AVDANLI RADYOAKTİF DEPOLAMA TESİSİ KONUSU MECLİSE TAŞINDI

Bu haber 21 Aralık 2022 saat 9:40 'de eklendi.

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, Avdanlı Mahallesine radyoaktif depolama tesisi kurulmasına yönelik çalışmaları Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdı.

Avdanlı Mahallesine radyoaktif depolama tesisi kurulmasına yönelik çalışmalara ilişkin İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) açıklama gerçekleştirdi. Oral, “Polatlı’nın buğdayına, soğanına burada radyoaktif nükleer atık vardır etiketini bastırmayacağız. Ülkenin başkentini nükleer atık çöplüğüne çevirmeyeceğiz.” İfadelerini kullandı.

ORAL: İNSAN SAĞLIĞINA DEĞER VERMİYORSANIZ BARİ ŞEHİTLERİMİZE KIYMET VERİN

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “Polatlı Avdanlı’ya toplamda 4 milyon metrekarelik bir radyoaktif atık depolama yerleşkesi kurulması planlandığı Jandarma ve Çevre Şehircilik Müdürlükleri yazışmalarıyla ortaya çıkmıştır. Atık depolanması için planlanan yer Avdanlı ve Kocahacılı Mahallelerinin yerleşim yerlerine 2.5, Gümüşyaka Mahallesine ve Sakarya Nehrine ise 3 kilometre mesafededir. Her şeyi geçtim bu toprakların altında şehitlerimiz vardır. Sakarya Meydan Muharebesinin gerçekleştiği bu toprakların her santiminde şehit kanları vardır. Ve bu iktidar 500 kilometre öteden Mersin’den Akkuyu’dan buraya nükleer atık getirip depolamak istemektedir. İnsaf edin diyorum. İnsan sağlığına değer vermiyorsanız bari şehitlerimize kıymet verin.”

BU NASIL BİR DEVLET YÖNETİM MANTIĞIDIR

“Konu Polatlı İlçe Başkanımız İlhan Dereköy tarafından bana bildirilince ilk önce plan ve bütçe komisyonunda Sayın Bakan Fatih Dönmez’e sordum. Fakat maalesef cevap alamadım. Soru önergesi verdim yanıt alamadım. Basına demeç verdim ses duyamadım. Atom Enerjisinden sorumlu TENMAK Başkanını aradım bilgim yok diye cevap aldım. İl Başkanı ve İlçe Başkanımızla Avdanlı köyüne gideceğimiz gün AK Parti İlçe Başkanına açıklama yaptırdılar biz bu projeyi iptal ettirmek istiyoruz diye. Muhtara sordum bize iptal edildiğine dair bir bilgi gelmediğini söylediler. Ben bir Ankara Milletvekili olarak bölgemdeki bir köye ülkenin başkentine nükleer atık tesisi yapılıp yapılmayacağını AK Parti İlçe Başkanından mı öğreneceğim. Bu nasıl bir devlet yönetim mantığıdır. Bu nasıl bir ciddiyetsizliktir ve bu nasıl bir aymazlıktır. Buradan açıkça ifade etmek istiyorum.”

ÜLKENİN BAŞKENTİNİ NÜKLEER ATIK ÇÖPLÜĞÜNE ÇEVİRMEYECEĞİZ

“Polatlı’nın buğdayına, soğanına burada radyoaktif nükleer atık vardır etiketini bastırmayacağız. Ülkenin başkentini nükleer atık çöplüğüne çevirmeyeceğiz. Sayın bakan ve iktidar grubundan bir cevap bekliyorum. Avdanlı’ya ya da Ankara’nın herhangi bir yerine nükleer atık tesisi kurulacak mıdır? Kurulmayacak mıdır? Sorum çok net ve açıktır.”

CİSMİMİZ BURADA GÖNLÜMÜZ SARAÇHANE’DE

“Sözlerime dün İstanbul’da yaşanan adalet katliamını kınayarak başlamak istiyorum. Sayın Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’daki başarısını, millî iradenin tercihini hazmedemeyenler seçimi iptal ettiler, olmadı; karalama kampanyası yürüttüler, gene olmadı; şimdi de haksız cezalar vererek engellemeye çalışıyorlar. Hiç kimse hâkimleri değiştirerek, savcılara talimat vererek millî iradeye ipotek koyamaz. Dün, Sayın Erdoğan’ı yargı eliyle engellemeye çalışanlar nasıl millî iradenin gücü karşısında kaybettilerse bugün de aynı akıbet gerçekleşecektir. Umarım adalete sürülen bu kara leke istinaf ve temyiz süreçlerinde düzeltilir. Sayın İmamoğlu’na da geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. Bizim cismimiz burada ama gönlümüz, sevgimiz ve kararlılığımız Saraçhane’dedir.”

