Ayçiçek yağının ham yağ fiyatı son 1 ayda yüzde 20’ye yakın yükselerek, tonu 870 dolardan 1030 dolara çıktı. Uluslararası piyasalarda artış sonrası yurt içinde de yüzde 10'luk bir artış bekleniyor.

Zam bekleyen emekliler dikkat! AK Parti tarih verdi Zam bekleyen emekliler dikkat! AK Parti tarih verdi

ARTIŞ RAF FİYATLARINA YANSIYACAK 

Son bir ay içinde uluslararası piyasada ham ayçiçek yağı fiyatı yaklaşık %20 artış göstererek, 870 dolardan 1.030 dolara yükseldi. Ayrıca bu artışın yurt içi raf fiyatlarına da yansıması bekleniyor. Sektör temsilcileri, uluslararası piyasada yaşanan fiyat artışlarının iç pazara da yansıyacağını belirterek, bayram sonrası ve temmuz ayında ayçiçek yağı fiyatlarında %10'luk bir artış öngörüyor.

1020 DOLAR 

Şu anda zincir marketlerin kendi markalı 5 litrelik ayçiçek yağının fiyatı 195 lira civarındayken, markalı ürünlerin fiyatları 250 ile 279,95 lira arasında değişiyor. Kadoğlu Yağ Sanayi İthalat Müdürü Muzaffer Yıldırım, son dönemde yurt dışında ham ayçiçek yağı fiyatlarında önemli artışlar yaşandığını belirtti. Yıldırım, bir ay önce 870 dolar seviyesinde olan ham ayçiçek yağı fiyatlarının şu anda 1020 ile 1030 dolar arasında seyrettiğini söyledi.

FİYATLARIN 250 OLMASI BEKLENİYOR 

Muzaffer Yıldırım, fiyatların manipüle edilmesinin mümkün olduğunu, şu anda damping ve anti-damping uygulamalarının bulunduğunu belirtti. Zincir marketlerin fiyatları nedeniyle ayçiçek yağı fiyatlarının olması gerekenin çok altında olduğunu ifade eden Yıldırım, "Şu anda ayçiçek yağı maliyetin altında fiyatlarla raflarda bulunuyor ve bu durum imalatçı firmaları büyük sıkıntıya sokuyor. Fiyat artışının bayramdan hemen sonra raflara yansıması mümkün değil. 5 litrelik ayçiçek yağının 300 liraya çıkması da çok olası değil. Fiyatın 230 ile 250 lira arasında olması bekleniyor ve olması gereken seviye de maksimum 250 lira civarında" dedi.

Kaynak: MYNET