BAKAN BİLGİN: EYT’DE EN KAPSAMLI DÜZENLEMEYİ YAPACAĞIZ

Bu haber 10 Aralık 2022 saat 9:52 'de eklendi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bakanlığının bütçe görüşmeleri açıklamalarda bulundu. Bilgin, EYT düzenlemesinde merak edilen “yaş sınırı” konusunda  bir açıklama yapmadı ancak düzenlemeyi bu ay bitmeden meclise getireceklerini söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili, “En kapsamlı düzenlemeyi yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.” dedi.

ASGARİ ÜCRET GÖRÜŞMELERİ 

Bakan Bilgin’in konuşmasından önemli satır başları: “Asgari ücret düzenlemesinde, enflasyon rakamları etkisiz hale getirdi. Daha önce yüzde 80’in üzerinde bir düzenleme yaptık. Yeni asgari ücret ile ilgili görüşmeler devam ediyor. Geçtiğimiz ay Türkiye çapında yaptırdığımız beklenti araştırmasına göre kamuoyunun beklentisi 8 bin lirasının üzerinde işverenlerin beklentisi 7 bin liranını üzerinde çıktı. Kapsamlı bir açıklama yapıldı. Çeşitli rakamlar ama benim burda telafuz etmem doğru olmaz. Yüzde 60’ın üzerinde bir asgari ücretli ili çalışanın olduğu telafuz ediliyor, bu rakam doğru değil, oran yüzde 38’dir. Asgari ücretin üstteki ücretleri de düzenleyici olduğunu belirtmek isterim.”

SÖZLEŞMELİ PERSONELİN KADROYA ALINMASI

“Sözleşmeli personelin kadroya alınması konusunda kamuda 32 tür sözleşmeli personel var. Bunları toplayıp bir disiplin altında toplayacağız. Hemen kadroya geçiyorlar. Bunların içinde sağlık çalışanlarımız var, sanatçılarımız var. Yaklaşık 500 bine yaklayan bir sayı. Bu çalışmanın kanun yapıcısı Yüce Meclis’tir. Sanayide istihdam projesi birçok yerde uygulamaya kondu. Sanayide iş gücünü yetiştirecek bir proje haline getiriyoruz. Sendikaya karşı olan işverenleri teşhir etmiş olacağız. Sendikaya destek veren işverenlerin kapılarının önüne beyaz bayrak vererek onları teşviklerle ödüllendireceğiz. Geçici işçilerin sorununu çözüyoruz. Şeker Çözülüyor, Demiryolu çözüyoruz.”

GERÇEK BOYUTLARI ORTAYA ÇIKINCA MECLİS’TE PAYLAŞACAĞIM 

“EYT meselesine olacak, merak ediyorsunuz buluyorum. Çalışmanın uzamasının sebebi herkesi dinlemek zorundayız. Biliyorsunuz odaları dinledik. İşveren diyor ki benim çalışanlarımın deneyimli çalışanları kaybetmek istemeyiz, bunu nasıl yapacağız? Bir takım teklifler geliyor. 1990’lar öncesinde dijital kayıtlar yok, bunu biliyorsunuz Bütün bunları organize etmek istiyoruz. En kapsamlı düzenlemeyi yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Düzenleme gerçek boyutları ortaya çıktığı zaman Yüce Meclis’te bunu paylaşacağım. Burada temel kritlerler var. Bugün yaş şartı olmasaydı bir milyondan fazla kişi emekli olacaktı. Çalışmalar bittikten sonra Türk kamuoyu ile paylaşacağım.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.