Hazine ve Maliye Bakanlığı, kayıt dışı ekonomiye karşı mücadelesini yoğunlaştırarak ihbar kanallarını genişletti. Vatandaşların ihbarlarını daha kolay yapabilmesi için WhatsApp, Twitter (X) ve Instagram gibi sosyal medya platformları ihbar kanalları arasına eklendi.

Gelir İdaresi Başkanlığı, vatandaşların 7-24 ihbarda bulunabilmesi için resmi internet sitesi (gib.gov.tr), Dijital Vergi Dairesi (dijital.gib.gov.tr), GİB Mobil uygulaması ve Vergi İletişim Merkezi (189) hizmetlerini güncelledi. Ayrıca, "BİP Vergi İhbarı Servisi," X ve Instagram ihbar hesapları ("gibihbar" üzerinden DM yoluyla) ve WhatsApp İhbar Hattı (0 552 189 0 189) hizmete açıldı.

Binlerce çalışana kötü haber! O kuryeler vergi ödeyecek Binlerce çalışana kötü haber! O kuryeler vergi ödeyecek

RESMİ İNTERNET SİTELERİ GÜNCELLENDİ 

Vatandaşlar; düşük KDV oranı uygulanması, IBAN/PTT çeki yoluyla ödeme talep edilmesi, fiş/fatura verilmemesi, başka işletmenin POS cihazının kullanılması, mükellefiyet kaydının olmaması, sahte/yanıltıcı belge düzenlenmesi veya kullanılması, personel ücretinin elden ödenmesi, kira gelirinin beyan edilmemesi, tapu harcının eksik ödenmesi ve kaçak ürün satışı gibi konularda ihbarda bulunabilecek.

Denetim işlemleri hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar, Vergi İletişim Merkezi ihbar hattını (189) arayarak veya gib.gov.tr ve Dijital Vergi Dairesi üzerindeki Vergi İhbarı bölümünden ihbar ve şikayetlerini iletebilecek.

Editör: Tuğba Akkesen