BAKAN YANIK POLATLI’DA GAZİLERLE BİR ARAYA GELDİ

Bu haber 20 Eylül 2022 saat 9:46 'de eklendi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın katılımıyla Polatlı’da 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle program düzenlendi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının koordinasyonunda “19 Eylül Gaziler Günü” ve Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazi” unvanı verilişinin 101. Yılı dolayısıyla etkinlikler düzenlendi. Bu kapsamda Ankara’da 19 Eylül Gaziler Günü Buluşması gerçekleştirildi. Aynı zamanda Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktası olan Sakarya Meydan Muharebesi Zaferi’nin de 101. Yıl Dönümü olması dolayısıyla Polatlı’da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın katılımıyla “Hattı Müdafaa Değil Sathı Müdafaa-Her Zaman” başlığıyla düzenlenen 19 Eylül Gaziler Günü Buluşması’nda Polatlı Sakarya Şehitliği, Duatepe Anıtı ziyaret edilecek ve Sakarya Meydan Muharebesi Müzesi gezildi. Bakan Yanık Polatlı’da yaptığı konuşma esnasında gözyaşlarına hakim olamadı.

BAKAN YANIK: GAZİLERİMİZİN HAKLARI ÖDENMEZ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Polatlı Sakarya Şehitliği programında yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; “Şehit ve gazilerin haklarının ödenemeyeceğini söyleyen Bakan Yanık, “101 yıl önce bugün, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Mustafa Kemal Paşa’ya Mareşal Rütbesi ve Gazilik Unvanı verdi. Gazilerimize armağan edilen bu günde başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere, Malazgirt’ten Çanakkale’ye, Dumlupınar’dan Kore’ye, Kıbrıs’tan 15 Temmuz’a kadar bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyorum. Onlar, büyük bir istiklal medeniyetinin ölümsüz temsilcileridir. Hakları ödenmez”

“NE BİLİYORLAR, NE DE BİLMEDİKLERİNİN FARKINDALAR”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Sakarya Meydan Muharebesi açıklamasını hatırlatan ve eleştiride bulunan Bakan Yanık, “Tarih bilgisi eksik bir genel başkan geçtiğimiz günlerde Osmanlı’ya laf etti. Gazi Mustafa Kemal’in bir Osmanlı Paşası olduğunu bilmeden ya da hatırlamadan Adapazarı’ndaki mitingde ‘Sakarya Savaşı burada yapıldı’ dedi. Ne Osmanlının büyüklüğünden haberleri var, ne de Sakarya Meydan Muharebesi’nin nerede yapıldığından haberleri var. Ne biliyorlar, ne de bilmediklerinin farkındalar” ifadelerini kullandı.

ŞEHİT YAKINI VE GAZİLERE YAPILAN HİZMETLERİ ANLATTI

Şehit yakını ve gazilere yapılan hizmetleri anlatan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık şunları söyledi; “Şehit yakını ve gazilerimizin motorlu taşıt alımlarında, durumlarına uygun düzenlemeler dahilinde Özel Tüketim Vergisinden muaf tutuyoruz. İhtiyaçları olan araç alımını ve araçlar için özel tertibat yaptırmalarını kolaylaştırıyoruz. Şehitlerimizin bize en değerli emanetleri olan çocukları ve gazilerimizin kıymetli evlatlarının eğitimleri için devletimizin imkanlarını seferber ediyoruz. Şehit ve gazi çocukları, kuruluşların kapasitelerinin yüzde üçü oranında özel kreş ve gündüz bakımevleri ile özel çocuk kulüplerinden ücretsiz yararlanıyorlar. Gazilerimizin çocukları Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda yatılılık, bursluluk, sosyal yardımlar ve okul pansiyonlarından ayrılan kontenjan dahilinde öncelikli olarak yararlanıyorlar. İlköğretim sonrası yükseköğretimde de onları yalnız bırakmıyoruz. Çocuklarımız yükseköğretim burslarından öncelikli olarak faydalanıyorlar. Kredi ve Yurtlar Kurumunun yurtlarında kalmaları halinde hiçbir ücret veya depozito ücreti ödemiyorlar. Birçok sosyal yardımın yanı sıra yüzde 40 elektrik ve su indirim imkânı sağladık. Şehit yakınlarımız ve gazilerimiz şehir içi toplu taşıma hizmetleri ile demiryolları ve denizyollarının şehir içi ve şehirlerarası hatlarını ücretsiz olarak kullanma hakkına sahip. Hak sahibi şehit yakını, gazi ve gazi yakınları ile vazife malullerine 2022 yılı haziran sonu itibarıyla 6 bin 656 ücretsiz seyahat kartını teslim ettik. Toplamda 210 bin115 ücretsiz seyahat kartı bugüne kadar hak sahiplerine ulaştırıldı. Şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarımızı kamuda istihdam ediyoruz. Yakın zamanda şehit yakınlarımızın 1 kişi olan istihdam hakkını 2 kişiye yükselttik. Bu konuda önemli bir düzenleme daha yaptık. Bu hak çerçevesinde istihdam edilen kardeşlerimize ihtisaslarına uygun biçimde istihdamının önünü açtık ve özlük hakları açısından oluşabilecek sıkıntıları ve hak kayıplarını da bu yolla gidermiş olduk. Böylece mesela avukat ise avukat olarak, hemşire ise hemşire olarak, kendi meslek ve uzmanlık alanı dahilinde istihdamlarını gerçekleştiriyoruz. 2022 yılı itibarıyla kamuda istihdamı sağlanan şehit yakını, gazi ve gazi yakını sayısını 47 bin 437’ye çıkardık. Biliyorsunuz şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarımızı düzenli olarak ziyaret ediyoruz. İhtiyaçlarının yerinde tespiti ve psiko-sosyal destek sağlanması çalışmalarını yürütüyoruz. Bu çerçevede bugüne kadar 384 bin 636 şehit yakını ve gazimizi hanelerinde ve iş yerlerinde ziyaret ettik, etmeye devam ediyoruz.” Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın konuşmasının ardından programa katılan gaziler ve Bakan Yanık şehitliklere karanfil bıraktı. Program toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.