AYNI ŞEYLERİ ISITIP ISITIP GETİRİYORSUNUZ

Bu haber 03 Temmuz 2020 saat 9:42 'de eklendi.

Polatlı Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı oturumunda, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, yaklaşık 2 saat süren meclis toplantısında muhalefet tarafından kendisine yönelik yapılan eleştiriler ve sorulara detaylı ve uzun yanıtlar verdi. Konuşmasının bir bölümünde “Aynı şeyleri sürekli soruyorsunuz. Artık bunlara cevap vermeyeceğim” diyen Başkan Yıldızkaya, “Siz görmesenizde Polatlı halkı görüyor. 48’di yüzde 544e çıkardı takdir halkımızın rekor üstüne rekorla sandıktan çıkarız” dedi.

ELEŞTRİ DOĞRU OLURSA SAYGI DUYARIM

Yıldızkaya, “Arkadaşlarımızın sorularının hepsini not almaya çalıştım, atladığım olursa da hatırlatılmasını rica ederim. Eleştirilere doğru haklı olduğu müddetçe saygı duyuyorum ama yalan yanlış bilgilerle kamuoyu yönlendirmeye matuf bütün eleştirileri reddettiğimi, kınadığımı belirtmek isterim. İlk olarak belediyenin hesap işleri şeffaf değilmiş gibi bize borçlanmaya dair sorular soruluyor. Ne kadar aldınız ne kadar harcadınız gibi, geçen sene belediye meclisi 13 milyon borçlanma yetkisini verdi Polatlı belediyesi bunun 9,5 milyonunu kullandı. Belediyeler her sene bir yıl önceki bütçelerinin yüzde 10’u kadar borçlanabilirler. Bu yasa, sanki suçmuş gibi şaibeli bir şey yapılıyormuş gibi sorular yöneltiliyor” dedi.

HİZMET BİNAMIZIN İHALESİNİ YAPACAĞIZ

 Yıldızkaya, “Belediye hizmet binamız için 11,5 milyon borçlanma yetkisini aldık ve hala kullanmadık, nasip olursa hizmet binamızın ihalesini yapacağız ve bu sene de oranın kaba inşaatını bitireceğiz. Faaliyet raporundan vatandaşın tatmin olmadığı beyan etti Selami Bey, nasıl ölçtünüz Selami bey bunu, ne ile ölçtünüz hangi metotları uyguladınız ve halkın memnun olmadığına karar verdiniz. Somut değil, kendi düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz ama bunu halka mal etmek doğru değil. Yani halkın memnun olup olmadığını halk 2019 yılı mahalli seçimlerinde yüzde 57 ol vererek halk gösterdi, tescil etti ve belediye tarihinin en büyük oranı ile. Arkadaşların arasında uyum olmadığını gördüm üç konuşmacıda aynı şeyleri soruyor” dedi.

KARTALTEPE AVM İHALESİ KAT KARŞILIĞI YAPILDI

 Yıldızkaya, “Kartal Tepe AVM ihalemizi kat karşılığı yaptık bu bir yöntemdir. Şartları tutan en iyi fiyatı veren ihale komisyonun onayını alanlara ihaleler verilir ben vermem. Ben satış ihaleleri ve kiralama ihalesi dışında hiçbir ihaleye girmem. Birine sosyal tesis yapıyorsunuz birine park yapıyorsunuz. Bunun ihalesini ben yapmam belediyenin yetişmiş bürokratları var elemanları, teknik ekibi var onlar yapar. Yani biz kimseye reklam vermeyiz herkes girer ihalesini kendisi alır, bunu netliğe kavuşturalım” dedi.

