AYDIN VE ÖZTÜRK, TARIM, TİCARET, ESNAF VE ÇİFTÇİLERLE BULUŞTU!

Bu haber 10 Temmuz 2020 saat 9:03 'de eklendi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Koray Aydın, İYi Parti Ankara İl Bakanı Yetkin Öztürk ve beraberindeki İYİ Parti heyetiyle birlikte Polatlı’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Şehirdeki tarım temsilcileri, ticaret ve esnaf temsilcileri ile bir araya gelen İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Koray Aydın, ilk olarak Polatlı Ticaret Borsası’nı ziyaret etti. Aydın’ın sonraki durakları ise, Polatlı Şoförler Odası, Polatlı Ziraat Odası, Polatlı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ve son olarak da ticaret Odası restorantında son buldu. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Koray Aydın, İYi Parti Ankara İl Bakanı Yetkin Öztürk ve İYİ Parti heyetinin Polatlı ziyaretine özellikle tarımsal sorunların TBMM gündemine alınması konusunda son derece etkili açıklamalar ve çalışmalar yapan İYİ Parti Milletvekili Halil İbrahim Oral da vardı.

 TARIM, TİCARET VE ESNAFIMIZ ÜLKENİN LOKOMOTİFİDİR

 İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Koray Aydın’ın Polatlı ziyaretlerinde tarım, esnaf, ticaret ve çiftçilere yönelik ziyaretleri son derece verimli geçti. Özellikle tarımsal alanda yaşanan sıkıntılarla ilgili olarak tarım kuruluşlarının temsilcilerinin yanı sıra Borsa’da ürünlerini satmak için gelen çiftçilerle uzun süre sohbet eden Vekil Aydın, burada tarımın önemine vurgu yaptı ve çiftçilerin sıkıntılarını dinlemenin lanında, çözüme dair bizzat çiftçilerin görüşlerini aldı. Aydın Polatlı Şoförler ve otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan’a yaptığı ziyarette,, Polatlı ve Haymana’ya pek hizmetler yaptıklarını ve bu bölgeyi çok iyi tanıdıklarını söyledi. Aydın “Biz hızlı büyüyen bir partiyiz. Dolayısıyla işimiz çok, partimize yoğun bir ilgi var. Bu tarlanın her karışında ayak izimiz var, hizmetimiz var, emeğimiz var” diye konuştu. Bakanlığımız döneminde yaptığımız hizmetler hali hazırda şimdiki işleyişin betonunu zeminini oluşturdu. Polatlı ve Haymana için ciddi işler başardık. Bütün eksik işleri yapmak için gece gündüz çalıştık. Haymana’nın suyu olmayan köyü vardı. O köylere su getirdim, sonra gittim açılışlarını yaptım. 30-40 kilometreden onlara su getirmiştik. Sonra evlerine misafir oldum, ikramlarda bulundular. O dönemde ayrıca köy konakları yaptık. Bir de işimiz değildi ama çokça köy yoluna asfalt da yaptık. Haymana-Polatlı yolunun Haymana tarafında temelini attım. bu bölgeyi ve toprakları son derece iyi bilirim, tanırım, burada yaşayan hemşehrilerimiz debizleri iyi tanır. Benim için Polatlı’nın her zaman yeri başkadır” dedi.

TÜRKİYE’NİN HUBUBAT PİYASASINI BELİRLİYORUZ

 İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Koray Aydın, İYi Parti Ankara İl Bakanı Yetkin Öztürk ve İYi Parti heyetinin ziyaret ettiği Polaklı ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu, “Çiftçimizin alın terini en iyi değerlendiren kurumdur biraz önce siz bahsettiniz, devletin vermiş olduğu destekler evet yeterli olmaya bilir onlara bizim bir şey diyeceğimiz yok, üreticimizin çok desteklenmesini bizde arzu ederiz. Ama şu bir gerçek ki bugün Türkiye’de sadece Polatlı’nın değil 17 il 121 ilçeden borsamıza ürün geliyor, herhalde karakaşımıza kara gözümüze hevesli değiller, insanlar geliyor burada mallını en yüksek fiyata satıyor, parasında gün içinde alarak gidiyorlar, almazsa borsa olarak biz kefiliz. Türkiye’nin hububat piyasasını belirlemek rolünü üstlenmiş, Türkiye’de hububat ticaretine hep öncülük yapmış bir kurumuz” dedi.

