BAKAN PAKDEMİRLİ BÜTÇE SUNUMU YAPTI

Bu haber 12 Kasım 2021 saat 9:39 'de eklendi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, TBMM Plan Bütçe Komisyonu sunum gerçekleştirdi. Bakanlığın 2022 bütçesinin bir önceki yıla göre yüzde 25,5 artarak, 64,6 milyar lira olduğunu vurgulayan Pakdemirli, “Bütçemiz, Türkiye’nin çiftçisinin, üreticisinin, vefakarca üreten insanların emeğinin bütçesidir. Bütçemiz toprağımızın, suyumuzun, ormanımızın bütçesidir” dedi.

LİSANSLI DEPOCULUK ARTTI

Pakdemirli, müdahale alımlarında üretici dostu politikalar yürüttüklerinin dile getirerek alım fiyatlarını hasat öncesi açıklayarak üreticiyi ezdirmediklerini ve piyasayı etkin bir şekilde regüle etiklerini söyledi. Ekim sonuna kadar 2,7 milyon ton hububatı uygun fiyatlarla çiftçilerle buluşturduklarını ifade eden Pakdemirli, Toprak Mahsulleri Ofisinin gelecek hasat dönemine kadar sürdüreceği regülasyon çalışmasıyla yem piyasalarında istikrarı sağlayacaklarını vurguladı. Pakdemirli, son 3 yılda lisanslı depoculuk desteklerini 9,5 kat artışla 156 milyon liraya çıkardıklarına dikkati çekerek bu destekler sayesinde lisanslı depo kapasitesinin 4,5 kat artışla toplam 8,2 milyon tona ulaştığını vurguladı.

42 MİLYAR LİRA FAİZSİZ KREDİ KULLANILDI

Bu yıl üreticilere 64 milyar liraya yakın tarımsal kredi kullandırıldığına işaret eden Pakdemirli, “Hayvancılık sektörüne yönelik sıfır faizli kredi uygulamasında ise 1,7 milyon yetiştiricimiz toplam 42 milyar lira faizsiz kredi kullanmıştır” dedi.

1532 ATA TOHUMU KORUMA ALTINDA

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımsal üretime teknolojiyi entegre etmenin ne kadar önemli olduğunu bildiklerinin altını çizerek, her yıl AR-GE’ye bütçe ve bütçe dışı kaynaklarla birlikte 1 milyar liraya kadar kaynak ayırdıklarını aktardı. Anadolu’ya ait bitkisel ve hayvansal zenginlikleri hazine olarak gördüklerini dile getiren Pakdemirli, 1531 ata tohumunu koruma altına aldıklarını kaydetti. Bitkisel Gıdalar Araştırma Merkezini bu yıl Ankara’da hizmete aldıklarını anlatan Pakdemirli, Elektronik Hayvan Takip Sistemi’nin devreye sokulmasıyla buzağı üretiminde ortalama yüzde 20 artış sağlanacağını söyledi. Pakdemirli ülke genelinde 219’u son üç yılda olmak üzere toplam alanı 92 milyon dekar olan 429 büyük tarımsal ovayı sit alanı olarak ilan ettiklerini, korunan ova sayısını 500’e çıkarmak için çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

SU EN DEĞERLİ KAYNAK

Bekir Pakdemirli, suyun bu yüzyılda en stratejik ve en değerli kaynak haline geldiğini vurgulayarak, son 19 yılda bu alana yönelik 284 milyar liralık yatırımla 8 bin 817 tesisi hizmete açtıklarını kaydetti. Pakdemirli son 3 yılda ise 41 milyar liralık yatırım ile toplam 1000 tesisi tamamladıklarını söyledi. Pakdemirli, gerçekleştirdikleri Tarım-Orman ve Su Şurası’nın yanı sıra çeşitli projeleri hayata geçirdiklerini söyledi. Pakdemirli, tarım sektörünün 2018’de yüzde 2,1, 2019’da yüzde 3,3, 2020’de ise yüzde 5,9 ile artan bir büyüme ivmesi kazandığına dikkati çekerek, 2021’in ilk 6 ayında ortalama yüzde 4,7 büyüyen tarım sektörünün, Türkiye’ye güç katmaya devam ettiğini kaydetti. Dünya Bankası verilerine göre, son 19 yılda tarımsal büyümede Türkiye’nin, Hollanda’nın yaklaşık 2 katı yani yüzde 2,93 büyüdüğünü belirten Pakdemirli, tarımsal hasılanın ise son 3 yılda yüzde 78 artışla, 2020’de 337 milyar liraya ulaşarak, Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını anımsattı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.