AVCI: POLATLI İYİ YÖNETİLEMİYOR

Bu haber 24 Haziran 2022 saat 10:05 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, hem ülke siyaseti ve ekonomi konularında hem de Polatlı ve Ankara belediye faaliyetlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, Youtube Ankara Masası kanalı Arka Plan programının canlı yayın konuğu oldu. Ankara Masası Haber Müdürü Ersin Küçükbarak’ın sorularını yanıtlayan Avcı, hem ülke siyaseti ve ekonomi konularında hem de Polatlı ve Ankara belediye faaliyetlerine ilişkin konuştu. AK Parti ve MHP hakkında da konuşan Avcı, Polatlı Belediyesine yönelik eleştirilerini de sıraladı. Başkan Avcı’nın açıklamalarından Polatlı’ya dair öne çıkanlar şöyle:

“VATANDAŞ BIKTIK DİYOR, GEÇİNEMİYORUZ DİYOR”

“Ankara Büyükşehir Belediyesini aldıktan sonra köylerde olsun diğer mahallelerde olsun vatandaşların Cumhuriyet Halk Partisine karşı teveccühünün büyük ölçüde arttığını görüyoruz. Altılı masanın oluşumu da Polatlı kamuoyunda büyük ses getirdi. Polatlı vatandaşı şunu söylüyor; ‘biz artık AKP ve MHP’den bıktık, geçinemiyoruz, Millet İttifakı bu ülkenin sorunlarını çözebilecek yegâne siyasi görüştür’ diyorlar. Polatlı’da ne AKP ne MHP iki yıldır esnaf ziyaret etmiyorlar, çünkü tepki alıyorlar. Çıksalar da kendilerine yakın 3-5 esnafı tespit ediyorlar, onlara gidip görüntü veriyorlar o kadar. Esnafın yüzde 95’i şikayetçi. Esnaf, çiftçi, vatandaş geçinemiyor, kimse halinden memnun değil.”

“HAYATIMDAN MEMNUNUM DİYEN BİR KİŞİ BULAMADIK”

“Kurban satışları da yaklaşık yarı yarıya düştü. İnsanlar alamıyor. Polatlı’da ev kiraları 3000-3500 liraya kadar çıkmış durumda. İşsizlik de aldı başını gidiyor. 125 bin nüfuslu bir ilçede ilçe başkanı olarak şu an bende 1600 tane CV var. Özellikle genç işsiz fazla. Bunun dışında her gün 8-10 kişi de yardım başvurusunda bulunuyor. 95 mahallemiz hakkında sürekli muhtarlarımızla, sivil toplum örgütleriyle istişare halindeyiz. Ben hayatımdan memnunum diyen bir kişi bulamadık. CHP olarak mevcut tabloyu mutlaka değiştireceğiz.”

“BİZE GÖRE POLATLI İYİ YÖNETİLEMİYOR”

“Bize göre Polatlı iyi yönetilemiyor. Polatlı’da iki tane atıl hastane binamız var. Genel Başkan Yardımcımız Bülent Kuşoğlu, Bölge Milletvekilimiz Levent Gök, bu hastanelerle ilgili incelemelerde bulundular. Bu sadece hükümetin parası değil, bizlerin vergilerinden toplanan paralar. Bu binalar 2015 yılından beri boş. Ölümlü vakalar da meydana geldi. Bizim bu konudaki önerimiz buralar atıl kalmasın. Bu görüntü Polatlı’ya yakışmıyor. Bunun yanında Belediyenin Gülsoy sosyal tesisi vardı, o da spor bakanlığına devroldu. İhalesi yapılacak. O binanın da atıl durumda bırakılmaması için konunun takipçisi olacağız. Belediyeye aitti burası, kiraya verdiler, şu oldu bu oldu derken işletemediler. Belediye elindeki imkanları doğru kullanamıyor.”

“POLATLI’NIN YEŞİL ALANLARI YETERLİ DEĞİL”

“Polatlı’nın yeşil alanları yeterli değil. Önceki senelerde mevcut Belediye Başkanı parklar içerisine iki tane yapı yaptı. Bir tanesi merkezde. İnsanlar oralara gidip rahatlıkla oturabiliyorlardı. Oraya hanımlar lokalini yaptılar. Biz buna karşı değiliz fakat bunun yeri ve zamanı önemli. Böylelikle o parkı bitirdiler. Daha sonra Şehitlik mahallesindeki parkın içine emekliler lokali yaptı. Fakat emeklilerin faydalanmadığı bir lokal yaptılar. Belediyenin arka bahçesi olarak kullanıyorlar.”

“POLATLI BELEDİYESİ DE ÇALIŞMIYOR. GÜNÜ KURTARMAYA DÖNÜK İŞLER YAPIYOR”

“Polatlı Belediyesi bir kültür merkezi yapımına başlamıştı. Sanırım parası yoktu, işin içinden de çıkamadı. Biz bunu geçtiğimiz aylarda talep ettik. Ankara Büyükşehir Belediyesine 15 yıllığına tahsisini yaptırdık. Bir erteleme olmadıysa ihalesi yapıldı sanıyorum. Aile yaşam merkezi oraya taşınabilir veya farklı şekilde kullanılabilir. İnşaat tamamlandıktan sonra neler yapabileceğimize bakacağız.

