AVCI: SUNİ GÜNDEMLER VATANDAŞIN GERÇEK GÜNDEMİNİ YANSITMIYOR!

Bu haber 04 Ocak 2021 saat 8:01 'de eklendi.

CHP İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, vatandaşın gerçek gündeminin ağır ekonomik şartlar, verginin de vergisinin olduğu düzende vergi yükü altında ezilen milyonlar, turkuaz tablolardaki vaka ve hasta sayıları ile ilgili şeffaf olmayan veriler, grip aşısını bile bulamayan milyonlar, Çin aşısındaki cevaplanmayan sorular, esnafın, emeklinin, işsizin bitmeyen çilesi, eğitim sistemindeki olumsuzluklar, kadın cinayetleri, Sayıştay raporuna yansıyan yolsuzluklar ve tüm bu olumsuzluklar karşısında vatandaşın yalnız bırakılmışlığı olduğunu ifade ederek, suni gündemlerin vatandaşın gerçek gündemini yansıtmadığını belirtti.

SİYASET, AKLIN, BİLİMİN VE VİCDANIN IŞIĞINDA, TOPLUMUN HER KESİMİ İÇİN ÇÖZÜM ÜRETMELİ

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, ‘’ 2020 yılında 297 kadın katledildi, 161 kadın da şüpheli şekilde öldü. Bunu konuşmayalım. .. DİSK’ in raporuna göre, çalışan kadınların yüzde ellisi asgari ücretin altında ücretle çalışıyor. Bunu konuşmayalım… Pandemi nedeniyle zorunlu olarak kısa çalışma ödeneğinden faydalanan hamile işçiler, eğer yasada değişiklik yapılmazsa, 90 prim gününü dolduramadıkları için Analık Ödeneği’nden yararlanamayacaklar. Bunu konuşmayalım… Covid-19 salgını mücadelesinde bir yoğun bakım hemşiresine ‘’ Tavandan ‘’ ek ödeme 20 TL… Bunu konuşmayalım… Disk’ in raporuna göre Covid 19 sürecinde kadın işsizlik oranı yüzde 45.3… Bunu konuşmayalım…Her 4 kadından sadece 1’i istihdam içerisinde… Bunu konuşmayalım… Aksine tam da bunları konuşalım, kadının ne giydiğiyle değil kadının insanca yaşamak hakkını önceleyelim. 1990’ların siyaset dili, gündemi 1990’larda kalsın… Yıl 2021… Siyaset, aklın, bilimin ve vicdanın ışığında, toplumun her kesimi için çözüm üretmeli… ‘’ dedi.

İKTİDARIN YERELDEKİ TEMSİLCİLERİNİ DE ESNAFIN DERTLERİ İLE HEMHAL OLMAYA DAVET EDİYORUZ

Avcı, ‘’ Pandemi sürecinde de sahadayız… Esnafımızın dertleri ile dertleniyoruz. Çözüm önerilerimizi paylaşıyoruz. İktidarın yereldeki temsilcilerini de esnafın dertleri ile hemhal olmaya davet ediyoruz. Faz faz dağıtılan bin TL lik yardımı dahi alamayan o kadar çok esnafımız var ki… Haliyle soruyorlar bu yardımlar kimlere dağıtılıyor, bilmek istiyoruz… Emekli bir aylık sadece temel gıda giderlerini dahil ederek giderlerini paylaşıyor, maaş ona bile yetmiyor. İktidarın temsilcilerini emeklilerin durumunu görmek üzere sahaya davet ediyoruz. Çiftçimiz soruyor; 2019 hasadında tarlalarda olacak denen ve TİGEM’de tanıtımı yapılan elektrikli yerli ve Milli traktör vardı. Hani? 2020 ekilişi geçti, 2020 hasatı geçti, 2021 ekilişi geçti. Sahi o 4 saatlik şarjla 3 gün duraksız çalışacak yerli traktör nerede? ‘’ dedi.

KÜÇÜK ESNAF 2021 YILI BÜTÇESİNDE YER BULAMAMIŞTIR

Avcı, ‘’ 2021 Yılı Bütçe Görüşmelerinde Cumhuriyet Halk Partili Milletvekillerimizin konuşmaları ortada… İktidar tarafından tek bir cevap verilemedi. Vekilimizin ‘’ Halk kuru ekmeğe mahkum edildi. ‘’ sözüne ‘’ Kuru ekmek yiyorlarsa aç değiller ‘’ cevabını cevaptan saymıyoruz. Bizce bu yurttaştan, emekçiden, emekliden, işsizden, halktan ne kadar uzaklaşıldığının tescilidir. Bütçeler, iktidarın tercihini de ortaya koyması bakımından önemlidir. Müşteri ve geçiş garantili projeler için ödenecek kur farkı bile bütçede yer alırken, pandemi sürecinde 7 tl ek ödeme alabilen ambulans şoförü, 20 TL ek ödeme alan hemşire, bin TL’lik yardımı bile alamayan kuaför, kahvehane esnafı, okul servis esnafı, gelir kaybı yaşayan küçük esnaf 2021 yılı bütçesinde yer bulamamıştır. ‘’ dedi.

90 BİN DOLAYINDA ÜCRETLİ ÖĞRETMEN ÜCRETLİ KÖLE OLARAK GÖREV YAPMAKTADIR

Avcı, Eğitim sistemi konusuna da değindiği açıklamasında, ‘’ Ülkemizde toplam 70 bin 225 okulda, 1 milyon 117 bin 686 öğretmen görev yapmaktadır. Öğretmen maaşı konusunda 33 ülke içinde 28.’inci sıradayız. Sözleşmeli öğretmenlik uygulaması ayrı bir insanlık ayıbıdır. . Haftalık en fazla 30 saat derse giren, 1 ders saati karşılığında 18,22 lira alan ücretli öğretmenler, aylık yaklaşık 120 saat derse girerek, ay sonunda 2.186,4 TL ücret almaktadır. Yaklaşık 90 bin dolayında ücretli öğretmen ücretli köle olarak görev yapmaktadır. Açlık sınırının altında çalıştırılan öğretmen ayıbına son verilmelidir. Asıl uzaktan eğitim budur. Yani öğretmenin hem çalışırken hem de emekliliklerinde yaşam koşullarına uzaktan bakan anlayıştır. ‘’ dedi.

 TALİH KUŞUNUN DA KANADI KIRILDI

Avcı, Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi ile ilgili ‘’ 10 milyon bilet basıldığını varsayalım… Çeyrek Bilete çıkmış olsun… İhtimal 10 milyonda 4… Peki bu dört biletin biri satılırken üçünün satılmayan bilet olma ihtimali kaç yüz milyonda bir ihtimaldir? Milli Piyango’nun Talih Kuşu tesadüfün iğne deliğinden geçirilmiştir. Aynı durum Loto çekilişlerinde de mevcuttur. 66 çekiliştir büyük ikramiye çıkmıyor. Milli Piyango’nun devri ile birlikte 1.5 TL olan kolon fiyatı 3 TL oldu. Yüzde 18 olan KDV oranı yüzde sıfır oldu. 49 sayı 90’a çıktı. 600 küsür milyonda bir ihtimal söz konusu… Velhasıl sonuç odur ki; Talih Kuşunun da kanadı kırıldı. ‘’ dedi. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.