Özellikle konut ve işyeri tapusu olan vatandaşların dikkatine çağrıda bulunan Şimşek, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda "mükelleflerimizin herhangi bir yaptırıma maruz kalmamaları için beyanname verin." şeklinde bir uyarıda bulundu.

Bakan Şimşek konut ve iş yeri tapusu olanlara sosyal medya hesabından uyarıda bulunarak paylaşım yaptı. Şimşek mesajında Gelir İdaresi Başkanlığının, idari kayıtları (tapu, MERNİS gibi) ve teknolojik imkanları en üst düzeyde kullanarak kira geliri elde edip beyanname vermeyen mükellefleri tespit etmeye yönelik çalışmaların titizlikle sürdürüldüğünü ifade etti.

ADİL REKABET VE MALİ DİSİPLİN İÇİN KAYITDIŞILIKLA MÜCADELEYİ GÜÇLENDİRİYORUZ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek şu ifadelere yer verdi;

“Gelir İdaresi Başkanlığımız, idari kayıtları (tapu, MERNİS vb.) ve teknolojik imkanları en üst düzeyde kullanarak kira geliri elde edip beyanname vermeyen mükellefleri tespit etmeye yönelik çalışmalarını titizlikle sürdürüyor.

Denetim planına aldığımız 1,2 milyon gayrimenkulden bugüne kadar yaklaşık 420 bininde yerinde tespitte bulunduk. Saha denetimlerimize ve mükelleflerimizi bilgilendirmeye devam ediyoruz.

2023 yılı istisna tutarı olan 21 bin TL üzerinde kira gelirine sahip mükelleflerimize herhangi bir yaptırıma maruz kalmamaları için 5 Nisan tarihine kadar beyanname vermeleri gerektiğini hatırlatıyoruz. Adil rekabet ve mali disiplin için kayıtdışılıkla mücadeleyi güçlendiriyoruz.”

TOBB Şikago Ticaret Merkezi Bilgilendirme toplantısı ASO ev sahipliğinde düzenlendi TOBB Şikago Ticaret Merkezi Bilgilendirme toplantısı ASO ev sahipliğinde düzenlendi

Bakan Şimşek Uyardı! Konut Ve Işyeri Tapusu Olanlar Dikkat (1)