BAŞKAN YILDIZKAYA, MUHTARLARLA BULUŞTU

Bu haber 17 Haziran 2022 saat 8:02 'de eklendi.

Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, dün Polatlı mahalle muhtarları ile istişare toplantısında bir araya geldi. Düzenlenen istişare toplantısına; Belediye Meclis Üyeleri, Polatlı Muhtarlar Derneği Başkanı Adem Köse, MHP İlçe Başkanı Uğur Güngör, Daire Amirleri ve ilçemiz merkez ve kırsal mahalle muhtarları katıldı. Başkan Yıldızkaya, 8 yıllık görev süresince tüm mahallelere hizmet götürmeye çalıştıklarını belirterek hiçbir muhtarı geri çevirmediklerini söyledi. Yıldızkaya daha sonra yapılan ve yapılacak çalışmalara değindi. Sonrasında mahallelerin genel sorunlarına ilişkin istişare edildi. Toplantıda ayrıca Başkan Yıldızkaya Polatlı’nın il olması konusunda önemli açıklamalar yaptı.

KÖSE: POLATLI’MIZ TÜM TÜRKİYE’DE ÖRNEK GÖSTERİLEN BİR MARKA ŞEHİR OLACAKTIR

Toplantının açılış konuşmasını yapan Polatlı Muhtarlar Derneği Başkanı Adem Köse, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Sözlerime başlamadan önce yoğun yağışlar dolayısıyla son günlerde Başkent Ankara’da, Polatlı’mızda ve köylerimizde meydana gelen sel felaketlerinde hayatlarını kaybeden tüm hemşerilerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Afet neticesinde ürünleri ve hayvanları zarar gören tüm çiftçilerimize ve üreticilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Allah tekrarını yaşatmasın. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde düzenlediğimiz toplantılarda Başkent Ankara’ya bağlı dernek başkanlarını Polatlı’mızda ağırladık. Muhtarlarımızın gayretleri, Belediyemizin hizmetleri ile yapılan önemli çalışmaları yerinde inceledik. Şehrimizin tarihi alanlarını hep birlikte ziyaret ettik. İlçe Tarım Müdürlüğümüzün ve Ziraat Odamızın tarımsal üretime katkı yapmak amacıyla gerçekleştirdiği çalışmaları yerinde gördük. Bugün şehrimize gelen misafirler Polatlı’mızda yapılan çalışmalara, şehrimizin tarımsal üretimine gıptayla bakıyorlar. Belediye Başkanımızla, Belediye ekiplerimizle muhtarlarımız arasında oluşan koordinasyona imreniyorlar. Muhtarlarımızla Belediyemizin

adeta bir mesai arkadaşı gibi birlikte çalıştığını, fikir alışverişinde bulunduğunu gözlemlediklerini dile getiriyorlar. Tüm bu koordinasyondan ve çalışmalardan mutluluk duyuyoruz. Bunların yanı sıra Polatlı Muhtarlar Derneği olarak Belediye Başkanımızın ve kıymetli muhtarlarımızın desteğiyle birçok başarıya imza atmaya devam ediyoruz. Polatlı’mızın hem merkezde hem kırsalda Belediyemizin yaptığı başarılı çalışmalarla Marka Şehir olma yolund

a hızla ilerlediğini görmekten mutluluk duyuyoruz. Muhtarlara günün her saati kapısını da, telefonunu da sonuna kadar açık tutan; köylerimizin dertleriyle dertlenen Sayın Belediye Başkanımıza huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum. Mahallelerimiz için fedakârca çalışan tüm kıymetli muhtarlarımızı yürekten kutluyorum. El ele yürüttüğümüz çalışmalarımız artarak devam edecek; Polatlı’mız tüm Türkiye’de örnek gösterilen bir Marka Şehir olacaktır.”

Daha sonra MHP Polatlı İlçe Başkanı Uğur Güngör de katılımcıları selamlayarak; “Öncelikle Belediye Başkanımızın bu güzel davetine icabet ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. En son 5 Haziran’da istişare toplantımız olmuştu. Son günlerde yaşanan afet olaylarından zarar gören tüm çiftçilerimize geçmiş olsun diyorum.”cümlelerine yer verdi.