 YAŞAM KONUTLARININ İHALESİNİ YAPTIK

Yıldızkaya, “40 dönümlük 30 milyonluk arsayı bugün itibariyle 100 milyondan fazla yaptım iddia ediyorum. Yanındaki arsayı sosyal güvenlik kurumuna verdik, niye verdik. Yüksel beyin altında imzasının olduğu belge var. Kamuoyuna böyle kılçık atar, soru işareti bırakır cümleleri, anlamları yadırgıyor ayıplıyorum. Kartal Tepe AVM ve yaşam konutları ihalesini yaptık. Müteahhit firma alışveriş merkezini bitirdi” dedi.

BİLİRKİŞİ RAPORUNU VERDİ UZLAŞAMADIK

 Yıldızkaya, “Konutları yaparken 2018 yılındaki ekonomik krize takıldı hacize düştü. Sorumluluklarını yerine getiremedi bizde feshettik teminatını yatırdık. Bizden aldığı götürdüğü bir şey yok. Biz onların yüzde 10 civarında dairesini elimizde tutuyorduk. Bunları ona vermiyorduk. Tasfiye 2019 Eylül Ekim ayında tasfiye oldu. Müteahhit ile bilirkişi raporu istedik, bilirkişi raporunu verdi uzlaşamadık” dedi.

BİZE BİLDİRİLEN HİÇBİR VATANDAŞIMIZI MAĞDUR ETTİRMEDİK

 Yıldızkaya, “Benim arzum, tapuyu alamayan yani noterle, satışıyla, banka kanalı ile aralarındaki sözleşme ile alım yapan hemşerilerimiz olduğunu duyduk onların mağduriyetini çözmek istedik, günlerce toplantı yaptık. Sorunu çözdük, bize bildirilen hiçbir vatandaşımızı mağdur ettirmedik herkesin tapusunu verdik. Kalan işi biz yapacağız. 8 Haziranda iki bloğun tamamlama ihalesini yaptık. Şuan yedi blok var. Blokları 2-3- 2 olarak etaplar halinde yapmayı planlıyoruz. İki firma ihaleye girdi bazı noktalarda eksikleri vardı, bu yüzden ihale komisyonu ihaleyi iptal etti” dedi.

İKİ BLOĞUN TAMAMLAMA İHALESİNE ÇIKILACAK

 Yıldızkaya, “Tekrar başvuruldu yeniden ihale tarihi alındı nasip olursa 7 Haziranda iki bloğun tamamlama ihalesine çıkılacak. Bizim başarısızlığımız demek bu şehrin başarısızlığı anlamına gelir. Geçen beş yıl içinde neler başardıysak 2024 te bunların tamamını gerçekleştirmiş olduğumuzu göreceksiniz. Hak sahiplerinin tapularını verdik bizde bekleyen birkaç tane var. Burada kamunun tırnak ucu kadar zararı yok. Büyük bir gayret sarf ederek vatandaşın mağduriyetini engelledik. Kartal Tepe de hiçbir sorun yok değerlerinin çok üzerinde” dedi.

ALLAH’IN İZNİYLE BU ŞEHRE MÜHRÜMÜZÜ VURACAĞIZ

 Yıldızkaya, “Belediye binası ve gençlik merkezi binası, bu iki binanın da müteahhidi acze düştü yapamadı kabahat benim mi. Paraları hazırdı gel yapalım dedik ama getiremedi bunulanda feshettik. Ben bu konuda kamunun yanında durdum. Belediye zarara uğramadı. Gençlik merkezi tamamlama ihalesini yaptık yıl sonuna bitirmeyi planlıyoruz. İş yüzde elliyi geçmiş. Belediye binasını ihalesini de 9 Temmuzda yapıyoruz. Kaba inşaatını yıl sonuna bitirmeyi planlıyoruz. Çünkü borçlandığımız 11,5 milyon paranın tamamını oraya ayırdık o paraya şuan ihtiyacımız yok diye daha dokunmadık banka ya kredi başvurusu bile yapmadık şuan. Bu projelerin tamamı bitecek projeler inşallah Polatlı Belediyesi binası gibi o görkemli yapıyı yapmak biz nasip olacak, bu şehre mührümüzü vuracağız” dedi.

