“BASIN İLAN KURUMU ÖZGÜR HABERCİLİĞİN GARANTÖRÜDÜR”

Bu haber 21 Eylül 2022 saat 8:00 'de eklendi.

Bursa, İzmir, Konya, Ankara, Samsun’un ardından Van’da düzenlenen Gazete Sahipleri ve Temsilcileri Bölge Toplantısı’nda katılımcılara hitap eden Genel Müdür Yardımcısı Mesut Onat, Genel Müdür Cavit Erkılınç’ın selamlarını getirdiğini belirtti. “Sizin dertleriniz, bizim diyeceklerimiz var. Buluşmak, konuşmak, istişare etmek üzere buradayız” diyerek konuşmasına başladı. Onat, “Basın İlan Kurumu özgür haberciliğin garantörüdür” dedi.

“HAKİKAT GAZETECİLİĞİ HER ZAMAN KAZANAN TARAF OLACAKTIR”

Toplantılarda gazeteciler tarafından aktarılacak her mevzunun dikkate alındığını ifade eden Mesut Onat, ilancılık faaliyetlerinin Türkiye’deki serüvenini ve bu serüvenin nasıl Basın İlan Kurumu’nu doğurduğuna değindikten sonra “Basın İlan Kurumu özgür haberciliğin garantörüdür.” dedi. Türk Basınının yanında geçen 61 yılın, en büyük şahitlerinin gazete sahipleri ve gazeteciler olduğunun altını çizen Onat, “Dijital dönüşüm süreçlerinden tutun, pandemiye, nitelikli personelden sosyal desteklere kadar geniş bir yelpazede basının en büyük destekçisi Basın İlan Kurumu olmuştur. Ancak son aylarda kurumumuz haksız eleştirilerin odağı haline getirilmeye, yıpratılmaya çalışılıyor. Yanlış hesabın Bağdat’tan döndüğü gibi dezenformasyonun, yalan, yanlış haberciliğin de önünün alınacağına inancımız tamdır. Bu konudaki hukuki ve ahlaki zeminlerde yapılan düzenlemeler, bir takım odakların engellemelerine rağmen, suyun akıp yatağını bulması misali yerini bulacaktır. Unutmayalım ki gazetecilik mesleği Basın Ahlak İlkeleri olmadan yürütülemez. Bırakınız bize sansürcü, cezacı diyedursunlar. Gazetecilikten ve ilkelerinden ödün verenler nasıl ki tarihin tozlu sayfalarına karıştıysa, bugün de olacak olan odur. Kamu yararı gözeterek yürütülen hakikat gazeteciliği her zaman kazanan taraf olacaktır. Basın İlan Kurumu da bütün gücüyle mevzuata uygun hareket eden basının yanında olmaya devam edecek, basını güçlendirmeyi sürdürecektir.” açıklamasında bulundu. Genel Müdür Yardımcısı Mesut Onat’ın konuşmasının ardından gazete sahipleri ve temsilcileri söz alarak görüşlerini ifade etti. Daha sonra soru cevap bölümüne geçildi.  Gelen sorular birim müdürleri ve şube müdürleri tarafından cevaplandırıldı.

TÜRK BASINININ 61 YILDIR EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ BASIN İLAN KURUMU’DUR

Basın İlan Kurumu resmi ilan ve reklam alma hakkı bulunan 6 ilden gelen gazetelerin sahipleri ve temsilcilerinin katılımıyla Diyarbakır’da bölge toplantısı düzenledi. Genel Müdür Yardımcısı Mesut Onat, “Türkiye’de hala güçlü bir basından bahsedilebiliyorsa, bunda Basın İlan Kurumu’nun payı büyüktür” dedi. Diyarbakır, Batman, Bingöl, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak’tan gelen 58 gazete sahibi ve temsilcisinin katıldığı toplantıda Genel Müdür Yardımcısı Mesut Onat’a, İlan Müdür Yardımcısı Ümit Mert, Kontrol Hizmetleri Müdür Yardımcısı Ökkeş Buğra Atılgan, Diyarbakır İl Müdürü Osman Başeğmez eşlik etti. Genel Müdür Yardımcısı Onat, toplantıda yaptığı konuşmada, ülke genelinde şimdiye kadar 45 ilden gelenlerle bölge toplantıları gerçekleştirildiğini, bu toplantılarda basının gelişimi, mevzuat düzenlemeleri, dijital dönüşüm süreçleri, kurumsal iş birliklerinin güçlendirilmesi konularının ele alındığını ifade etti. Yerel basın temsilcileriyle bir araya gelmenin önemine değinen Genel Müdür Yardımcısı Onat, “Türk basınının 61 yıldır en büyük destekçisi Basın İlan Kurumu’dur. Özellikle yerel basının hayatiyetini sürdürebilmesinde Kurumumuzun önemini daha iyi anlıyoruz. Sanıyorum taşra teşkilatlarıyla bu kadar iç içe çok az kamu kurumu vardır. Hem şubelerimiz hem Genel Müdürlüğümüz marifetiyle sizlerle güçlü bir bağ kurduğumuzu, yine sizlerin ifadeleriyle biliyoruz. Yıl içinde sürekli buluşmalar tertip ediyor, uzak yakın demeden sizleri dinlemeye, yeniliklerimizi duyurmaya geliyoruz” ifadelerini kullandı. Kurumun son aylarda bazı tartışmaların odağı haline getirilmeye çalışıldığına işaret eden Onat, “Sizlerle tesis ettiğimiz güçlü bağı anlamayanlar, Basın İlan Kurumu’nu ceza veya ödül merci gibi lanse etmek istiyorlar. Oysa sizlerin de çok iyi bildiği gibi resmi ilan ve reklam alma kriterleri mevzuata tabidir. Burada mesele tam da budur; mevzuat hükümlerine uyuluyor mu uyulmuyor mu?

Son yıllarda çıkarılan tüm tartışmaların özneleri ‘hem mevzuata uymayalım hem resmi ilan alalım’ diyenlerdir. Bizler de sizlerin, okurlarınızın haklarını korumak adına, bu tür gazetelerle sizleri ayırıyoruz” diye konuştu. Onat’ın konuşmasının ardından gazete sahipleri ve temsilcileri görüşlerini ifade etti, gelen sorular birim müdürlerince cevaplandırıldı. Toplantı, gazete sahipleri ve temsilcilerinin onuruna verilen öğle yemeğinin ardından gerçekleştirilen sohbet bölümü ile sona erdi. Toplantılar Diyarbakır, Trabzon, Malatya ve Adana’da devam ederek, İstanbul’da yapılacak toplantı ile sona erecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.