Polatlı Belediyesi sürekli borçlanıyor. Borçlanmayla ilgili arsa satışı geliyor meclise, biz buna ret veriyoruz. Vatandaşların mağduriyetini ortadan kaldıracak bazı yapılar ile ilgili borçlanma konusu vardı buna evet oyu verdik. Ek bütçeye evet verdik. 2014-2021 yılları arasında Polatlı Belediyesinin sattığı arsa 213 milyon TL. Polatlı Belediyesi 1926 yılında kuruluyor, o yıla kadar o kadar arsa satmamıştır. Biz arsa satılmasın demiyoruz. Elbette belediyenin mal varlığıdır, uygun görüldüğünde satabilirler. Ancak bir taraftan ek bütçe yapıyorsun, bir taraftan borçlanıyorsun, bir taraftan da arsa satıyorsun. Karşılığında yaptığın ne var? Gençlik merkezi yaptı, otopark yaptı fakat daha fazlası yapılmalıydı. Polatlı’nın yeterli hizmet almadığı kanısındayız. Vatandaşlar müsterih olsunlar. 2024 yılında Polatlı’ya sosyal belediyecilik anlayışını yerleştireceğiz. Şimdi 11 büyükşehir belediyesinde gerçekleştirdiğimiz gibi Polatlı’da da bunu gerçekleştireceğiz. Bunu inanarak ve bilerek söylüyorum ki insanlar artık AKP ve MHP’den kurtulmak istiyor. Polatlı Belediyesi de çalışmıyor. Günü kurtarmaya dönük işler yapıyor.”

“POLATLI BELEDİYESİ VAR OLAN SOSYAL DONATI ALANLARINI DA EKSİLTMEYE ÇALIŞIYOR”

“Polatlı sosyal donatı alanları açısından da şanslı değil. Sosyal donatı alanı demişken şunu da vurgulamak isterim. Polatlı Belediyesi var olan sosyal donatı alanlarını da eksiltmeye çalışıyor. 2016 yılında Üçpınar mevkii hakkında bir imar planı geçti. Mahkemelik oldu. Mahkemenin iptal kararı şu; ‘sosyal donatı eksikliklerini tamamlayın’ Sosyal donatı alanlarının tamamlanmadığını gördük. Hatta cumhur ittifakı ortağı AKP de buna ret verdi. Cami alanını, park alanını kesmişsiniz. Ne yapacak insanlar? 16-17 kat binalar arasında nefes alamayacak hale gelecekler.”

“POLATLI’DA İMAR RANTI SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE DAĞILAMIYOR”

“Polatlı’da imar konusunda doğru bir dağılım kesinlikle yok. Üçpınar mevkiinde emsal 1.8, biraz daha doğuya gittiğinizde 0.8, biraz kuzeye geçtiğinizde 0.6, yani Polatlı’da imar rantı sağlıklı bir şekilde dağılamıyor. Tek bölgeye ağırlık vermiş, o bölgede ne var hazine mi var onu da bilmiyoruz. Buradaki adama veriyorsun 16 kat, oradaki adama veriyorsun 5 kat.”

“1994 YILINDAN SONRA ALTYAPI ÇALIŞMASI YAPILMAMIŞ”

“25 yılda Polatlı’da hiç altyapıya girilmemiş. Polatlı’nın içme suyu Konya sınırında yaklaşık 85 km uzaklıkta Yüzükbaşı köyünden geliyor. Biz belediyeyi aldıktan sonra bu bölgede sürekli arızalar oldu. Bizler de o bölgede bulunduk, boruların halini gördük. Bırakın o suyu içmeyi elinizi bile yıkamazsınız. 94 yılından sonra altyapı çalışması yapılmamış. Arızalar olduğunda 2 gün 3 gün süren su kesintileri olmaya başladı. Doğal olarak biz tepki almaya başladık. Ankara Büyükşehir Belediyemiz o bölgede 14 tane vana yaptı. Çünkü arıza meydana geldiğinde Yüzükbaşı’ndan su kesiliyor Polatlı’ya tekrar su gelene kadar 2 gün sürüyor. Şimdi arıza da olsa su kısa sürede Polatlılı vatandaşlarımıza ulaşıyor. Şimdi bu altyapı çalışmalarının çoğunu bitirdik. 43 km uzunluğunda değişim sağlanmış. Melih Gökçek döneminde bu çalışmalar var mı? Kanal çalışmaları var, İvedik’ten Polatlı’ya gelecek içme suyu çalışması var, yaklaşık 50 kilometresi bitti. Önümüzdeki sene içerisinde bunlar da tamamlanacak. 1207 çiftçimize 33 milyonluk destek verildi. Melih Bey bunları verdi mi? 270 km soğuk asfalt, 90 km sıcak asfalt yapıldı. Yeni dönemde de asfalt çalışmaları planlandı.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.