BAĞIMLILIKLA MÜCADELE SÜRÜYOR

Bu haber 15 Aralık 2021 saat 10:41 'de eklendi.

Polatlı Bağımlılık İle Mücadele İlçe Koordinasyon Kurulu 26 kasım 2021 tarihli toplantı kararları açıklandı. Toplantıya Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak, Polatlı Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çataloğlu, İlçe Emniyet Müdürü Şener Derin, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Erkan Çinar ve kurul üyeleri katıldı.

TOPLANTIDA ALINAN KARARLAR

Madde bağımlılığı; toplum sağlığını ve fertlerin hayatını tehdit eden, psikolojik, ekonomik, sosyal vb. çok boyutlu bir problem olup; kurumlar arası işbirliği sağlanarak gerekli tedbirler alınmadığı takdirde hızlı bir şekilde yayılarak geleceğimizi olumsuz yönde etkileyen bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Bu sorun ile mücadele amacı ile Cumhurbaşkanlığı Makamının 13 Şubat 2019 tarihli ve 2019/2 Sayılı Genelgeleri doğrultusunda oluşturulan Polatlı Bağımlılık ile Mücadele İlçe Koordinasyon Kurulu 26.11.2021 Cuma günü saat 10.00’da Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak Başkanlığında Polatlı Kaymakamlık Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda aşağıdaki kararları almıştır: “1. Polatlı Bağımlılık ile Mücadele İlçe Koordinasyon Kurulu’nun 2020 ve 2021 yılları içerisinde yapmış olduğu kurul toplantılarında alınan kurul kararları çerçevesinde başlatılmış  çalışmaların ilgili kurum ve kuruluşlarca kesintisiz devam ettirilmesine; 2. Kurul üye kurum ve kuruluşlarca, bağımlılık ile mücadele kapsamında yürütülen tüm çalışmaların izleme ve değerlendirilmesinin yapılması amacı ile Bağımlılık ile Mücadele İlçe Koordinasyon Kurulu sekretaryalığına yazılı olarak bildiriminin sağlanmasına; 3. Uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile mücadele kapsamında, madde bağımlıları dahil birçok suça ortam sağlayan metruk binaların yıkılması ya da kontrol altına alınması amacıyla yapılan çalışmaların ilgili kurum ve kuruluşlarca titizlikle devam ettirilmesine; 4. Bağımlılık ile mücadele konusunda, Kredi Yurtlar Kurumu Yurt Müdürlüğünde bulunan öğrencilere yönelik farkındalık çalışmalarının yapılmasına; 5. İlçemizde bulunan elektronik ekran, reklam panosu ve billboardlar da, bağımlılık ile ilgili (alkol, tütün, teknoloji bağımlılığı) bilgilendirici görsellerin yayınlanması ile ilgili çalışmaların başlatılmasına, 6. Uyuşturucu ile mücadele kapsamında, Savcılık kararı ile tutuklu kişilerin uyuşturucu testinin Polatlı Duatepe Devlet Hastanesinde, uyuşturucu madde test cihazı bulunmaması nedeni ile yapılamamasın dan dolayı Ankara ya gönderilen ilgili testlerin sonucunun, 3- 4 ay gibi uzun sürede gelmesinin bağımlılıkla mücadele sürecini olumsuz etkilemesi nedeni ile, Polatlı Baş Savcılığı, İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Devlet Hastanesince uyuşturucu madde test cihazı alımı için gerekli işlem ve çalışmaların başlatılmasına, 7. Bağımlılık ile mücadele sürecinde İlçemizdeki mevcut durum ve yeni gelişmeler ile kurum ve kuruluşların tespit ettikleri sorunlar, aksaklıklar ve alınması gereken tedbir ve öneriler hakkında kurul üye kurum ve kuruluşlarca işbirliği içerisinde çalışılmasına, 8. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca, ilçe genelinde uyuşturucu, alkol, tütün ve teknoloji bağımlılığının engellenmesine ilişkin yapılan çalışmalar ve alınan/alınacak tedbirlerin gözden geçirilerek 2022 yılında yürütülecek çalışmaların planlanmasına, katılanların oy birliği ile karar verilmiştir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.