AYIN İLK MECLİSİNDE GÜNDEM YOĞUN

Bu haber 04 Nisan 2022 saat 9:50 'de eklendi.

Polatlı Belediye Meclisi Nisan ayı birinci birleşim birinci oturum toplantısı geçtiğimiz akşam Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya başkanlığında gerçekleştirildi.

Polatlı Belediye Meclisi Nisan ayının ilk toplantısını gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya Başkanlığında 14 gündem maddesi ile yapılan toplantıya Meclis Üyeleri Mehmet Ali Talay, Özcan Şeker, İhsan Şıracı ve Osman Kabakçı mazeretleri nedeniyle katılmadı. Toplantıyı açan Başkan Yıldızkaya, vefat eden eski Belediye Meclis Üyesi Sırrı Arpaç’a Allah’tan rahmet diledi. Belediye Meclisi Nisan ayı ilk toplantısında encümen üyeleri ve ihtisas komisyonları üyeleri seçimi yapıldı.

ENCÜMEN ÜYELERİ SEÇİLDİ

Bir yıl boyunca encümen üyeliği görevine şu isimler seçildi: İsmail Bozdağ, Metin Baysar, İsmail Hakkı Akgök.

İHTİSAS KOMİSYONLARI BELİRLENDİ

İhtisas komisyonlarında görev yapacak meclis üyeleri belli oldu. Buna göre belirlenen isimler şöyle;

Plan Bütçe Komisyonu: Mehmet Ali Talay, Ramazan Evci, Seda Aşıbol, Alaattin Liman, Yüksel Yanmaz.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu: Cemal Özalp, İsmail Bozdağ, Mustafa Akkaya, Murat Deniz, Şah İsmail Tetik.

Çevre Sağlık ve Çeşitli İşler Komisyonu: Ferruh Şimşek, Mehmet Üçöz, İsmail Hakkı Akgök, Mustafa Akkaya, Özcan Şeker.

Kırsal Kalkınma ve Tarım Komisyonu: Metin Tulgay, Ferruh Şimşek, Kürşat Erturun, Zekayi Kaya, Özcan Köklü.

Eğitim Kültür ve Engelliler Komisyonu: Serpil Öztürk, Tolgahan Genç, Fatma Erten, Osman Kabakçı, Zeki Tarhan.

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu: Serpil Öztürk, Seda Aşıbol, Fatma Erten, Canan Türker, Ayla Kandemir.

BAŞKAN YILDIZKAYA 2021 YILI FAALİYET RAPORUNU MECLİSE SUNDU

Encümen ve Komisyon üyelerinin seçiminin ardından Polatlı Belediyesi 2021 yılı faaliyet raporu görüşüldü. Kanun gereği başkanlık koltuğunu Başkan Vekili Metin Baysar’a bırakan Başkan Yıldızkaya, kürsüye çıkarak 2021 yılı faaliyet raporunu sundu. Yıldızkaya, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Polatlı’mızı Marka Şehir yolculuğunda hak ettiği seviyeye getirecek birçok projemizi daha sizlerle buluşturduğumuz 2021 Yılını hep birlikte geride bıraktık. Önce insan düsturuyla yeni prestij projelerimizi sizlerin beğenisine sunduk. Yaklaşık iki yıldır içerisinde bulunduğumuz Pandemi sürecinin getirdiği zorluklara rağmen Polatlı’mızı ileriye taşıyacak proje, vizyon ve inançla hizmet etmeye; tüm hemşerilerimizi kucaklayarak iyi günde kötü günde birlikte olmaya gayret gösterdik. Projelerimizin yanı sıra sosyal açıdan birçok alanda sürekli hale getirdiğimiz uygulamalarımızla başarı ivmemizi yükselterek sosyal belediyecilik anlayışını hakim kıldık. Üreten, çözüm bulan, her an sahada ve yanınızda olan ekiplerimizle şehrimizi Anadolu Bozkırının Parlayan Yıldızı haline getirmek için tüm alanlarda çalışmalarımızı sürdürdük.”

“AYDINLIK VE NEZİH BİR POLATLI SÖZÜMÜZÜ TUTTUK”

“2021 Yılı içerisinde günün her saati gençlerimizle dolup taşan, genç kardeşlerimizin yeni buluşma noktası olarak şehrimizde büyük bir sosyal açığı kapatan Fırat Yılmaz Çakıroğlu Gençlik Merkezimizle genç kardeşlerimize verdiğimiz sözü yerine getirdik. Türkiye’nin dört bir yanından üniversitelerin ve öğrencilerin düzenli olarak ziyaret ettiği; çocuklarımızı bilimin gizemli dünyası ile buluşturan Alparslan Türkeş Bilim Merkezi ve Uluğ Bey Gök Evi’ni hizmete açarak derslerinde öğrendiklerini uygulamalı olarak görmelerine imkan sağladık. Yeni Aydınlatma Direkleri ve Dörtyol Cephe iyileştirme çalışmalarımızla günün her saati aydınlık ve nezih bir Polatlı sözümüzü tuttuk. Gün içerisinde binlerce misafir aracın geçiş yaptığı şehrimizin vitrininde tamamladığımız çalışmalar kapsamında Yeni Aydınlatma Direklerimizi orta refüjle buluşturduk. Dörtyol Cephe iyileştirme Çalışmaları ile bölgede bulunan evleri ve dükkânları tek renk haline getirerek görüntü kirliliğini ortadan kaldırdık. Polatlı’mızın giriş çıkışında yıllardır eleştirilen ve Polatlı’ya yakışmayan kirli ve karanlık görünüme son verdik.”