AYDIN, KIYMAZ’I ZİYARET EDEREK ESNAF HAKKINDA BİLGİ ALDI

 İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Koray Aydın, İYİ Parti Ankara İl Bakanı Yetkin Öztürk ve beraberindeki İYİ Parti heyetinin polatlı ziyaretlerinde bir diğer duras da Polatlı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ertuğrul Kıymaz ve yönetimi oldu. Özellikle pandemi sürecinde ülke genelinde ciddi sıkıntıların yaşandığını belirten İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Koray Aydın, ekonominin dişlisi olan çiftçi, esnaf, tica8ret erbablarının ekonomik anlamda ayakta durmasının gerektiğini aksi takdirde ekonominin en önemli dişlisinin devre dışı kalacağını söyledi. Polatlı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ertuğrul Kıymaz, koopratif olarak Polatı’da zor dönemde her zaman yardımcı olduklarını ve esnafların ayakta durması için varg üçleriyle çalıştıklarını belirtti. Kıymaz “Esnafımıza bu dönemde de sahip çıktık. Pandemi döneminde esnafımıza 100 günde 33 milyon para verdik, şu anda rakam 45 milyonu geçti. Üst limiti 150’de dengede tutuyoruz. Takip oranımız şu anda 22’dir. Yani 3 milyon civarında alacağımız var. Plasmanda hiçbir sıkıntımız olmadı. Sıkıntı çeken, plasmanı geç gelen yerler oldu. Bir anda 700 kişiye birden verdiğimizde bir yoğunluk oldu. Yoğunluk olunca bir müracaat sistemi geliştirdik. Şu anda 2 bin 153 aktif kredi kullanan var. Pandemi sürecinde 730 yeni kaydımız oldu. Yıllık %4,50 faizle kredi veriyoruz. Devlet destekli olduğu için daha uygun. Faizlerimizin %50’si hazine müsteşarlığı tarafından karşılanıyor. Halk Bankası aracılığı ile veriyoruz. Esnafımız nefes alırsa ülkemiz bu Pandemi dönemini daha rahat atlatır diye düşünüyorum” dedi.

KÖSEOĞLU İLÇE TARIMI HAKKINDA BİLGİLER VERDİ

 Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, Polatlı’nın tarımına ilişkin detaylı bilgileri İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Koray Aydın, İYi Parti Ankara İl Bakanı Yetkin Öztürk ve İYi Parti heyetinine aktardı. Köseoğlu “ TÜİK verilerine tarım ülke nüfusunun %20’sini istihdam ediyor. Saydığım sektörlerden dolayı bu oran %50-60’ları bulur. Bunun için tarım ülkemizde çiftçilik yapan 2 milyon 200 çiftçinin derdi olmamalı ülkemizde yaşayan 83 milyon insanımızın kaygısı olmalı. Ankara’mız tarımsal arazi varlığı olarak ülkemizin ikinci büyük ili Polatlı’mız ise 2 bin 200 dekar tarım arazisi ile Ankara’mızın en büyük tarımsal potansiyeline ait ilçesi her yıl çiftçimiz 1 milyon 500 bin dekar hububat ekiyor ve ortalama 600 bin ton ürün üretiyor. 23 bin dekar nohut ekimi ile 3 bin 500 ton nohut üretiyor. 2 bin dekar kimyon ekimi ile 200 ton kimyon üretiyor. 20 bin dekar kanola ekimi ile 7 bin ton üretiyor. Üretimin yoğun oluşu çiftçimizin kaliteli buğday üretmesi Polatlı Ticaret Borsasını güçlü hale getiriyor. 30’un üstünde il ve ilçeden hububat geliyor. Yıllık 1 milyon tonun üzerinde ürün Ticaret Borsasında işlem görüyor. Polatlı’mızda tarımsal üretimin yoğun oluşu tarımsal sanayinin gelişmesine de neden olmuş. 11 tane un fabrikamız, 4 tane yem fabrikamız, 100’ün üzerinde tarımsal makine ekipman üreten firmamız bunun servisi yapan firmamız var. 3 bin civarında hayvansal işletme ile 100 bin büyükbaş, 260 bin küçükbaş, 3 milyon 500 bin kapasiteli etlik pamuk tesisi, 300 bin adet yumurta tavuğu, 3 tane mezbahane, hayvansal dışkılardan elektrik üretimi yapan 3 tane de tesisimiz var. Tarımsal üretimin yoğun oluşu iş gücü kullanımını da arttırıyor. Sadece soğan ve pancarda 2 milyon kişiye bir günlük iş veriliyoruz. Üretilen ürünlerin nakliyesi için 150 bin kamyona bir seferlik iş veriyoruz. Özellikle İç Anadolu Bölgesi karasal iklime sahip olduğu için kışları ve baharı yağmur alır yazları kurak geçer. Yıllık ortalama Ankara’mız 397 milimetre yağış alırken Ege bölgesi 630 milimetre, Akdeniz Bölgesi 775 milimetre, Karadeniz Bölgesi 885 milimetre, Doğu Anadolu Bölgesi 590 milimetre, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ise 540 milimetre ortalama yağış alıyor. Görüldüğü gibi Ankara’mız ülkemizin en az yağış alan bölgesidir. Tarımsal arazi varlığı olarak ülkemizin ikinci büyük ili olmasına rağmen sulama yatırımlarında en az yatırım alan ilimiz ve ilçemiz. 2015 yılında temeli atılan 2017 yılında bitmesi planlanan Gökpınar Barajı halen bitirilmedi ayrılan ödenekler başka barajlara aktarılıyor. İlk defa 2007 yılında kesilmeye başlayan Sakarya Nehri ve Porsuk Çayı çiftçilerimize çok büyük zararlar verdi. Ülkemiz ekonomisine de çok büyük zararlar verdi. Soğan üretiminin düşmesi kriz bile çıkardı geçmişte. Her kesildiğinde 15 köyümüz etkileniyor yaklaşık her kesildiğinden 100 milyar çiftçimiz zarar ediyor” diye konuştu. Haber/DENİZ UYAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.