Altındağlı kadınlardan “15 Temmuz” temalı sergi Altındağlı kadınlardan “15 Temmuz” temalı sergi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, adalet sisteminde dijital dönüşümün önemine vurgu yaparak Ulusal Yargı Ağı Sistemi (UYAP) projesinin önemli başarılar elde ettiğini ifade etti. Bakan Tunç, UYAP'ın etkinliğinin her geçen gün arttığını ve mühendislerin yerli kaynaklarla projeyi geliştirmeye devam ettiğini belirtti.

2000 yılında başlatılan UYAP'ın günümüzde 2,1 milyon abonesi bulunduğunu ve 54 kurumla 175 entegrasyon gerçekleştirildiğini kaydeden Bakan Tunç, e-Devlet'te ise 28 alanda hizmet verildiğini belirtti.

ADALETE ERİŞİM KOLAYLAŞTI 

Bakan Tunç, UYAP'ın 'Vatandaş', 'Avukat', 'Arabulucu', 'Uzlaştırmacı', 'Bilirkişi', 'Kurum' ve 'e-Satış' portallarında hizmet verdiğini vurgulayarak, yapay zeka destekli bu uygulamaların yargı süreçlerini kısalttığını ve adalete erişimi kolaylaştırdığını ifade etti.

Bakan Tunç'un açıklamalarına göre UYAP'ın uzlaştırma ve arabuluculuk portalları da aktif bir şekilde kullanılıyor. UZAP'ta kullanıcı sayısının uzlaştırmada 378 bin, arabulculukta ise 329 bin kişiyi aştığı belirtildi. E-Satış portalında ise kullanıcı sayısının 22 milyonu geçtiği kaydedildi.

Ayrıca Türkiye Adalet Akademisi'nin Uzaktan Eğitim Portalı da UYAP ortamına aktarılarak 64 mesleki ve kişisel eğitimi içeren bir platform olarak faaliyete geçirildi ve 3 milyon 610 bin kullanıcıya eğitim verildi.

Avukat Portal Uygulaması'nın 10 Ekim 2008 tarihinden itibaren 180 bin 619 avukat tarafından kullanıldığı belirtilirken, CELSE Mobil Uygulaması'nın ise 71 bin 137 kullanıcısı olduğu ifade edildi.

Vatandaş Portalı'nın da yoğun bir şekilde kullanıldığı ve 1 Ocak - 14 Haziran tarihleri arasında 7 milyon 717 bin 392 vatandaş tarafından tercih edildiği belirtildi. Ayrıca E-Adalet Vatandaş Mobil Uygulaması ile vatandaşların dava dosyalarını takip edebildiği ifade edildi.

UYAP Mevzuat mobil uygulaması ile hakim, savcı, avukat ve diğer yargı çalışanlarının mevzuat ve yüksek yargı kararlarına kolayca ulaşabildiği belirtilerek, uygulamanın 67 bin 769 kez indirildiği kaydedildi.

Kaynak: İHA