BAKAN KİRİŞCİ: HER ZAMAN ÜRETİCİMİZİN YANINDA OLACAĞIZ

Bu haber 20 Ağustos 2022 saat 13:00 'de eklendi.

“Türkiye dün kendi kendine yeten bir ülkeydi, bugün yetmiyor.” gibi haksız eleştirilerin yapıldığını vurgulayan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin nüfusu 65 milyondan 85 milyona geldi. Bunu doyuran bu ülkenin üreticisi. Hani hep örnek verilir, bir tarımı gelişmiş bir ülke ki o ülkenin nüfusu da 17 milyon, onun 1,2 katı büyüklükte bir ilave nüfus, nüfusumuza eklemlenmiş durumda. Peki sadece bu mu? Hayır. Biz aynı zamanda dün 3 bin 500 dolar kişi başı milli geliri olan bir ülkeyken bugün 10 bin dolarları, 12 bin dolarları gördük ama 10 bin dolar mertebesinde kişi başı milli gelirimiz var. Dün soframızda olanlarla bugün soframızda olanlar çeşitlilik bakımından çok çok farklı. 36 milyar dolar ihracatımız vardı 2002’de 3,7 milyar dolar da bizim tarımsal ihracatımız vardı. Şu anda 27-30 milyarlara doğru gidiyoruz. Tarım, net ihracatçı olmamız nedeniyle aslında diğer sektörlerimize de örnek teşkil edebilecek bir sektör. 6,5-7 milyar dolar mertebesinde bir dış ticaret fazlamız olan bir ülkeyiz. 3 milyar dolar sadece İzmir’in ihracatı var.” Bakan Kirişci, ihracat rakamlarının yabana atılmaması gerektiğine dikkati çekerek, “Artan nüfusumuzun, refah seviyesinin artışından kaynaklanan sofradaki çeşitliliğimizin, ülkemizi ziyaret eden turistlerimizin ve ihracatımızla yurt dışındaki üretmiş olduğumuz ürünleri tüketen diğer ülke vatandaşlarını kattığımızda bu ülkenin üreticisi eli öpülesi üreticidir. Alın ve akıl teri dökmektedir.” dedi.

TARIMDA YENİ DÖNEM DEĞİŞİKLİKLERİ

Bakan Kirişci, tarım vizyonuna uygun olarak yeni dönemde bir iki değişiklik yapacaklarını, “Ben istedim oldu” gibi keyfiliklere son vereceklerini, üreticilere bilgi ve rehberlik hizmeti sunulacağını anlattı. Türkiye’nin kendine yeterliliğini pek çok alanda sağladığını söyleyen Kirişci, “Tabii Türkiye kendine yeten, kendi yeterliliğini pek çok alanda sağlamış bir ülke. Bu yıl başta buğday, arpa gibi ürünlerimiz olmak üzere geçtiğimiz yıla göre rekolte yönünden oldukça yüksek. Biz de örneğin buğdayı 7 bin 450 lira gibi bir ücret ödeyerek üreticilerimize ‘Sen üret yeter.’ diyoruz. ‘Biz senin yanındayız. Biz senin alın terini karşılıksız bırakmayız. Mutlaka bunun karşılığını veririz’ diyoruz.” ifadelerini kullandı.

ELEKTRİK BORCU OLAN ÜRETİCİLERE GETİRİLEN FAİZSİZ KREDİ İMKANI

Kirişci, her daim üreticinin yanında olduklarını yineleyerek şunları kaydetti: “Dün itibarıyla bizim kendi duyuru merkezlerimizden de kamuoyu ile paylaşıldı. Üreticilerimizin elektrikle ilgili borçlarını ödemeleri konusunda bunların finansman ihtiyacını sağlamak için 10 milyon liraya kadar sıfır faizli krediden yararlanmaları imkanını getirdik. Bu gerçekten üreticilerimizin yararlanıp varsa borçları, bu borçlarını sıfırlamaları konusunda önemli bir fırsattır. İzmir’imiz üzerinden tüm Türkiye’ye bu manada seslenmiş olayım. İnşallah bundan, ihtiyacı olanlar elbette ki istifade edeceklerdir. Bir diğer konu da Dünya Bankası kredilerinden OSB’mizin yararlanması hususu. Buna ilişkin Bakanlığımıza intikal etmiş olan talep, Bakanlığımız tarafından da olumlu neticelendirilmiş. İnşallah 30 milyon dolarlık bu kredi talebiyle ilgili Dünya Bankası kredisi üzerinden de bu değerlendirme gerçekleştirilecek.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.