BAŞKAN YILDIZKAYA, CHP’Lİ ŞIRACI’YA RAKAMLARLA CEVAP VERDİ

Bu haber 22 Ekim 2022 saat 11:07 'de eklendi.

Polatlı Belediye Meclisi Ekim Ayı 1. Birleşim 5. Oturumu Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Polatlı Belediyesi 2023 Yılı Bütçesi meclis toplantısında tüm parti gruplarının oy birliği ile kabul edildi. Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya; Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclis Üyesi İhsan Şıracı tarafından Ekim ayı ilk oturumunda üniversite kampüs arazisi konusunda yöneltilen sorulara, Polatlı’da eğitim ve sportif faaliyetlerin geriye gittiği iddialarına cevap verdi. Bütçe konusunda desteklerinden dolayı tüm parti gruplarına teşekkür eden Başkan Yıldızkaya; 2023 Yılı bütçesinin Polatlı için hayırlı ve yeni hizmetlere vesile olması dileklerinde bulundu.

BAŞKAN YILDIZKAYA: ÜNİVERSİTE KONUSUNU İKTİDAR NEZDİNDE ÖNEMLİ BİR NOKTAYA TAŞIDIK

Polatlı’nın sportif faaliyetler ve eğitim konusunda 2014 yılından bu yana önemli başarılar elde ettiğini ve mesafe aldığını dile getiren Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya konuya ilişkin açıklamasında; “Bütçe konusundan önce; Ekim Ayı meclisimizin ilk oturumunda üniversite ve il olma konusunda CHP Meclis Üyesi İhsan Şıracı’nın yönelttiği sorulara değinmek istiyorum. Bugün üniversite konusunda Polatlımız ciddi mesafe almış durumdadır. Sayın Cumhurbaşkanımız Polatlı’da yaptığı konuşmada bu konuyu desteklediğini ifade etti. Bu destek açıklaması bizlerin hem Polatlı hem Ankara kamuoyunda iktidar nezdinde üniversite konusunu belirli bir noktaya taşıdığımızın göstergesidir.

SİYASİ BİR MAKSATLA HER SEFERİNDE YANLIŞ BİLGİLER VE RAKAMLAR VERİYORSUNUZ

İhsan Bey konuşmasında Polatlı’nın eğitim, kültür ve spor konularında geriye gittiğini iddia etti. Bakın üniversite kampüsü içerisinde 110 Hektar alan planla tescillenmiş. Bunun dışında 2700’lük bir alan yok. Bu rakam nerden çıktı? 10 Hektar yine özel okul alanı mevcut. Yani 120 Hektarlık bir alan var. Orada duruyor. Kimsenin bu alanı kiraladığı, aldığı falan yok. Bunun adı bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak. Bunları daireye sorsanız, mecliste bu noktaya gelmezsiniz. Siz burada siyasi bir maksatla bunu yapıyor, her seferinde yanlış bilgiler ve rakamlar veriyorsunuz.

DESTEK EĞİTİM MERKEZİMİZ VE KREŞLERİMİZDE BİNLERCE ÖĞRENCİ EĞİTİM ALIYOR

2014 Yılında Polatlı’daki fakülte ve yüksekokullarda toplam 14 bölüm varmış. Toplam 1806 öğrenci eğitim görüyormuş. Bugün 2022 yılı itibariyle bölüm sayısı 16 ve 2446 kayıtlı öğrenci var. Demek ki Polatlı üniversite konusunda geriye gitmemiş. Biz göreve geldiğimizde Kaşgarlı Mahmut Konağı’ndan başka eğitim veren öğrencilere destek veren bir merkez var mıydı? Bugün iki farklı mahallede Kreşlerimizi hizmete açtık, yüzlerce öğrencimiz var. Destek Eğitim Merkezimiz ile her yıl 1000’den fazla öğrenciye derslerinde, sınavlarında ücretsiz destek oluyoruz. Eğitim konusunda şehrimizde çok önemli hizmetler yaptık, yapmaya da devam edeceğiz.

2014 YILINDA 12 OLAN LİSANSLI SPORCU SAYIMIZI 485’E ÇIKARDIK

Spor konusuna gelelim. Polatlı’nın spor konusunda geriye gittiğini söylüyorsunuz. 2014 Yılında biz göreve geldiğimizde Polatlı’da lisanslı toplam 12 sporcu varmış. Şu anda birbirinden farklı branşlarda 485 lisanslı sporcumuz var. İhsan Bey’e matematik öğretmek tabii ki bizim haddimiz değil ama bu 485 sporcumuz geçtiğimiz yıllarda bakalım neler yapmış.

