AVCI: YARGININ KURUCU UNSURU AVUKATLARIMIZIN GÜNÜ KUTLU OLSUN

Bu haber 05 Nisan 2022 saat 9:50 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.  Avcı, “5 Nisan, savunmanın örgütlü hale gelmesinin kutlanması yanında mesleğin ve yargının sorunların ve çözüm önerilerinin de kamuoyu ile paylaşıldığı bir gün olması nedeniyle ayrı bir önem ve anlam taşımaktadır.Yargının kurucu unsuru, hukuk devleti, demokrasi, temel hak ve özgürlüklerin teminatı olan savunma mesleğine emek vermiş Avukatlarımızın , Avukatlar Gününü kutluyor, ebediyete intikal etmiş hak savunucularımızı saygı ve minnetle yad ediyorum” ifadelerinde bulundu.

AVUKATLAR, ADİL YARGILAMA HAKKI VE HAK ARAMA HÜRRİYETİNİN GÜVENCESİDİR

5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, “Onurlu bir mesleğin temsilcileri Avukatlarımız,  Ulusal Bağımsızlığımızı kazandırarak Cumhuriyetin ilanı ile birlikte Hukuk Devleti’nin temellerini atan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda yürüyen ve onun ilkelerini daima pusula olarak kabul eden, yaşamlarını hakka ve adalete adamış, hukukun üstünlüğünün, Temel Hak ve Özgürlüklerin, Demokrasinin, Laik, Sosyal Hukuk Devleti’nin ve Türk Milleti’nin bölünmez bütünlüğünün tarafında olan bir mesleğin temsilcileridir. Gün geçtikçe bağımsızlığı daha da tartışılır hale gelen yargı erki, savunma hakkının önündeki engellemeler, daha staj döneminde başlayan ekonomik ve sosyal sorunlarına rağmen güvencesi oldukları Adil Yargılanma Hakkı ve Hak Arama Hürriyeti için canla başla çaba sarf edenlerdir.” ifadelerini kullandı.

AVUKATLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, “Ulusumuzun kurtarıcısı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Adalet gücü bağımsız olmayan bir milletin devlet halinde varlığı kabul olunamaz” sözünden hareketle tüm olumsuzluklara rağmen gösterdikleri çaba hak ve özgürlük mücadelesinden öte Türkiye Cumhuriyeti Devletinin  Laik, Sosyal bir Hukuk Devleti olarak varlığını devam ettirmesine yöneliktir. Savunmaya ve temsilcisi olan Avukatlık mesleğine verilen değer, o ulusun demokraside ulaştığı noktayı göstermesi açısından da son derece önemlidir. Avukatların mesleki sorunlarına duyarsız kalınması, artık ekonomik sorunların ötesine gelmiştir. Bu nedenle, bir an önce özellikle genç avukatların ekonomik şartlarının iyileştirilmesi için gerekli adımlar atılmalıdır. Tüm avukatlara yönelik olarak KDV oranları indirilmeli, CMK ücretleri harcanan emekle orantılı olarak iyileştirilmeli, SGK prim ve vergi mükellefiyetleri hafifletilmelidir.  Avukatlarımızın içinde bulunduğu sıkıntılar, adalet sistemimizdeki sorunlar ve çelişkiler, yargı bağımsızlığının sağlanması, demokrasinin tüm kurumlarıyla eksiksiz olarak işlemesiyle aşılabilecektir. Şeffaf, denetlenebilir, laik, hukuk devletinin tüm kurum ve kurallarıyla işletildiği, hukukun üstünlüğünün egemen kılınacağına inancımla, aydınlık ve güzel günler umut ediyor, 5 Nisan Avukatlar Günü kutlarım.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.