1981'de Almanya'da doğan Mengüllüoğlu, aslen Arap kökenlidir. 1999 yılına kadar Mengüllü, Antakya'da yaşadı. Çukurova Üniversitesi Biyoloji Bölümünde lisans eğitimi almaya başladı ancak tiyatroya olan düşkünlüğünden dolayı öğreniminin son yılında okulu bıraktı. İstanbul'a gitti, Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü sınavlarını geçerek bu üniversitede lisans eğitimine başladı ve mezun oldu. 2011 yılında Kadir Has Üniversitesinde sinema ve televizyon alanında yüksek lisansa başladı.

Sanat Kariyeri

Mengüllüoğlu, Hacı ve Şöhret adlı dizilerde oynadı. Arka Sıradakiler dizisinde canlandırdığı Saffet karakteriyle dikkat çekti. Sonrasında Hayat Devam Ediyor ve Şubat dizilerinde rol aldı. Ayrıca Kabuk ve ZincirbozanGüzel Günler GöreceğizKöpekEksikDamat Koğuşu adlı filmlerde de rol aldı. Eksik ve Aden filmlerini yönetti.

Ankaragücü Galatasaray maçı ne zaman saat kaçta hangi kanalda? Ankaragücü Galatasaray maçı ne zaman saat kaçta hangi kanalda?

Siyasi Kariyer

22 Kasım 2013'te Redhack soruşturması kapsamında polis tarafından gözaltına alındı, üç gün sonra serbest bırakıldı.

2018 Türkiye genel seçimleri için Halkların Demokratik Partisinden milletvekili adayı oldu. 24 Haziran 2018 seçim sonuçlarına göre Hatay milletvekili seçildi. 11 Ekim 2018 tarihinde Türkiye İşçi Partisine geçti.