YENİ MAHALLE 40 YILLIK BİR SORUN

 Yıldızkaya, “Yeni mahalle konusu eskiden imar uygulamalarının tamamını yapan Polatlı belediyesiydi şimdi öylemi beş binliği Büyükşehir onaylıyor, binliği de büyük şehir onaylıyor. Bu konuda bizim çok fazla inisiyatifimiz yok. Buna rağmen biz geçen dönem buranın beş binlik ve binini bitirdik şuanda parselasyon aşamasında. Orada bir mülkiyet sorunu var çok eski yapılaşma olduğu için çok küçük parseller var bunları birbirine mecburen hissedar etmek zorundayız. Sorun bu orda mesele bitti birkaç ay içinde parsel biter herkes tapusunu alır ve oradaki dönüşümü müteahhitler yapar. Burada bir kentsel dönüşüm falan yapmadık biz bir imar uygulaması yaptık ve bitiyor inşallah. Orası neredeyse 40 yıllık bir sorun ve çözüyoruz” dedi.

CEPHE İYİLEŞMELERİNİ BİZ YAPIYORUZ

Yıldızkaya, “ Bir imar planını yapılıp tescillemesi 2 sene sürüyor neredeyse, yeni mahallede sonuç çok yakın. Mahallenin ön cephesindeki cephe iyileşmelerini biz yapıyoruz Çevre ve Şehircilik Bakanımızın taktiri ile 1,5 milyon liralık bir bütçe ayrıldı, oraya ve bizin cebimizden para çıkmayacak çevre ve şehircilik bakanlığı şehrin çevresi değişsin diye böyle bir bütçe uygun gördü bizde onu oraya harcayacağız. Zaten orası için aldık başka yere harcayamayız” dedi.

 HER BİR İŞİMİZ SANTİM SANTİM PLANLIYORUZ

Yıldızkaya, “ Kara yoları orada çok güzel çalışmalar yapıyor, az kaldı bitecek. Bizde hem orta refüjünü hem aydınlatma direklerini biz değiştireceğiz, bizim işimiz değil ama biz yapacağız. Büyükşehirden TEDAŞ’tan izinlerimizi aldık. Yılbaşından sonra Polatlı’ya uzun süre gelmeyen bir vatandaşımız geldiği zaman şaşıracak burası nere diyecek. Biz gece gündüz 24 saatimizi bu şehir için harcıyoruz, her bir işimiz santim santim planlıyoruz ” dedi.

 YENİ MAHALLE GECİKMESİNİN SORUMLUSU BİZ DEĞİLİZ

Yıldızkaya, “Yeni mahallenin gecikmesini sorumlusu beniyim, Polatlı Belediyesi mi, değil ama ona rağmen arkadaşlarımızın buna yönelik ifadeleri oldu. Selami Bey, kanal vizesi almadan iskan verildi iddiası diyorsunuz iddia diye bir şey olmaz. Kanal vizesini biz vermiyoruz ASKİ veriyor yetkimiz yok buna, ASKİ veriyor. ASKİ uyarısı yoksa iskân verildiyse ismini getirin, eğer öyle bir şey yapıldıysa o memura gereken cezayı verelim, öyle bir şey yok. Altyapı hizmetlerini Büyükşehir belediyesi yasası itibari ile büyük şehir bizden aldı. Belediyenin önünde su patlasa biz müdahale edemeyiz ” dedi.