“BİNLERCE AĞACI DAHA TOPRAKLA BULUŞTURDUK”

“Evde Bakım ve Temizlik Hizmetleri, Hilal Kart, Günlük Sıcak Yemek ve Yakacak Yardımlarımızla ihtiyaç sahibi hemşerilerimizin yıl boyunca yanlarında olduk. Daha Yeşil Bir Polatlı parolasıyla yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında mahallelerimize yaptığımız yeni prestij parklarda yarınlarımıza nefes olacak binlerce ağacı daha toprakla buluşturduk. Sanat, spor, tiyatro ve halk oyunları aktivitelerimizle, kültür sanat kurslarımızla hemşerilerimizin sosyal hayata katılmalarına, gençlerimizin sporla buluşmalarına vesile olduk. Birçok yeni projeyi daha şehrimizin sosyal kazandırdığımız bir yılın ardından stratejik amaç ve hedeflerimiz doğrultusunda; ilkeli, şeffaf ve hesap verilebilir yönetim anlayışımızla hazırladığımız 2021 Yılı Faaliyet Raporumuzu sizlerin takdirine sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sizlerin destekleriyle gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızı ve şehrimize değer katan projelerimizi içeren faaliyet raporumuzun Polatlı’mıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Şehitler Diyarı Polatlı’mıza birlikte hizmet ettiğimiz çalışma arkadaşlarıma, Kıymetli Belediye Meclis Üyelerine ve bu raporun hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

FAALİYET RAPORUNA CHP’DEN RET

Başkan Yıldızkaya’nın konuşmasının ardından 2021 yılı faaliyet raporu oylamaya sunuldu. Oylama öncesinde Meclis Üyesi Yüksel Yanmaz faaliyet raporu hakkında söz alarak kürsüye çıktı ve grubu adına konuştu. Rapor hakkında eleştirilerini dile getiren Yanmaz, CHP grubu olarak faaliyet hayır dediklerini belirtti. Rapor oy çokluğu ile kabul edildi. Başkan Yıldızkaya bunun üzerine CHP grubuna dönerek; “Siz kabul etmeyince faaliyet raporu düştü mü? Kabul etseniz ne olur sanki? Bence sizin için daha iyi olur” dedi. Faaliyet raporu hakkında söz alan bir diğer isim Meclis Üyesi Murat Deniz oldu. Deniz, hastaneler konusunda görüşmelerin devam ettiğini 2022 yılı içerisinde çözüm bulacaklarını ifade etti.

POLATLI’DA KONSERVATUAR KURULMASI KONUSU GÜNDEMDE

Faaliyet raporunun görüşülmesinin ardından gündem konularının görüşülmesine devam edildi. Şıhali Mahallesi imar planı konusu gündeme alınarak plan bütçe komisyonuna, Konservatuar kurulması konusu gündeme alınarak eğitim komisyonuna, 2022 imalatlar için yol harcamalarına katılım payı alınıp alınmaması konusu gündeme alınarak plan bütçe komisyonuna havale edildi.

KIRSAL MAHALLELERE ZİRAİ ATIK KUTULARI KONACAK

Sonrasında kırsal kalkınma komisyonunda yer alan kırsal mahallelere atık toplama kutusu konulması konusu görüşüldü. Kırsal mahallelerde zirai ilaç ve suni gübre boş kutularının gelişigüzel mera ve tarla kenarlarına atılması ile ilgili, suların ve doğanın kirlenmesi nedeniyle sıfır atık projesi kapsamında zirai ilaç atık kutusu konmasına karar verildi.

ENGELLİ KADINLARA İSTİHDAM ÇALIŞMASI

Kadın erkek fırsat eşitliği komisyona havale olan engelli kadınlara istihdam sağlanması konusu görüşüldü. Polatlı Belediyesi Cemil Meriç Engelsiz Hayat Merkezi ve Polatlı Ticaret Odası işbirliği ile e-ticaret eğitimi verilmesine karar verildi.

TAKSİ ÇAĞIRMA KONUSU GÜNDEMDEN DÜŞTÜ

Çevre sağlık komisyonuna havale olan E-90 karayolu üzerinde taksi çağırma butonları konuşması konusu görüşüldü. Bahsi geçen mevkide üç adet taksi durağı olduğundan ve bu duraklar arasında anlaşmazlıkların çıkacağı düşünüldüğünden konunun gündemden düşürülmesine karar verildi.

GÜNDEM DIŞI KONULAR OKUNDU

Komisyon raporlarının okunmasının ardından gündem dışı konular hakkında önergeler görüşülerek gündeme alındı. Öne çıkan konular şu şekilde oldu:

– Karapınar mahallesinde spor tesisi yapılması amacıyla tahsis amacı değişikliği.

– Karapınar mahallesi kısmı imar plan değişikliği.

– Gordion yarı maratonu ödüllerinin belirlenmesi.

– Otizm farkındalık çalışmaları.

– Belediyeye ait orman bölgelerinin korunması hakkında araştırma yapılması.

– Otopark alanlarının yeterliliğinin araştırılması.

– Polatlı Tarım Merkezi (Büyük Belediye Çiftliği) kurulması.

Gündem dışı konuların sonrasında Denetim Komisyonu raporu okundu. Bir sonraki meclis toplantısı 5 Nisan Salı günü saat 17.00’de yapılacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.