KÜRSÜYE ÇIKIP SPORCU GENÇLERİMİZDEN ÖZÜR DİLEMENİZ LAZIM

Hentbol Takımımız; 2015 – 2016 Sezonunda 2. Lig Şampiyonu olmuş, 2016 – 2017 Sezonunda 1. Lige çıkıp Şampiyon olmuş, 2017 – 2018 Sezonunda Süper Lige çıkarak 3. olmuş ve aynı sezon şehrimiz tarihinde ilk defa Türkiye Kupası’nı kazanmış. Polatlımızı Avrupa Kupası’nda temsil etmiş. Futbol Takımımız; 2016 – 2017 Sezonunda 1. Amatör Küme Şampiyonu olmuş, 2017 – 2018 Sezonunda Amatör Süper Liginde Şampiyon olmuş, geçtiğimiz sezon Bölgesel Amatör Lig’e yükselmiş şu anda da BAL Ligi’nde başarıyla şehrimizi temsil ediyor. Bugün Kick Boks’ta Dünya ve Avrupa Şampiyonluklarımız var. Bu başarıları görmezden gelerek Polatlı’da spor geriye gitti derken biraz insaflı ve vicdanlı olmak lazım. Bu başarıyı elde eden sporcularımızdan, gençlerimizden kürsüye çıkıp özür dilemeniz lazım.

NASIL GELİR ELDE EDECEĞİMİZ KONUSUNDA FARKLI BİR ÖNERİNİZ VAR MI ? YOK

Bütçe hususunda tabii ki eleştirilere saygı duyuyoruz. Gelir kalemlerimizle ilgili borçlanma, arsa satışları, daire satışları ve vergiler hususunda eleştirilerde bulunuyorsunuz. Belediyeler bunların dışında nasıl gelir elde edebilirler. Var mı bir öneriniz? Yok. Bunlar tüm belediyelerin rutin gelir kalemleridir. Bütün belediyeler taşınmazlarını değerlendirirler. Yeni arsa üretirler, satış yaparlar, gelir elde ederler. Burada önemli olan bu gelirlerin ne şekilde, nereye harcandığıdır. Buna bakmak gerekir.

İNŞAAT MALİYETLERİNDEKİ ARTIŞA RAĞMEN KARTALTEPE KONUTLARINI TAMAMLIYORUZ

Kartaltepe Konutları hususunda şu anda 3 tane bloğun yapımı devam ediyor. 3+1 Bloklardan bir tanesi bitti, ek süre verdik bir ay diğeri de bitecek. Zaten Ağustos Ayı’nda ihalesi yapılmıştı. Bugün inşaat maliyetlerindeki artış ortada; herkes iş bırakırken biz devam ettik. Geriye yalnızca 2+1’ler kalıyor. Onu da önümüzdeki sene başında ihalesi yapılacak. 2023 Yılının sonunda inşallah burayı da teslim ediyoruz.

YENİ BELEDİYE BİNASI BİZİM EN BÜYÜK ESERİMİZDİR

Yeni Belediye Binamız şu anda %95 seviyesindedir. Aralık ayı sonunda, en geç yeni yılla birlikte Yeni Belediye Hizmet Binamıza taşınmayı düşünüyoruz. Şu anda çevre düzenleme çalışmalarımız, tefrişat çalışmalarımıza başladık. Tüm parti gruplarımıza da meclis üyesi sayısına bakmaksızın nezih grup toplantı odaları yaptık. Basın mensuplarımıza çalışmaları için bir oda ayırdık. Meraklanmayınız bu bizim en büyük eserimizdir. Keşke uzaktan bakmak yerine sizler de gitseniz, yakından inceleseniz, eksiklerimiz varsa da bizlere iletseniz.

POLATLI BELEDİYESİ’NİN PLANLAMASIYLA, YATIRIMIYLA, ÖDEMELER DENGESİYLE BUGÜN HİÇBİR SORUNU YOKTUR

Şu anda Ocak ayı içerisinde personel maaşlarına ve diğer kalemlere ne kadar zam geleceğini bilemiyoruz. İhtiyaç halinde önümüzdeki sene tekrar bir ek bütçe yaparız. Bunu tüm belediyeler yapıyor, yalnızca biz yapmıyoruz. Burada önemli olan gelir gider dengemizin nasıl olduğudur. Mesele bizim borcumuzun olup olmadığıdır. Borçların sürdürülebilir olup olmadığıdır. İddia ediyorum, bizim borç stoğumuz 2019 yılından beri aynı düzeyde ve standartta devam ediyor. Yatırımıyla, planlamasıyla, borcuyla, ödemeler dengesiyle Polatlı Belediyesi’nin bugün hiçbir sorunu yoktur.

KEŞKE FOTOĞRAFA HEP TERSTEN BAKMASANIZ

Fotoğrafa hep tersten bakmak yerine biraz da yaptığımız işleri, tesisleri, hizmetleri görmek lazım. Biraz da yaptığımız Gençlik Merkezi, Hanımlar Konağı, Parklar, Yürüyüş Yolları gibi projeleri yerinde görmenizi; buraların nasıl dolup taştığını, halkın teveccühünü görmenizi isteriz. Bütçemize olan desteğinize teşekkür ediyorum. 2023 Yılı Bütçemizin Polatlımıza hayırlı olmasını diliyorum. Plan Bütçe Komisyonu Üyelerimize, Mali Hizmetler Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum.” cümlelerine yer verdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.