ANKARA, ATATÜRK’ÜN UYGARLIK MERKEZİDİR

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk 1 Kasım 1924’te Türkiye Büyük Millet Meclisi açılışında konuşurken şu sözleri söylemişti: “Hiç şüphe edilmemelidir ki Anadolu ortasında süratle meydana getirilecek yeni ve bayındır bir Ankara asırlarca ihmal edilen Türk vatanı için başlı başına bir uygarlık merkezi, Türk devleti için pek önemli bir dayanak olacaktır.” Bu sözlerin üzerinden neredeyse yüz yıl geçmiştir. Bu yüz yılın yirmi yılı AK Parti iktidarı altında yaşanmıştır. Şöyle, Meclisten çıkıp bir Ankara turu yapmanızı rica ederim. Kentsel dönüşüm sorunları çözülmemiş, başkentin köylerinin dibindeki taş ocaklarıyla, asbestli borularıyla, halk sağlığı tehdit edilen, yatırım diye dinozor heykellerine muhtaç bırakılmış bir Ankara göreceksiniz.”

YATIRIM DİYE DİNOZOR HEYKELİ DİKTİLER HALA TELEFON ÇEKMEYEN, İÇME SUYU OLMAYAN KÖYLER VAR

“Hâlâ Polatlı’da, Haymana’da, Balâ’da, pek çok ilçede telefonların çekmediğini, temiz suya ulaşımın olmadığını işiteceksiniz. Bugün Ankara’yı, bırakın geleceğe taşımayı, Ankara için hizmet etmeye çalışanlar dahi engellenmeye çalışılmaktadır. Ülkenin başkentinde havaalanına metroyla gidilememektedir. Bunu soru önergesiyle sorduğumda, dalga geçer gibi, tek cümlelik bir cevap aldım. Plan ve bütçe Komisyonunda sorduğumda bir cümlelik bir daha cevap alabildim. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımızın ağzından cımbızla laf alabiliyoruz. İktidar hiç bundan dolayı bir hicap duymuyor mu? Yüce Peygamber’imizin “Utanmıyorsanız dilediğinizi yapınız.” emri herhâlde bu lafla yerine oturmuş oluyor.”

AVRUPA’DA HAVAALANINA METROSU OLMAYAN TEK BAŞKENT: ANKARA

“Bu iktidar Ankara’da on yılda bir metro inşaatı yapabilmiştir, onların da hızları, kaliteleri ortadadır. Avrupa’da bazı Balkan ülkeleri dışında havaalanına metrosu olmayan tek başkent Ankara’dır. Bugün Büyükşehir Belediyesinin yapmak istediği metrolara ise merkezî Hükûmet ve Büyükşehir Meclisi’ndeki AK Parti Grubu ayak diremektedir. Kredi onaylaması memleket meselesi hâline getirilmektedir. Bakın, görüştüğümüz 5’inci maddede 1,3 trilyon Türk lirası iç, 1,4 trilyon Türk lirası dış ve 280 milyar Türk lirası hazine garantili borcumuz olduğu görülmektedir.”

3,5 TRİLYON LİRA BORCU YAPAN İKTİDAR MANSUR YAVAŞ’IN BULDUĞU KREDİLERE AYAK DİREMEKTEDİR

“3,5 trilyon lira borcu yaparken iyiydi de Sayın Mansur Yavaş’ın metro için 6 milyar Türk liralık kredi talebi mi gözünüze batmıştır? Sizin derdiniz üzüm yemek değil, bağcıyı dövmektir. Bütün Türkiye’ye gelince zam üstüne zam ama Ankara’ya gelince ASKİ’ye indirim yapılmaktadır. Millet İttifakı belediyeleri iş yapamaz hâle gelsin, bir dahaki seçimi kazanmasınlar niyetiyle hareket ediyorsunuz. Bize oy veren seçmeni cezalandırıyorsunuz çünkü sizin derdiniz Türkiye değil, ranttır, bu ayıp da size ve iktidarınıza yeter.”

