BAKAN KOCA: SALGIN OKULLARIN KAPANMA SEBEBİ OLMAYACAK

Bu haber 04 Kasım 2021 saat 9:31 'de eklendi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi “nöbetçi bakan” uygulaması kapsamında milletvekilleri ile bir araya gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, “Salgın okulların kapanma sebebi olmayacak. Tedbirler devreye girebilir ama okulların kapanma durumu salgın nedeniyle olamaz. Genel toplumda da kapanma gibi bir durum söz konusu olmayacak ama vatandaşımız bildiğimiz tedbirleri ve aşılarını yaptırıyor olmalılar” dedi.

OKULLARDA PCR TESTİ

Okullarda rastgele PCR testi uygulamasında ilk sonuçların çıktığını belirten Bakan Koca, “Bunu belirli aralıklarla tekrarlamak istiyoruz. Yapılan taramada toplumdan farklı olarak okul dönemindeki çocuklarda oranın çok yüksek olmadığını gördük. Bunun bazı okullarda yüzde 1,1’den yüzde 5,9’a kadar değişen oranlarda olduğunu gördük. Tedirgin olunabilecek bir durumun olmadığını tekrar ifade etmek istiyorum. Okulların pandemi nedeniyle kapalı olabilme ihtimalini vatandaşımız düşünmemeli. Böyle bir soru da artık sorulmamalı. Yani salgın okulların kapanma sebebi olmayacak. Tedbirler devreye girebilir; ama okulların kapanma durumu salgın nedeniyle olamaz. Bilim Kurulu’nun da böyle bir gündemi söz konusu değil. Genel toplumda da kapanma gibi bir durum söz konusu olmayacak; ama vatandaşımız bildiğimiz tedbirleri ve aşılarını yaptırıyor olmalılar. Toplumsal bağışıklık elde edilmedikçe salgının üstesinden gelmemiz kolay olmayacak. Özellikle 60 yaş üzeri aşısız vatandaşımızın kalmamasını önemsiyoruz. Hala vefat edenlerin 60 yaş üzeri olduğunu görüyoruz” dedi.

12 YAŞ ALTINA AŞI GÜNDEMDE YOK

12 ve 17 yaş arasına tercihe bağlı olarak aşıyı tanımladıklarını söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Şu an gündemimizde 12 yaş altı çocuklara aşı yapılmasının olmadığını söyleyebilirim” dedi.

BİLİM KURULU SONRASI 3. DOZ AŞI AÇIKLAMASI YAPILACAK

BioNTech aşılarında üçüncü doz, yani hatırlatma dozunun Bilim Kurulu gündeminde olacağını belirten Koca, “BioNTech sonrası üçüncü doz gerekli mi? Gerekiyorsa ne zaman yapılır ve kimlere yapılmalı? Yarın Bilim Kurulu’nun gündem konularından bir tanesi de bu madde olacak. Bununla ilgili ne zaman ve kimlerden başlayarak uygulanması gerektiği ile ilgili yarın tartışılır. Bununla ilgili alınacak bir karar olduğunda da Bilim Kurulu sonrasında açıklamayı yapmış oluruz” dedi.

EVLİLİK ÖNCESİ SMA TARAMASI İÇİN KİT İHALESİ BAŞLADI

SMA hastalığında erken tanıyı önemsediklerini belirten Bakan Koca, “Ne kadar erken belirti olmadan tanı konursa tedavide başarınız o oranda arttığını biliyoruz. SMA hastalığının önlenmesi için evlilik öncesi taramayı önemsiyoruz. Bütün Türkiye’de bu taramaya başlıyor olacağız. Bununla ilgili kit ihalesi başladı. Zannediyorum önümüzdeki haftalar bitmiş olur. Devamında bütün Türkiye’de evlilik öncesi SMA taraması yapılıyor olacak” dedi. Atama bekleyen sağlıkçılar hakkında konuşan Koca, “Sayı netleşmedi ama bu ay içinde önümüzdeki birkaç hafta içinde hangi alanlarda kaç kişinin alınacağıyla ilgili bir açıklama yapılmış olur. Biraz daha sabredelim çok uzamayacak” dedi.

TURKOVAC’TA ACİL KULLANIM ONAYI SERİ ÜRETİM İÇİN GEREKİYOR

Bakan Koca, hekimlerin mesai saatlerinin düzenlenmesine ilişkin 81 ile gönderilen hükümlere uymayanların bir yaptırım ile karşılaşıp karşılaşmayacaklarının sorulması üzerine şunları kaydetti: “Genelgede açıkça ifade ettim. Biz asistanlarımızın iş yükümüzün farkındayız. Önümüzdeki dönemde özellikle 4 ay sonra yapılacak sınav dahil olmak üzere uzmanlık sınavı, uzmanlık eğitimi yani asistanlık eğitimi dahil olmak üzere reform niteliğinde bir takım yaklaşımlar içinde olacağız; sınav, eğitim ve çalışma şartları dahil olmak üzere. Akademik camiadaki hocalarımızla taraflarla bir araya geleceğiz. Bilim Kurulu oluşturup, alınacak kararların 4 ay sonraki sınav dahil olmak üzere uygulama noktasında kararlı olduğumuzu ifade etmek istiyordum. Ben de o dönemlerden geçtim. Ben de 24 saat 36 saat nöbetin ne demek olduğunu biliyorum. Ama artık 21’inci yüzyıldayız. Nitelikli eğitim kliniklerinin sayısını artırmak dahil, sınav sistemi dahil, çalışma saatleri dahil olmak üzere reform niteliğinde çalışmalarımız olacak.” Bakan Koca yerli aşı çalışmasına ilişkin ise “Turkovac’ta acil kullanım onayı seri üretim için gerekiyor. Bunun için 3 bin gönüllüye çalışmanın bitmesi gerekiyor. Şu an bugün itibariyle bin kişiyi geçmiş oldu” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.