 ÖZEL KALEM GİDERLERİ ÇAY ÇORBA PARASI DEĞİL

Yıldızkaya, “Araç kiralama konusu 6 milyon 400 TL üç yıllık kira bedelidir, bu araçlarda binek araç değildir, temizlik işçilerinin kullandığı araçlardır. Bu gün Polatlı Belediyesi kiralık araç kullanmıyor. Bir tane benim bindiğim araç var, 2016 model Passat bundan başka belediyenin kiralık aracık yok. 20 yıldır bu araçlarla yapılıyor, bu 20 yıldır devam eden bir şey en kısa sürede kendi araçlarımızı kendimiz almayı düşünüyoruz tabiki öyle bir düşüncemiz var” dedi.Yıldızkaya, “Özel kalem giderleri çay çorba parası değil, her ay dağıttığımız hilal kartın bedelleri, yaptığımız sosyal yardımların karşılıkları, yaptığımız gıda, kömür, yakacak yardımlarının karşılıkları evde bakım hizmetlerinin karşılıkları. İddia ediyorum temsil ağırlamayı en az kullanan belediye başkanı benim şahsımdır. Memur çocuğuyum ben her bir kuruşu santim santim harcamaya çalışıyorum, israf etmeden harcıyoruz” dedi.

 POLATLI’DA TEKNİK BİLİMLER YÜKSEKOKULU DİYE BİR OKUL YOKTU

 Yıldızkaya, “Üniversite konusunda Polatlı’da teknik bilimler yüksek okulu diye bir okul yoktu, kağıtta vardı. Öyle bir öğrencisi yok öyle bir eğitim faaliyeti olmamış. Benim göreve geldiğimde burada Hacettepe Meslek Yüksek Okulu vardı, Fen Edebiyat Fakültesi vardı. Bu gün Fen Edebiyat Fakültesi var. Yine Sosyal Bilimler Yüksek Okulu var. Hacettepe’nin buradan gitmesi Hacettepe Üniversitesi’nin Gazi Üniversitesinin Ankara Üniversitesinin ilçelerden çekilmesi sürecidir. Bir ilçede Hacettepe var Gazi var Ankara üniversitesi var, dediler ki bunu böyle yapmayalım. Hacettepe ben Polatlı’dan gideyim sen gölbaşından Polatlı’ya gel” dedi.

 TARIM ÜNİVERSİTESİ KONUSUNDA GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

 Yıldızkaya, “İlahiyat fakültesi geldiğimde yeni ihalesi yapılmıştı, zor zahmet bitirdik. Tarım üniversitesi konusunda Kaymakam Bey’in başkanlığında Hacı bayram üniversitesi Rektörlüğü başkanlığında Polatlı belediyesinde Başkan Yardımcısı Sinan beyin komisyonda olduğu bizimde üst komisyonda olduğumuz toplantılar yapılıyor, raporlar hazırlandı. Raporları en kısa sürede ilgili karar vericilere ulaştırmayı planlıyoruz. Biz bunları boş vaat diye bulunmadık, bütün gücümüzü kullanacağız bu şehre bir tarım teknoloji üniversitesi kurulmasına gayret göstereceğiz” dedi.

 ÜNİVERSİTE BAŞARISI AKADEMİK ÇALIŞMA İLE ÖLÇÜLÜR

 Yıldızkaya, “Maksadımız ticari amaçlı değil, üniversitenin kalitesi öğrenci sayısı ile ölçülmez yaptığı akademik çalışmalar ile ölçülür ülkeye o şehre yaptığı katkı ile ölçülür, nasip olacak tarım üniversitesi kurulacak, sadece Polatlı’ya değil bütün Türkiye’ye katma değer üreten yol gösteren otoriter bir üniversite olacak bizim niyetimiz bu açık açık söylüyorum. Özellikle rektör beyin gayretiyle bu olacak. Rektör bey ben Polatlı’ya istediğiniz zaman ziraat ya da veterinerlik fakültesi kurayım dedi ama biz diyoruz ki biz üniversite istiyoruz. Yani üniversiteleşme konusunda geriye gidilen bir şey yok ileri atılımlar var. Üniversite kurmak ya da kurmamak belediye başkanının vereceği bir karar mı siz ne yapıyorsunuz, bu vakte kadar bunun ile ilgili ne yapıtınız ” dedi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.