Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın, geçtiğimiz gün yaptığı bir konuşmada, "Türkiye'nin 2050 yılındaki nüfusu 105 milyon, gelecek bir o kadar misafirimizi de düşünürsek 210 milyon. Bu nüfusun gıda ve ihtiyacını karşılamamız gerekecek” açıklaması tepkilere sebep olmuştu.

Özellikle sosyal medyada Bakan Yumaklı’nın kullandığı ‘misafir’ kelimesini sığınmacılar olarak anlaşılmasından dolayı konuyla ilgili birçok tepki ortaya konuldu.

Yanlış anlaşılma üzerine Bakan Yumaklı, sosyal medyadan açıklama yaparak, misafir kelimesini turist olarak kullandığını belirtti. Yumaklı, “Konuşmamın bütününe ve bağlamına bakıldığında “misafir” ifadesinden açık şekilde “turist”leri kast ettiğim görülmektedir ki, turizm sektöründe genellikle bu ifade kullanılmaktadır” dedi.

"TURİSTLERİ KAST ETTİM"

Yumaklı’nın açıklaması şu şekilde oldu:

“Mersin’de dün yaptığım bir konuşmamda, şu anda hem vatandaşlarımızın hem turistlerimizin gıda ihtiyacını karşıladığımızı, gelecekte de bu ihtiyacı sorunsuz karşılamak için çalışmalarımızı sürdürdüğümüzü bazı rakamlar vererek açıkladım.

Bu rakamları ifade ederken kullandığım “misafir” kelimesinin bazı sosyal medya haber ve yorumlarında çarpıtıldığını veya farklı anlamlandırıldığını gördüm.

Konuşmamın bütününe ve bağlamına bakıldığında “misafir” ifadesinden açık şekilde “turist”leri kast ettiğim görülmektedir ki, turizm sektöründe genellikle bu ifade kullanılmaktadır.

Dışişleri Sözcüsü Keçeli: İsrail Hükümeti’nin er veya geç adalet karşısında hesap vereceğine inanıyoruz Dışişleri Sözcüsü Keçeli: İsrail Hükümeti’nin er veya geç adalet karşısında hesap vereceğine inanıyoruz

Tarımsal potansiyelimiz her geçen gün nasıl artıyorsa, turizm potansiyelimizin de artışını elbette görmezden gelmemiz mümkün değildir.

Bu sebeple gıda politikalarımızı belirlerken, her yıl artan şekilde ülkemizi ziyaret eden misafirlerimizi (TURİSTLERİMİZİ) de göz önünde bulunduruyoruz.”