YILDIZKAYA: NE KADAR OY ALDIĞIMIZI SORGULAMADIK, BUNU SORGULAYANLARI AYIPLADIK

Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, konuşmasına başlarken 6360 sayılı yasaya rağmen merkez ve kırsal mahallelere imkanlar ölçüsünde hizmet götürmeye gayret ettiklerini belirtti. Yıldızkaya; “8 yıldır bu güzel şehre, 82 tane kırsal mahallesine, 13 tane merkez mahallesine, elimizden gelen imkanlar ölçüsünde hizmet etmeye gayret gösteriyoruz. Allah nasip ederse 2024 yılında da yeni bir seçimle halkın terazisine çıkmış olacağız. 2014 yılında başlayan dönem önceki yıllardan çok farklıydı. Çünkü eskiden özel idare vardı, köylerimizin bütçesi vardı, mahalli idareler desteği ile hizmetler yapılıyordu. 6360 sayılı büyükşehir yasası bunu lav etti ve kaotik bir ortam oluştu. Bu yasanın doğru ve sürdürülebilir olmadığını bugün herkes biliyor. Polatlı, 3 bin 700 km2 yüz ölçümü ile toprak bakımından Türkiye’de 4’üncü büyük ilçe. Bu kadar geniş bir alana hizmet veriliyor fakat bütçesi de azaltılıyor. İki dönemdir belediyemizin imkanları ölçüsünde hemen her köyümüze az çok hizmet götürmeye çalıştık. Kesinlikle ne kadar oy aldığımızı sorgulamadık, bunu sorgulayanları ayıpladık. Hiç ayrım yapmadık. Fakat bu Polatlı’nın her sorununu çözdük anlamına gelmiyor. Zaten sorunlar çözülse bize de size de ihtiyaç kalmaz. Gönül ister ki Polatlı’nın her muhtarının her talebine aynı anda cevap verelim. Bütün mahallelerin sorunlarını aynı anda çözelim. Maalesef böyle bir imkan yok. Kaynak belli, imkan belli. Bugüne kadar hiçbir muhtarımıza hayır demedik, imkanlarımız ölçüsünde talepleri yerine getirdik. 2024 yılı Mart ayının sonuna kadar her birimizin görevi devam ediyor. Aday olsak da olmasak da o gün geldiğinde vatandaşın karşısına başımız dik, alnımız açık çıkacağız.”diye konuştu.

Yıldızkaya, konuşmasının devamında Polatlı Tarım Üniversitesi, belediye hizmet binası, turizm, kaldırım ve asfalt çalışmaları, imar çalışmaları, şehrin temizliği, belediye bütçesi ve Polatlı’nın il olması konularında konuştu. Başkan Yıldızkaya’nın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

POLATLI TARIM ÜNİVERSİTESİ KURULMASI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

– Sayın Cumhurbaşkanımız 13 Eylül’de Duatepe’de Polatlı Tarım Üniversitesi kurulması sözünü verdi. Şimdi konu mecliste bekliyor. Seçim öncesinde onaylanmasını ümit ediyoruz. Biz bu konuda üzerimize düşeni yaptık. Ülkenin tarım politikalarına yön verebilen bir üniversite hayal ediyoruz. Polatlı Tarım Üniversitesi kurulduğunda bu konuda ilk devlet üniversitesi olacak.

GORDİON BU YIL UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNE GİRECEK

– POTA birimi oluşturduk, Sakarya Zaferi bugün daha da bilinir oldu. Geçen yıl 100.yıla özel en kapsamlı programı gerçekleştirdik. Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleri de bu konunun önemini ortaya koymuş oldu. Ayrıca bu yıl Gordion Antik Kentimizin de UNESCO Dünya Mirası asil listesine girmesini bekliyoruz. Şu anda bu konu Türkiye’den sunulmuş eksiksiz tek dosya, sadece genel kurul toplantısının yapılmasını bekliyoruz. Toplantı yerinin bu yıl Rusya olmasından dolayı toplantı henüz yapılamadı. Eğer Gordion UNESCO listesine girerse Ankara’nın ilk tarihi mirası olacak. Bu durum Gordion’a sadece Türkiye’den değil tüm Dünya’dan akın akın turist gelmesi demek.

POLATLI HER ŞEYDEN ÖNCE TARIM ŞEHRİ

– Polatlı turizm, sanayi ve ticaret şehri olmasının yanı sıra öncelikle bir tarım şehri. Arazilerinize, mahsullerinize sahip çıkın. Gelecekte buradaki tarım arazileri daha da önemli hale gelecek. Bu vesileyle harmanınızın bereketli olmasını diliyorum. Umarız her hangi bir afet yaşanmadan harman gerçekleştirilir. Allah bol ürün versin, bol kazanç versin.

POLATLI’NIN İL OLABİLME KONUSU

– Siyasi çevrelerden seçim öncesinde bazı ilçelerin il yapılacağını duydum. 81 vilayetimizin 19 ilçenin daha il yapılmasıyla il sayısının 100’e çıkarılması planlanıyor. Doğruluğunu tam teyit edemesem de yüksek ihtimalle biz de o listenin içerisindeyiz. Eğer o listeye giremezsek herhalde anayolda yere yatarız. Bunun olabileceğini düşünüyorum, hakkımız olduğuna inanıyorum. Öyle olursa hepimiz rahatlarız, imkanlar artar. Polatlı Türkiye’de 4’üncü büyük ilçe, nüfusumuz da hareketli, inşallah buna karar verirler.

