BAKAN PAKDEMİRLİ: EKİLMEDİK BİR KARIŞ TOPRAK BİLE BIRAKMAYACAĞIZ

Bu haber 26 Kasım 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Tarımda oluşturduğumuz güçlü alt yapının avantajlarını pandemi sürecinde de net olarak gördük” ifadeleriyle  “Bu süreçte birçok raflar boş kalırken Ülkemizde tarım gıda sektöründe hamdolsun hiçbir sıkıntı ile karşılaşmadık. Tarlada, bahçede, serada, merada, ahırda üretimin devam etmesini sağladık. Pandemi sürecinin şu ana kadar başarıyla yürüttük” dedi.

EKİLMEDİK BİR KARIŞ TOPRAK BİLE BIRAKMAYACAĞIZ

Son yayınlanan Genelgede, sektörlerimizi ilgilendiren yeni tedbirler bulunuyor.  Üretim ve imalat tesisleri saat sınırı olmadan açık kalabilecek. Bitkisel ve Hayvansal üretimi yapanlar yine yasaklardan muaf olacak. Türkiye,  Tarım ve Gıda ürünlerinde net ihracatçı bir ülkededir.  18 yılda tarımsal ihracatımız 3. 7 milyar dolardan 18 milyar dolara yükseldi. Son 18 yılda toplam 220 milyar dolar ihracat yaptık ve 73 milyar dolar dış ticaret fazlası verdik. 193 ülkeye bin 827 çeşit tarım ürününü ihraç ediyoruz. Bu yılın ilk 9 ayında ihracatımız pandemiye rağmen geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 6.3 artış gösterdi. Ekilmedik bir karış toprak bile bırakmayacağız.  Bu kapsamda yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde,  son iki yılda bitkisel üretimimiz yüzde 8 artıştan  124 milyon tona ulaştı.

ÜRETİMİ AÇARAK BİTKİSEL ÜRÜNLERİ DAHA DA YUKARIYA TAŞIYACAĞIZ

Pakdemirli, “Bitkisel üretimde 8.7 milyon ton ilave artış oldu. Ayrıca tarımsal üretimimizi de garanti altına almak için, 2020 yılında koruma altına aldığımız 26 büyük ova ile birlikte toplam 291 büyük tarımsal ovayı sit alanı olarak ilan ettik.  Bu yıl yüzde 75 tohum hibesiyle boş arazileri üretime  kazandıracak projeleri başlattık. Hazine arazilerinde üretimi açarak bitkisel ürünleri daha da yukarıya  taşıyacağız. Hayvan üretiminde ise artan rakamlar hemen göze çarpıyor. Büyükbaş hayvanlarımız yüzde 8 artışta 18.6 milyon baş , küçükbaş hayvan varlığımız ise yüzde 20 artışta 55.1 milyon başa çıktı. Hamdolsun bugün Türkiye küçükbaş hayvan sayısında Avrupa da birinci, Büyükbaş hayvan sırasında ikinci sırada. Tarımda ki tüm bu gelişmelerin arkasında üreticiye ve yatırımcıya verdiğimiz desteklerin büyük rolü vardır” dedi.

 HAYVANCILIKTA İSE 18 YILDA TOPLAM 73 MİLYAR LİRA DESTEK ÖDEDİK

Pakdemirli, “Son 18 yılda üreticilerimize reel rakamlarda toplam 310 milyon lira tarımsal destek verdik. Hayvancılıkta ise 18 yılda toplam 73 milyar lira destek ödedik. Bunun yüzde 21’i yani 15.5 milyar lirası son iki yılda ödendi. Cumhurbaşkanımızın hükümet sistemi ile birlikte, son iki yılda tarımsal destek yüzde 52 artışla 22 milyar liraya çıktı. 2021 yılında ise üreticilerimize bir milyar lira ilave ödenek ile birlikte toplam 23 milyar lira destek vereceğiz.  Son 2 yılda 12 yeni destek başlattık. Bir çok destek kalemi  birim fiyatında da artış yaptı. Türkiye’nin tohumculukta ulaştığı seviyeyi herkesin bilmesinde büyük yarar var. Son 18 yılda sertifikalı tohum üretimini 8 kat artışla bir milyon 143 bin tona çıkardık. Yurtiçinde kullanılan sertifikalı tohum miktarının yüzde 96’sı yerli. Ayrıca atalarımızdan kalan tohumların üretimi ve bu tohumlardan elde edilen ürünlerin marketlerde daha fazla yer alması için önemli çalışmalar yapıyoruz. Tohum ihracatımız 18 yılda 9 kat artışla 155 milyon dolara ulaştı. Tohumluk ihracatının ithalatı karşılama oranı ise 18 yılda yüzde 31’den  yüzde 86’ya yükseldi.  Hedefimiz bunu yüzde 100’ün üzerine taşımak” dedi.

24 BUÇUK MİLYAR LİRA HİBE DESTEĞİ ÖDEDİK

Pakdemirli, “Bu hedefe ulaşmak için 2020 yılı bitkisel üretimi destekleme içerisinde en yüksek artışı Yurt içi sertifikalı tohum kullanıcılarına desteğini yaptık. Sertifikalı yulaf ve çavdar kullanım desteğini yüzde 66 Sertifikalı Çeltik kullanımını yüzde 100, sertifikalı buğday, arpa tohum kullanım desteğini ise yüzde 88 arttırdık. Tarım sanayi entegrasyonunu güçlendirmek için kırsaldaki yatırımlara önemli destek sağlıyoruz. Ekonomik yatırımlar, TKDK-IPARD hibeleri ve ORKÖY projeleri dahil bugüne kadar toplam 316 bin projeye reel rakamlarla 24 buçuk milyar lira hibe desteği ödedik.  Bu destekler sayesinde kırsalda reel olarak yaklaşık 46 buçuk milyar liralık yatırım yapıldı.  230 bin yeni istihdam oluşturuldu.  Önümüzdeki  dönemlerde daha çok projeye destek vermek amacıyla  ekonomik yatırımları 2025 yılına kadar uzattık TKDK- IPARD kırsal kalkınma destekleri ve ORKÖY kredileri devam ediyor” dedi. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.