BAŞKAN YILDIZKAYA: GELİRİMİZ GİDERİMİZDEN DAHA FAZLADIR

Bu haber 12 Mayıs 2022 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı Belediye Meclisi Mayıs ayı ikinci toplantısında görüşülen “2021 Yılı Kesin Hesabı” maddesi komisyon raporunun okunması sonrası CHP Polatlı Belediye Meclis Üyesi Yüksel Yanmaz kürsüye çıkarak konuşma gerçekleştirdi. 2021 yılı kesin hesabının rakamlarla anlaşılır olmadığını ifade ederek özetlemek için bilgilendirme yapmak istediğini söyledi. Daha sonra gündem maddesi ile ilgili konuşan Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, “2021 yılında gelirimiz giderimizden daha fazladır. Bizim gelir bütçemizin gerçekleşme oranı yüzde 91,82’dir. Gider bütçesi yüzde 79,54’tür. Yani Polatlı Belediyesi hedeflerine ulaşmıştır.” dedi.

YANMAZ: HARCAMALAR 40 MİLYON CİVARI OLMASINA RAĞMEN PERSONEL GİDERİ 62 MİLYON LİRADIR

CHP Polatlı Belediye Meclis Üyesi Yüksel Yanmaz, 2021 yılı kesin hesabı ile ilgili konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “2021 yılı kesin hesabını hep beraber dinledik. Ama rakamlardan çok anlaşılır olmadığı için bende belli kalemleri özetleyerek bilgilendirmek istiyorum. Belediyemizin 2021 yılı kesin hesabı mali idareler bütçe ve muhasebe yönetmeliğine göre meclisin onayına sunulmuştur. Belediye meclisi 05.05.2022 tarihli oturumunda incelenmek üzere komisyonumuza sevk edilmiştir. Komisyon üyesi olarak meclisi ve kamuoyunu bilgilendirmek üzere tüm üyelere gönderilen kesin hesabı özetlemek istiyorum. 2021 yılı bütçesi 198 milyon liraydı. Gerçekleşen gelir bütçesi 168 milyon olarak gerçekleşmiştir. Gelir bütçesinin 76 milyonu İller Bankası payından karşılanmış 27 milyon 119 bin lirası arsa ve konut satışları geliri, 65 milyonu da çeşitli harçlar kira ve vergi gelirleri olarak tamamlanmıştır. Gider bütçesi 157 milyon 500 bin lira olarak gerçekleşmiş, belediyemizin 2022 yılına devreden borç 111 milyon 400 bin liradır. Bankalara kredi borcumuz 22 milyon 500 bin liradır. 2021 yılı bütçede belirtilen temsil ağırlama ve tören gideri olarak 5 milyon 900 bin lira harcama yapılmıştır. Faiz gideri 4 milyon 334 bin liradır. Yatırımlar için bütçeye konan para 73 milyon lira olup ancak bütçeye konan bu rakamın 36 milyon olarak tespit ettim ama idare olarak 40 milyon lira olarak bir harcama yapılmıştır. Tabi ki bu harcamalara benim görüşümdür. 2019 yılından devam eden yatırımlara harcandığı görülmüştür. Belediye bütçemizden yapılan personel gideri toplamı 31 milyon 360 bin liradır. Hizmet bedeli alımı olarak 43 milyon lira bir harcama gerçekleşmiştir. Personel müdürlüğünün hizmet alımı 31 milyon 260 bin liradır. Yani personel gideri toplamı 62 milyon olarak gerçekleşmiştir. Burada dikkat edersek yatırımlara yapılan harcamalar 40 civarı olmasına rağmen personel gideri 62 milyon liradır. Bunun da bütçeye oranını tabi ki arkadaşlar değerlendirirler.”

BAŞKAN YILDIZKAYA: POLATLI BELEDİYESİ HEDEFLERİNE ULAŞMIŞTIR

Polatlı Belediyesi’nin hedeflerine ulaştığını belirten Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, “2021 yılında gelirimiz giderimizden daha fazladır. Artı 15 milyon liralık borçlanma gelire kabul edilmiyor o yüzden gidere de kabul edilmiyor. O yüzden bizim gelir bütçemizin gerçekleşme oranı yüzde 91,82’dir. Geçen yıl tahmini bir bütçe hazırlamıştık. Gider bütçesi yüzde 79,54’tür. Yani Polatlı Belediyesi hedeflerine ulaşmıştır. Tabi ki birçok kurumun, devletlerin, şahısların olduğu gibi belediyemizin de sürdürülebilir borcu vardır ki bu nüfusu ve bütçesine göre çok çok az miktardadır. 111 milyonluk bir borç var dendi bu doğru. Ama en az 30 milyon kasada para, büyükşehirden 20 milyon alacak. Hesap ettiğimiz zaman borcumuz hemen hemen 50 milyonun altına düşüyor. Bu borcun 18 milyonu da kıdem tazminatı karşılığıdır ki bütün belediye personeli aynı gün aynı anda emekli olsa ödenecek paradır.” dedi.

YILDIZKAYA TEMSİL AĞIRLAMA KONUSUNUN DETAYLARINI VERDİ

Temsil ağırlama giderleri hakkında detaylı bilgi veren Başkan Yıldızkaya, “Temsil ağırlama konusunda kamuoyu ve sizlere bilgi vermek isterim. Geçen yıl Sakarya Zaferinin 100. Yılı kutlamaları yaptık biliyorsunuz, çok kapsamlı programlar yaptık, devlet törenleri yaptık. Bunlar temsil ağırlamanın içerisinde. Belediyemizin ve dışarıdaki diğer spor kulüplerine yaptığımız harcamalar var bütçemizin binde 7’si oranında. Yaklaşık 1 milyon lira spor kulüplerini destekliyoruz. Bunlar işin içinde. Geçen sene yaptığımız sosyal yardımlar bunun içerisinde evde bakım hizmetleri, ev temizliği, sıcak yemek dağıtımı, hilal kart, kömür dağıtımı, gıda yardımı, ramazan sıcak yemeği, cenaze malzemesi alımı, ibadet yerlerinin temizliği vb. De bunun içerisinde. Araç kiralamada içerisinde. Temsil ağırlamadan kasıt bunları da harcadığımızın bilinmesini isterim. Birileri geliyor biz onlara 5 milyon lira harcamışız gibi bir kanaat oluşabilir. Bunu doğru bulmadığımı, bu şekilde olduğunu kayıtlarla da tek tek harcamalarla göstermiş olmak isteriz.” dedi.

BELEDİYE HİZMET BİNASI BU YIL TAMAMLANACAK

Yeni Belediye Hizmet Binasının bu yıl tamamlanacağının müjdesini veren Yıldızkaya, “Ayrıca personel giderlerimiz yasal sınırın çok çok altındadır. Yüzde 40’tır bizim yasal sınırımız ama biz yüzde 30 civarında, biraz geçen bir oranda personel giderine sahibiz. Yani Polatlı Belediyesi geçen seneki tahmini bütçesini büyük oranda gerçekleştirmiştir, yatırımlarını yapmıştır, yapmaya devam etmektedir. Bu yılda inşallah Belediye hizmet binamız başta olmak üzere diğer yatırımlarımızı tamamlayıp şehrimizin hizmetine sunmuş olacağız.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.