Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Bahçeli, açıklamalarında Eurovision Şarkı Yarışması’ndan Sinan Ateş cinayetine, İsrail’in Filistin katliamından MEB’in müfredatına birçok konuya değindi.

Bahçeli’nin açıklamalarından satır başları şu şekilde:

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’İN FİLİSTİN KARARI

“Çevremizde barış ve huzur kuşağının oluşması, uzun vadeli dostane ilişkiler kurulması dış politikamızın amacıdır. BM her ne kadar dünya barışının güvenliğini sağlamak kurulmuş olsa da zamanla bu tarihi pozisyonundan hızla uzaklaşmıştır.

Türkiye'nin aralarında bulunduğu 80 ülke BM'ye bir tasarı sunmuşlardır. 143 ülkenin kabul 23 ülkenin çekimser ve 9 ülkenin ret oyuyla Filistin tasarını Genel Kurul'da oylanmıştır. Uluslararası toplum ezici çoğunlukla Filistin'in yanında durmuştur. Küresel vicdan İsrail saldırılarına bir nevi tepki göstermiştir.

Netanyahu yönetimi terör arıyorsa, terörist görmek istiyorsa bir boy aynasına ilk elden bakmayı mutlaka tercih etmelidir.

ABD'nin Filistin üyeliğini bir kez daha veto etmesi muhtemeldir. Uluslararası toplum kalıcı çözüm ve barışı temin etmek için mutlak suretla somut adımlar atmalıdır. Güvenlik Konseyi'nin işleyişinin daha açık olması elzem bir gerçektir.

EUROVISION ŞARKI YARIŞMASI

İsveç'in Malmö kentinde 25 ülkenin katıldığı ve 68. yapılan 2024 yılı Eurovision şarkı yarışması insanlığın nasıl bir tehditle yüz yüze kaldığını fazla söz gerek bırakmadan belgelemiştir. Bu arada İsrailli şarkıcıya itirazlar yoğun olsa da sonuç alınamamıştır.

Muharrem İnce 3 yıl dayanabildi! Memleket Partisi'nin genel merkezine kilit vuruldu Muharrem İnce 3 yıl dayanabildi! Memleket Partisi'nin genel merkezine kilit vuruldu

Sanattan daha çok siyasi içerikli bahse konu olan yarışmanın ahlaki çöküş propagandasına dönüşmesi, erkek ile kadın arasında kalmış üçüncü bir türün tedavüle çıkması kokuşmuşluğun boyutlarını göstermesi bakımından ibret levhası olmuştur.

Marjinalliğin dozajı korkunç düzeylerdedir. Batı'nın çürüyen toplum ve kültürel yapısı adeta sahne almıştır. Birinci olan İsviçreli erkek sanatçının tüylü ceket, bol makyajlı ve pembe saten etekle yarışmada boy göstermesi utanç verici bir yozlaşmanın teyidinden başka bir şey değildir. Eğer bunun adına çağdaşlık deniyorsa biz de diyoruz ki batsın böyle çağdaşlık anlayışı. Eğer bunun adına modernlik deniyorsa, üstüne basa basa biz de söylüyoruz ki olmaz olsun böylesine bir modernlik.

Biz çağdaşlığı ve modernliği kültürel erimenin ve ruhsal bunalımın çorak sahasında değil, kendi özümüzde kendi değer yargılarımızda arayıp bulacağımızı yeni yüzyılda da bunu cümle aleme ispat edeceğimizi kararlılıkla belirtmek istiyorum. Aile yapımızı koruyacağız.

MEB’İN YENİ MÜFREDATI

MEB'in yeni maarif modelini samimiyetle destekliyoruz. Bütüncül bir modelden neden rahatsızlık duyuluyor. Ümit ederim ki yeni yüzyılda atanamayan tek bir öğretmen kalmasın.

EKONOMİ

Türkiye'yi doyuran, çalışkanlık abidesi çiftçilerimizin derdi derdimiz, sevinci sevincimizdir. Ekmeğinin peşinde olan çiftçi kardeşlerimizin yüzünün gülmesi hedefimizdir. Onlara ne versek, ne yapsak yetersizdir. Bizi doyuran çiftçilerin doyması için ÖTV ve KDV sorununa neşter vurulmalıdır. Enflasyon canavarının boğazı sıkıldıkça bundan çiftçilerimiz de kazançlı çıkacaktır. 2024 bütçesinde tarıma verilecek destek yüzde 44 artırılmıştır. Buna rağmen gübre ve mazot desteğinin artırılması dileğimizdir. Tarım sektörü stratejik sektördür. Çiftçilerimizi aracıya, tefeciye, komisyoncuya ezdirmeyeceğiz. Terk edilen köylerin, dökülen göz yaşlarının umudu MHP ve Cumhur İttifakı'dır. Çiftçilerimizin arkasında olacağız.”