Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, televizyon programında katıldığı canlı yayında seçim gündemine ilişkin açıklamalar yaptı.

Bakan Çavuşoğlu, kendisine yöneltilen ‘İkinci turu öngörmüş müydünüz?’ sorusuna, “Şahsen ben yüzde 52 bekliyordum. Halkımızın iradesi bu yönde oldu. Akşam sandıklar açılınca önce Güneydoğu, İç Anadolu'dan oylar geldi. Sonra batı kesiminden oylar geldi. Kıl payı ya geçeriz ya da kıl payı ikinci tura kalır demiştik, kıl payı ikinci tura kaldı” şeklinde cevap verdi.

“REHAVETE KAPILIRSANIZ KAYBEDERSİNİZ”

“Kesinlikle rehavete kapılmamamız lazım. Sandıkta millet karar verir” diyen Bakan Çavuşoğlu, “Millet teveccühünü sayın Cumhurbaşkanımıza gösterdi. Seçimin ilk turu da referandumdur. Muhalefet biraz paniklediği için işi farklı boyuta çekmeye çalışıyor. Bu seçimdir. İlk turda bir meyil gösterdi. Elbette hiçbir seçimin garantisi olamaz, dolayısıyla rehavet olamaz. Yurt dışında sandıklara koşa koşa gidildiğini görüyoruz. Rehavet yok. Rehavete kapılırsanız kaybedersiniz. Seçim gecesi 'kazandık' diye çarpıtıcı açıklamalar oldu. Eminim onlar da pişman olmuştur. Onların dışında herkes seçimin sonucuna saygı duyuyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu şehirlerde rekor tazeledi Cumhurbaşkanı Erdoğan bu şehirlerde rekor tazeledi

“DERS ÇIKARTIRSAK HATAMIZI DÜZELTİRİZ”

Çavuşoğlu, 21 yıl demokratik ülkelerde iktidarda kalmanın kolay olmadığını söyleyerek, “Şu anda maalesef bir düşüş var. Ama en yakın rakibimize nereden baksanız yüzde 12 civarında fark atmışız. Şimdi buradan çıkarılacak dersler var. Şu anda ikinci tura odaklandığımız için o değerlendirmeyi seçimler tamamen bittikten sonra partimizin ilgili organları da yapacak, bizler kendi açımızdan yapacağız, teşkilatlarımız hep beraber bu değerlendirmeyi yapmamız lazım. Bunları iyi analiz etmemiz lazım. Bunlardan ders çıkartırsak hatamızı düzeltiriz. 21 yılda her şeyi mükemmel de yapmış olsanız, bu düşüş kaçınılmaz olur. Bazı arkadaşlar ilk turda Kılıçdaroğlu'na vermiş. 'Neden' diye sorduğumuzda 'Bir değişiklik olsun diye verdik, hata ettik' dediler. 21 yıl üst üste tüm seçimleri kazanmak her liderin, her siyasi partinin de harcı değildir” şeklinde konuştu.