19 MAYIS STADI NEREDEDİR?

Aynı şekilde 19 Mayıs Stadı meselesi de “Ha yaptık, ha yapacağız.” noktasındadır. Ülkenin başkentinde 2003’ten beri futbolda millî maç oynanamamaktadır. Yarın uluslararası bir turnuvaya aday olunsa ülkenin başkentinde maç oynanamayacaktır. Zaten FİFA’da UEFA’da başkentinde stadı olmayan bir ülkeye turnuva vermez. Biz, ancak Katar’daki Dünya Kupası’na gönderdiğimiz polislerle övünmek durumunda kalacağız.”

MERKEZ BANKASI, SPK, BDDK NEDEN İSTANBUL’A TAŞINDI?

“Saygıdeğer milletvekilleri, başkentte bulunması gereken Merkez Bankası, SPK, BDDK ve Ziraat Bankası gibi kurumların genel merkezleri, İstanbul’a inşa ettiğiniz Finans Merkezi’ne taşınmıştır. TÜİK’e göre, kilometrekare başına düşen nüfus yoğunluğu 234 kişi olan Ankara’dan, nüfus yoğunluğu 3.049 olan İstanbul’a, bu kurumlar hakikaten neden taşınmaktadır? İstanbul’a göre daha geniş ve daha rahat bir şehir olan Ankara’yı neden finans merkezi olarak düşünmemektesiniz? Ülkenin merkez bankası başkentte olur, ne işi var İstanbul’da? Her şeyi geçtim, sorun bakalım “Bu kurumlarda çalışan personel İstanbul’a gitmek istiyor mu?” diye; “2-3 kat fazla kira ödemek, ulaşımda eziyet çekmek istiyorlar mı?” diye bir sorun.”

İNSANLAR ANKARA’YA GÖÇ ETMEK BİLE İSTEMEMEKTEDİR

“Bugün, İstanbul, gayri safi yurt içi hasıladan yüzde 30 civarında pay alırken Ankara’nın aldığı pay yüzde 10 bile değildir. İstanbul’un büyümeye katkısı son rakamlarda yüzde 1,79 iken, Ankara’nın katkısı 0,59’dur. Bugün, Ankara Göç İlan göç alan iller sırasında bile binde 5,6’lık oranla ortalardadır. Bu örnekleri şunun için verdim: AK Parti iktidarlarında Ankara’ya bakış şöyledir: “Zamanında başkent olmuş işte. Yapacak bir şey yok, idare edeceğiz.” Bugün, Ankara yatırım planlarında da hiçbir ciddi yatırımın yer almadığı; ülkeye katkısı, nüfusuna oranla çok düşük olan ve hatta artık insanların yerleşmeyi bile düşünmediği şehir olmuştur. Sayın Mevlüt Çavuşoğlu Bakanlık bütçesindeki eksiği nasıl tamamladığını burada itiraf etti. Biz de mi Ankara’ya yatırım gelsin diye Sayın Bakan Nebati’nin gözlerindeki ışıltıyı bekleyeceğiz?”

ATATÜRK’ÜN, HACI BAYRAM VELİ’NİN ANKARA’SINI HAK ETTİĞİ YERE GETİRECEĞİZ

“Buradan açıkça ifade etmek istiyorum: Polatlı’nın buğdayına, soğanına “Burada radyoaktif nükleer atık vardır.” etiketini bastırmayacağız. Ülkenin başkentini nükleer atık çöplüğüne çevirmeyeceğiz. Sayın Bakandan ve iktidar grubundan bir cevap bekliyorum. Avdanlı’ya ya da Ankara’nın herhangi bir yerine nükleer atık tesisi kurulacak mıdır, kurulmayacak mıdır? Sorum çok nettir ve açıktır. Kitibarsızlaştırılmaya çalışılan bir Ankara vardır. Bazı gerçek Ankara sevdalısı arkadaşlarımı tenzih ederek söylüyorum ki açıkça Ankara düşmanı olan bir iktidar vardır. Atatürk’ün, Hacı Bayram Veli’nin Ankara’sını, başkentimizi hak ettiği yere getirmenin işi bize düşecektir. Sizi muhalefet sıralarına doğru göç ettireceğiz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.