BAKAN KOCA: VEFAT EDENLERİN YÜZDE 90’I AŞI OLMAMIŞ YA DA AŞILARI EKSİK KİŞİLER!

Bu haber 04 Eylül 2021 saat 9:24 'de eklendi.

oronavirüs Bilim Kurulu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve YÖK Başkanı Erol Özvar’ın katılımıyla toplandı. Ana gündem maddesi yüz yüze eğitim olan toplantı sonrası basın açıklaması gerçekleştiren Bakan Koca, “Vefat edenlerin yüzde 90’ı ya aşı olmamış veya aşıları eksik kişilerdir.” dedi.

VAKA SAYISINDAKİ ARTIŞ ÖZELLİKLE AŞI OLMAMIŞ KİŞİLERDEN KAYNAKLANIYOR

Vaka sayılarındaki artışın özellikle aşı olmamış kişilerden kaynaklandığını ifade eden Bakan Koca, “Bugün itibariyle aktif vakalarımızın yüzde 81’i tam aşılı olmayan kişilerdir. Yani 500 bine yakın olan vakamızın yüzde 81’i tam aşılı olmayan kişilerdir. Hastanede yatan hastaların yüzde 90’ını da aşı olmayanlardır. Vefat eden vatandaşlarımızın yüzde 90’ı ya hiç aşı olmamış ya da aşıları eksik kişilerdir. Çift doz aşı oranı yüzde 60’ı aştı. Tüm gayretimiz yüz yüze eğitim vermek ve bunun sürekliliğini sağlamak. Çocuklara okulda hastalık bulaşır mı sorusu sorulabilir. Bunu düşünüyorsak önce kendimiz tedbirlere uymalıyız.” dedi.

VAKA YOĞUNLUĞU 15- 45 YAŞA DÜŞTÜ

Yeni dönemde vaka yoğunluğunun artık genç yaş grubunda olduğuna dikkat çeken Bakan Koca, “Vaka yoğunluğu 15-45 yaşa düştü. Biz aşının belli oranda bulaşı da önlediğini biliyoruz. O nedenle bizim aşı oranımızı her geçen gün arttırmamız gerekiyor. Sputnik V’da birinci ve ikinci dozda aşılar ayın değil biliyorsunuz. O yüzden hem bir hem ikinci doz aşının gelmesiyle ilgili gayret içerisindeyiz. Aşılara yapılan testlerin sonuçlarıyla ilgili şimdilik bir olumsuzluk yok. Üretimle ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Yerel bir firmayla çalışmalarımız belli bir noktaya geldi ancak henüz üretim aşamasına gelmedi. Ama ben sürecin çok uzayacağını sanmıyorum.” dedi.

SİNOVAC İÇİN 3. DOZ GEREKİYOR

Sinovac aşısı için üçüncü dozun gerektiğini söyleyen Bakan Koca, “Sinovac aşısı için Çin’le yatırım ve teknoloji transferini görüştük, uzun sürmeyeceğini söylediler. Sinovac için 3. doz gerekiyor. İsrail’deki çalışmalar mRNA aşısında ise 7-8 ay sonra hatırlatma dozu gerektiğini gösteriyor.” dedi. Öğretmenlerde tek doz aşı olma oranı yüzde 88’i geçti. Aşılama hakkında bilgi veren Bakan Koca, “Aşısı tamamlanmış kişi sayısı 35 milyon. Bu kişilerin vaka yükü yüzde 13, hastane yükü yüzde 10. Biz AVM, restoran, kafeler için test şartı gündemde yok. Önümüzdeki dönemde ben aşılanma oranıyla birlikte salgının ülkemizin gündeminden giderek düşeceğini düşünüyorum. Almanya dışında Avrupa’da şu an bizden daha fazla aşı yapan bir ülke yok ve ben olmayacağını düşünüyorum. En az bir doz aşısını yaptırmış öğretmen ve çalışanların oranının yüzde 88’i, iki doz aşısını tamamlayanların sayısının ise yüzde 75’i buldu. Bilim Kurulu yeni dönemde okulların kapanmasını gündemine almak istemiyor. Salgın yeni dönemde okulların tekrar kapanma nedeni olmayacak. Çünkü artık aşı var.” dedi.

BAKAN ÖZER: OKULLAR İLK AÇILAN VE SON KAPATILAN YERLER OLMALI

Salgından en az düzeyde etkilenmek için sağlığı önceleyen kararlar aldıklarını söyleyen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “2021-2022 öğretim yılında hazırlık döneminde okullarımızın bu sürece hazırlanması için 650 milyon TL’yi okullarımıza gönderdik. Maskeden dezenfektana kadar her türlü hazırlığı yapmış bulunuyoruz. 81 ilimizde yaklaşık 58 bin okulumuz için 113 bin temizlik personelinin görevlendirmesini tamamlandırmış bulunuyoruz. Okullarda gerekli temizliği sağlayacak güce de finansman kaynağına da sahibiz. Minikler okula başladı, iki günlük süreç başarılı bir şekilde tamamlandı. Okullarımızın bir daha hiç kapanmaması için tüm velilerimizi ve öğretmenlerimizi ve de personelimize bir kez daha çağrı yapmak isterim. Lütfen belirlemiş olduğumuz kurallara harfiyen uyun. Bir daha okullarımız kapanma sorunuyla yüz yüze kalmasın. Okullarımız ilk açılan ve son kapatılan yerler olmalıdır.” dedi.

ÖZVAR: AŞI OLUNMASINI RİCA EDİYORUM

2021-2022 eğitim ve öğretim döneminde eğitimi yüz yüze sürdürme kararı aldıklarını kaydeden YÖK Başkanı Erol Özvar, “Yerleşkelerde alınması gereken tüm tedbirler alındı. Karma tabir edilen öğretim usullerini üniversiteler tarafından kullanabileceğini karara bağladık. Üniversitelerimiz salgın boyunca eğitim-öğretimin aksamaması hususunda bu hibrit veya harmanlanmış eğitim modellerinden faydalanabilecekler. Üniversitelerimizn elinde bu modellerden her birini kullanabilme yetkisi mevcut. Üniversitelerimiz harmanlanmış ya da hibrit modeliyle birlikte yüz yüze eğitim vermenin yanı sıra derslerin yüzde 40’ını çevrimiçi yapabilme yetkisi bulunmakta. Üniversitelerimizn her biri bu konuyla ilgili gerekli çalışmaları tamamladı. Üniverstelerimiz şu an da hangi derslerini yüz yüze hangi derslerini online yapacağını belirlemiş ve kendi kamuoyuyla paylaşmış durumda. Üniversitelerimizde yüz yüze eğitim gelecek öğrenci kardeşlerimizden ve gelecekteki meslektaşlarımdan ricam aşı olmalarıdır. Bu açıdan Sağlık Bakanlığımızın alacağı kararlarda fevkalade önemli. Yeni dönemde eğitim ve öğretim hususunda almış olduğumuz esnek kararlar doğrultusunda eğitim-öğretimin aksamadan devam ettirebileceğini bu vesileyle sizlerle paylaşmak isterim.” dedi. Haber/ORHAN CAN ÖZEL

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.