Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Enflasyonu tek haneye düşürmeyi programımızın ana hedefi olarak belirledik. Çünkü fiyat istikrarı olmadan gelir dağılımında adalet ve kalıcı refah artışı mümkün değildir” açıklamasını yaptı.

MHP lideri Bahçeli'den kamp öncesi Ülkücü Şehitler Anıtı’na ziyaret MHP lideri Bahçeli'den kamp öncesi Ülkücü Şehitler Anıtı’na ziyaret

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek resmi sosyal medya hesabından, alım gücü, enflasyon, vergide adalet gibi konular hakkında açıklamalar yaptı. Mehmet Şimşek, gelir dağılımında enflasyonun oranlarının etkisi hakkında; “Enflasyonu tek haneye düşürmeyi programımızın temel hedefi olarak belirledik. Çünkü fiyat istikrarı olmadan gelir dağılımında adalet ve kalıcı refah artışı mümkün değildir” değerlendirmesini yaptı.

Vergide adaleti güçlendirmek adına önemli düzenlemeler yaptıklarını ifade eden Şimşek, “Asgari ücreti vergi dışı bıraktık, gelir vergisi tarifesinde en alt dilimdeki vergi oranını düşürdük, en üst dilimdeki vergi oranını yükselttik, kurumlar vergisi oranını artırdık, banka ve finans kurumları için daha yüksek oran belirledik. Vatandaşlarımızın alım gücünü artırmak için her alanda çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz” sözlerini kullandı.

Mehmet Şimşek, programın öngörülebilir, şeffaf ve kural bazlı politikalara dayanarak Türkiye’nin kendi programı olduğunu ve başarı ile uygulandığını da vurguladı.

İHA