BELEDİYE HİZMET BİNASI 29 EKİM’DE AÇILIYOR

– Normalde ihale süreci Ağustos ayında bitiyordu fakat özellikle inşaat sektöründe olumsuz gelişmeler nedeniyle müteahhit ek süre talep etti. 29 Ekim tarihinde yeni binamıza geçmeyi planlıyoruz. Yeni binamızda muhtarlar derneğimize de yer vereceğiz.

KARTALTEPE KONUTLARI İLKBAHARDA BİTİYOR

– 3+1 dairelerin hepsini bu yıl teslim ediyoruz. Tüm konutların yapımı seneye ilkbaharda bitmiş olacak.

– Türkkarsak, Sazlar ve Gülpınar mahallelerimize mahalle konağı yapıyoruz, yıl bitmeden teslim edeceğiz. Seneye de en az 5-6 köyümüze mahalle konağı yapacağız.

ALTYAPI, AYDINLATMA VE KALDIRIM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

– Gerede suyu ihalesi yapıldığı için ASKİ Polatlı’da altyapı çalışması gerçekleştiriyor. Altyapı değiştirilirken verilen hasarı düzelterek yollarımızı ve kaldırımlarımızı yeniliyoruz.

– Özellikle çarşı merkezimizde aydınlatma çalışmaları yapıyoruz. Bu bizim işimiz değil Tedaş’ın işi ama biz yapıyoruz.

– Şehitlik mahallesindeki yeni yapılaşma olan yerlerde altyapı çalışmaları bittiğinde, çoğunluğu büyükşehir belediyesine ait, biz de kendimize ait alanları yapmaya gayret göstereceğiz.

POLATLI’NIN DÖRT BİR TARAFI İMARA AÇIK HALE GELECEK

– Büyükşehir yasası nedeniyle bir planın onaylanması en az bir yılı buluyor. Son birkaç çalışmanın daha bitmesi ile Polatlı’nın dört bir tarafı imara açık hale gelecek. 10-12 köyde imar çalışmaları devam ediyor. Bütün köylerde satışlar ihale ile olacak. İmarsız köy bırakmamak hedefindeyiz.

BÜYÜKŞEHİR TEMİZLİK İŞİNİ BİZE YIKMIŞ DURUMDA

– Şehrin temizliği konusunda Büyükşehir Belediyesinden destek alamıyoruz. Temizliğin bir kısmı bizimse bir kısmı onların. Bütün işi bize yıkmış durumdalar. Ana arterler onların fakat yapmıyorlar, biz yapıyoruz. Konteyner talepleri var, onları da en kısa zamanda karşılayacağız.

BÜTÜN HARCAMALARI BİZZAT KONROL EDİYORUM

– Bu yıl ilk defa ek bütçe yaptık. Biz bütçeyi yaptığımızda yakıt 8 liraydı, şimdi 30 lira. İller bankası payımız rutin giderleri karşılıyor. 10 bin nüfuslu belediyelerin bile 150 milyon borcu var. Çok borçlu bir belediye değiliz hamdolsun. 40-50 milyon bütçemizin %15’i kadar borcumuz var. Hiçbir köye çivi çakamayan belediyeler var. Bütün harcamaları bizzat kontrol ediyorum. 8 yıldır parti ayırmadan, bölge ayırmadan herkese eşit mesafede devam ettik ve edeceğiz.

ÇEVRE MAHALLELER HARİCİNDEKİLER KIRSAL MAHALLE OLMALI

– Şehir merkezi etrafında bulunan mahalleler haricinde kalan tüm köylerin kırsal mahalle statüsünde olması konusunda planlar yaptık. Bunun köyler açısından vergi muafiyeti gibi birçok avantajı var. İl olursak zaten gerek kalmaz ama bu konuda biz taleplere göre bir karar alacağız, çalışmasını yapıyoruz.

KÖPEKLERİ GETİRİP BURAYA BIRAKMAYIN

– Şehrin önemli sorunlarının başında trafik ve başıboş köpekler geliyor. Köylerden kışa doğru getiriliyor, çevre belediyelerden de aracın arkasına köpekler doldurulup burada barınak var diye bırakılıyor. Birkaç tanesini yakaladık. Bunun önüne geçmemiz lazım, mahalle sakinlerinizi lütfen uyarın. Hayvanlarınız köyde kalsın buraya getirmeyin.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.