AVCI: SAYIŞTAY, KANSER İLAÇLARININ GÜMRÜKTEN GİRİŞ FİYATI İLE SATIŞ FİYATI ARASINDAKİ 46 KAT FARKI RAPORLAMIŞTI

Bu haber 04 Nisan 2022 saat 9:46 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, 1-7 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajında, kansere karşı mücadelede “Farkındalık ve Bilinç Düzeyinin Arttırılması”nın önemine dikkat çekti. 2017 yılında Sayıştay tarafından tespit edilen ve raporlaştırılan özellikle kanser ilaçlarının gümrükten giriş fiyatı ile ilaçların satış fiyatı arasındaki 46,3 kat farkı hatırlatan Avcı, “Kanser, diyabet ve tansiyon ilaçlarının ithal ve satış noktasında ciddi bir denetim sağlanmalı, haksız kazançlar ortadan kaldırılarak kanser, diyabet ve tansiyon hastalarımızın ilaçlara hem temin hem de ekonomik anlamda alımlarının sağlanması hayati önemdedir.” dedi.

FARKINDALIK, BİR HAFTA İLE SINIRLI TUTULMAYIP YIL BOYUNCA AKILDA TUTULMALIDIR

Halkı bilgilendirme, bilinçlendirme ve farkındalık oluşturma çalışmalarının yılın bir haftası ile sınırlı tutulmayıp yıl boyunca sürdürülmesinin, akılda tutulmasının kanser mücadelesinde önemli kazanımlar sağlayacağını belirten Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, ‘’ Dünya Sağlık Örgütü’nün hazırladığı raporda, gelişen tedavi ve teknoloji imkanlarına rağmen kansere bağlı ölümlerin artacağını, 2030 yılında bu sayının 13.1 milyon kişiye çıkacağını öngörüyor. Tablo bu denli ciddiyken önleyici sağlık hizmetleri ve erken teşhisin önemi bir kez daha gündeme geliyor. Özellikle söz konusu insan hayatıyken Sayıştay raporlarına yansıyan ilaç ve tıbbi malzeme alanındaki haksız kazançlar, 46.3 katı bulan farkların bir daha oluşmaması,ithal eden firmalarla satın alan firmaların % 90’ının aynı olması gibi tesadüflerin bir daha yaşanmaması için ciddi denetimler oluşturulmalıdır. Şirketlerin gümrükten giriş fiyatı ile izin verilen nihai satış fiyatları arasında yüzde 4 bin 530 kâra dikkat çeken Sayıştay Raporları ciddiyetle değerlendirilmelidir. ‘’ ifadelerini kullandı.

İNSAN SAĞLIĞINI, HALK SAĞLIĞINI ÖNCELEYEN SAĞLIK POLİTİKALARI OLUŞTURULMALIDIR

1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajında erken teşhisin önemine de dikkat çeken Avcı, “Kanserle mücadelede erken tanı testlerinin gelişmesi umut vericidir. Erken teşhis politikalarının güçlendirilmesi ile birlikte pek çok insanın kanserden kurtulması aşamasında ise sağlık otoritelerine büyük görev düşüyor. Halk sağlığını önceleyen bir sağlık politikası oluşturulmalıdır.  Bu düşüncelerle, 1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası’nda farkındalığın artması, insan hayatını önceleyen politikaların samimiyetle ve ciddiyetle hayata geçirilmesi temennilerimle tüm Polatlılı hemşerilerime sağlıklı bir gelecek diliyorum.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.