B sınıfı ehliyetle 125 cc motor kullanabilmesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu kararın ardından vatandaşlar B Sınıfı ehliyet ile neler yapabileceğini merak ediyor. Peki, B sınıfı ehliyetle 125 cc motor kullanabilir mi? B sınıfı ehliyete 125 cc dahil mi? İşte soruların cevapları...

Yalı Çapkını Spor Hocası Doruk kimdir gerçek adı? Ali Öner kimdir kaç yaşında oynadığı diziler? Yalı Çapkını Spor Hocası Doruk kimdir gerçek adı? Ali Öner kimdir kaç yaşında oynadığı diziler?

B sınıfı ehliyete 125 cc dahil mi?

Son günlerde, B sınıfı ehliyet sahiplerinin 125 cc motosiklet kullanma imkanı hakkında birçok kişi merak içinde. İnternet üzerinde bu konu hakkında araştırma yapanlar, net bir bilgi elde etmek istiyorlar. Bu konuda önemli bir açıklama İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'dan geldi ve Resmi Gazete'de konuyla ilgili son durum netleşti.

Bakan Yerlikaya, 125 cc'lik motorların B sınıfı ehliyetlerle kullanılabilmesine dair yapılan çalışmalara değinerek, "Bir motosiklet kullanıcısı olarak konuya önem veriyorum. Son zamanlarda motosiklet kaynaklı trafik kazalarında artış var. Bu nedenle B sınıfı ehliyet sahiplerinin 125 cc altı motosiklet kullanabilmeleri için eğitim almaları büyük önem taşıyor. Tehlikeli sürücülerle ilgili denetimler artırılacak" dedi.

B sınıfı ehliyetle 125 cc motor kullanabilir mi? 

Resmi Gazete'de yayımlanan 'Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' ile 'B' sınıfı ehliyet sahiplerinin belirli koşullar altında 125 cc'ye kadar motosiklet kullanabilecekleri belirtiliyor. Bu koşullar arasında, en az 2 yıllık B sınıfı ehliyet deneyimi, sağlık şartlarını yerine getirme ve önceki 5 yıl içinde sürücü belgesinin geçici veya daimi olarak geri alınmamış olması yer alıyor.