AVCI’DAN ECEVİT’İN ÖLÜM YILDÖNÜMÜ VE ORGAN VE DOKU BAĞIŞI HAFTASI MESAJI

Bu haber 05 Kasım 2021 saat 10:01 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, CHP 3’üncü Genel Başkanı Bülent Ecevit’in 15. ölüm yıldönümü ve 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası nedeniyle bir mesaj yayımladı.

AVCI: ECEVİT SOSYAL DEMOKRASİ DEVRİMİNİ YAPARAK CUMHURİYETİ TAÇLANDIRDI

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, CHP 3’üncü Genel Başkanı Bülent Ecevit’i ölümünün 15. yılında andı. Avcı, anma mesajında şunları söyledi: “Cumhuriyet Halk Partisinin 3. Genel Başkanlığını yapan Bülent Ecevit, dürüstlüğü, nezaketi, ilkeli siyaset anlayışı ile herkese örnek olması gereken bir isim olarak tarihteki yerini almıştır. Bülent Ecevit demek halkın umudu demektir. Bu umut halkımızın yoğun sevgisi ile büyümüş, bağımsızlığımızı koruyan bir kalkan, Kıbrıs’ın Beşparmak Dağları’na damgasını vuran kurtuluş müjdesi olmuştur. Tarihimizin en zor zamanlarında dirayetli tutumu, yüksek cesareti ve olgunluğu ile verdiği kararlar devlet adamı niteliğinin somut simgeleridir. Herkes ‘Kaybettik’ derken, o demokrasi mücadelesine büyük bir inançla devam etti. Dağlara, taşlara ‘Karaoğlan’ yazıldığında kibre kapılmadı, 12 Eylül’ün acı günlerinde yolundan dönmedi. Güçlülerin karşısında diz çökmedi, güç kendi eline geldiğinde kimseye zulüm etmedi, adalet çizgisinden asla sapmadı. ‘Ne ezen, ne ezilen, insanca hakça bir düzen’ dedi. Bu ülkede yaşayan bütün insanların özgür, mutlu ve refah içerisinde yaşaması için görkemli adımlar attı. Sosyal demokrasi devrimini yaparak Cumhuriyet’i taçlandırdı. Hayatını ülkemize adadı. Ecevit, siyasete kazandırdığı üslup ve ahlak bakımından da saygıyla hatırlanacaktır. Uzun yıllar süren hizmet dönemi sırasında hiçbir usulsüzlüğe, yolsuzluğa bulaşmamış, milletimizin kendisine emanet ettiği her kuruşu korumuş, yetim hakkının yenilmesine asla müsaade etmemiştir. Emekten ve emekçiden yana tutumuyla, Türkiye’deki üçüncü büyük devrime imza atarak, sosyal demokrasi devrimini de gerçekleştiren Ecevit siyasi tarihimizde silinmez bir yer almıştır. Bu duygu ve düşüncelerle şair, yazar, düşünce insanı ve Genel Başkanımız Sayın Bülent Ecevit’i aramızdan ayrılışının 15. yıldönümünde rahmetle anıyor, güzel ülkemize kazandırdığı her şey için şükranlarımızı sunuyoruz.”

BAĞIŞLANAN HER ORGAN, KURTARILMIŞ BİR HAYATTIR

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, Organ Bağışı haftası nedeniyle yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi; “Organ nakli,  kadavradan ve canlıdan yapılan bir operasyondur. Organ ve doku nakli, tedavisi sadece nakil ile mümkün olan organları hasar görmüş hastalara büyük umut ışığı olmaktadır.  Kalp nakli dışında önemli bir kısmı canlıdan canlıya yapılabilmektedir. Karaciğer, böbrek pankreas, ince, barsak, kalp nakilleri kadavradan alınarak hastaya nakledilerek gerçekleştirilebilmektedir. Bağışlanan her organ yapılan her nakil aslında kurtarılan bir hayatı ifade eder.  Ancak Türkiye’de organ bağışının istenilen düzeye ulaşmamasında ve toplumda yeterli duyarlılığın oluşmamasında maalesef bilgi eksikliği, önyargılar ve yanlış inanışlar önemli rol oynamaktadır. Organ Bağışı dünya çapında yapılan bir tedavi yöntemidir. Bir insanın herhangi bir organı ömrünü yitirdiğinde uyumlu olan başka birisinin organı ile değiştirilebilir. Buna organ nakli denilmektedir. Birçok insan organ yetmezliğinden dolayı hayatını kaybediyor. Tabi bu işi yasal olmayan yollardan yapan örgütlerde maalesef var. Adları organ mafyasına çıkmış, insan hayatı üzerinden birisinin canını diğerinin parasını ve hayatını yok eden acımasız insanların ağına düşmemek için devletin resmi kurumlarına müracaat ederek bağışların yapılması en doğru olanıdır. On sekiz yaşını doldurmuş ve doğru ile yanlışı ayırabilme yeteneğine sahip herkes, başta kalp olmak üzere, akciğer, böbrek, karaciğer ve pankreas gibi organlar; kalp kapağı, göz kornea tabakası, kas ve kemik iliği gibi dokuları bağışlayabilmekte, ve bunlar günümüz tıp teknolojisi ile nakledilebilmektedir. Bir kişi organlarını bağışlayarak birçok insana yaşama şansı verebilir. Organ bağışı; Sağlık Müdürlüklerinde, Hastanelerde, Emniyet Müdürlüklerinde, Organ nakli yapan merkezlerde, Organ nakli ile ilgilenen vakıf, dernek vb. kuruluşlar da yapılmaktadır. Sevgili yurttaşlarımızı organ bağışı yapmaya davet ediyor, Organ Nakli Haftası’ n da organ nakli bekleyen bütün hastalarımıza da acil şifalar diliyoruz. Ve unutmayalım ki Organ Nakli Hayat Kurtarır!”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.