yeni bir kimlik kazandıracağını anlattı. Ayrıca 3,5 yıl sürecek olan projeyi su kaynaklarının yönetimi, altyapı ve arıtma sistemleri, kurumsal yapı, yatırım programları ve finansal analizlerin oluşturacağını söyledi. ASKİ Genel Müdürü Öztürk, konuşmasına şöyle devam etti:

700 bin metre atık su ve yağmur suyu hattı, 1 milyon 370 bin metre içme suyu isale, şebeke iletim hatları, 6 bin ızgara ile 185 su deposu imalatı gerçekleştirilmiştir. Elbette ki ASKİ olarak kesintisiz, kaliteli ve içilebilir su temin etmek, bunu iletecek altyapıyı döşemek önceliğimizdir. Bugün Ankara’da yaşayan vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla musluklarından akan suyu içebilmektedir. Bina tesisatları ve bataryalarda oluşan demir korozyonunu önlemek adına İvedik Arıtma Tesisimizde korozyon kontrol sistemi kurularak şikâyetleri sıfıra indirgeyen çok önemli çalışmalar yapmış bulunmaktayız.

Aynı zamanda ASKİ Genel Müdürlüğü Konferans Salonu’nda 2 gün devam edecek olan toplantıda Ankara’nın sürdürülebilir gelişmesinin temin edilebilmesi için çevre ve insan sağlığını önceleyen, etkin, verimli ve kaliteli su, atık su ve yağmur suyu hizmetleri bir bütün içinde ele alınarak masaya yatırılacak. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.