Avcı: Yaşasın 1 Mayıs Emekçinin Birlik ve Dayanışma Günü

Bu haber 30 Nisan 2020 saat 9:35 'de eklendi.

“Emekçinin hakları her koşulda korunduğunda 1 Mayıs’lar anlamına ulaşır” ifadelerine değinen Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı,1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü dolayısıyla bir basın açıklaması yayımladı. Avcı, açıklamasında Türkiye’nin toplumsal ve siyasal gelişimine damgasını vuran ve vuracak olan gücün işçi sınıfı olduğuna dikkat çekerek, sosyal adaletin ve emeğin yegâne savunucusu olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin emeğin ve emekçinin haklarına sahip çıkmasının, ülkenin geleceğine aydınlık bir yol bırakmak için gerekli olduğunu vurguladı. Aynı zamanda Avcı, Coronavirüs salgınıyla mücadelenin, sadece sağlık alanında değil, toplumsal yaşam ve ekonomi alanında da kapsamlı önlemler alınmasını zorunlu kıldığını bu noktada emekçilerin haklarını önceleyen bir bakış açısının gerekliliğine dikkat çekti.

AVCI: VİRÜS SALGINI SÜRECİNDE TOPLUMUN TÜM KESİMLERİ OLUMSUZ ETKİLENDİ

Corona (Covid-19) virüs salgını sürecinden toplumun tüm kesimlerinin olumsuz etkilendiğini, emekçilerin bu süreçteki mağduriyetlerinin açık bir biçimde ortada olduğunu belirten Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı açıklamasında;

“İşyerleri kapanan emekçilerimiz, ücretsiz izne çıkarılan emekçilerimiz, işten atılan emekçilerimiz, yüzde 14 oranına yaklaşan işsizlerimizin virüs salgını sürecinde korunmasına yönelik tedbir maddelerimiz Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklanmıştı. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde emekçinin hakları her koşulda korunmalıdır ki 1 Mayıs’lar anlamına ulaşabilsin.   Coronavirüs süreci gibi olağanüstü süreçlerde emekçinin haklarının korunması daha da hayati bir anlam taşımaktadır.”

AVCI: AÇIKLAMALAR VE UYARILAR DİKKATE ALINMALIDIR

Türkiye’de eksik istihdam ve gizli işsizlik de sürdüğü, üniversite diplomalı gençler arasında işsizliğin yaygınlaştığına vurgu yaparak, ölümlü iş kazası sayısında ve işçi ölümleri sıralamasında Avrupa ülkeleri arasında birinci sırada olunduğunu da belirten Avcı;

“Coronavirüs salgınına dair alınan önlemler noktasında 31 Büyükşehir Belediyesi’nin yanına Zonguldak İlimizin de eklenmesi gerçeğinin sebebi Soma’daki emekçilerimizin durumudur. Emekçilerimiz günde üç vardiya madenlerde çalışmak zorunda bırakılmaktadır. 12 bin 800 maden emekçimiz virüs tedbirlerine aldırış edilmeden çalıştırılmaya devam edilmesi durumunda yaşanacak durumların telafisi olmayacaktır. Soma’da yaşananlarla ilgili Cumhuriyet Halk Partimizin Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekilimiz Özgür Özel’in açıklamaları ve uyarıları dikkate alınmalıdır. Emek ve emekçinin yaşam hakları başta olmak üzere tüm hakları kutsaldır” dedi.

AVCI: 1 MAYIS HERKESİN DAYANIŞMA GÜNÜDÜR

Avcı açıklamasında son olarak; “1 Mayıs işçinin, emekçinin, köylünün, çiftçinin, çalışamayanın, iş bulamayanın, evine ekmek götüremeyenin herkesin dayanışma günüdür. En temel ihtiyaçlarımızı karşılamanın, manava gitmenin, sarımsak almanın lüks olduğu, evimize ekmek götürmenin lüks olduğu bu koşulları 1 Mayısların, 23 Nisanların, 29 Ekimlerin, 13 Eylüllerin dayanışma ruhu ile aşacağız.  Bu anlamda, 1 Mayıs bu ülkede aynı zamanda demokrasi ve özgürlük mücadelesidir, en büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk’ü de bu vesile ile bir kez daha saygıyla ve rahmetle selamlıyoruz. İşçi sınıfının birlik, dayanışma ve bayram günü olan bugün, aynı zamanda emeğinin karşılığını alma yolunda hayatını ortaya koyanları anma günüdür. Bugün yüzlerce ülkede kutlanan işçi sınıfının uluslararası birlik beraberlik ve dayanışma günüdür. Üretimin ve emeğin ön planda olduğu bir memleket istiyoruz. Yaşasın 1 Mayıs emeğin ve emekçinin birlik ve dayanışma günü…’’ ifadelerine değindi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.