AVCI: PANCAR FİYATI ÇİFTÇİDE HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI

Bu haber 29 Eylül 2022 saat 9:00 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı bin 400 lira olarak açıklanan şeker pancarı fiyatının yetersiz olduğunu belirterek, fiyatın artırılması gerektiğini ifade etti.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, geçtiğimiz hafta bin 400 lira olarak açıklanan pancar alım fiyatını değerlendirdi. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de pandemiden sonra toprağın, ürünün, tarımın, hayvancılığın önemini bir kez daha anladıklarını söyleyen Avcı, “Bunu da anlamaya devam ediyoruz. Tabi bunları anlarken de yapmamız gereken görevleri de eksiksiz bir şekilde yapmamız gerektiğini bir kez daha toprak bize anlattı. Ancak hükümet bunu anlamamış gibi çiftçiye yeterince destek vermiyor. Bu maliyetler karşısında bin 400 lira açıklanan pancar alım fiyatı üreticinin aklıyla alay etmektir.” dedi.

BİN 900 LİRADAN AŞAĞI OLMAMALI
Polatlı’nın Türkiye’nin en önemli şeker pancarı üretim merkezlerinden biri olduğuna dikkat çeken Avcı, “Açıklanan şeker pancarı fiyatı çiftçi için düşük oldu. Pancar alım fiyatının gözden geçirilerek artırılması gerekiyor. Pancar alım fiyatının bin 900 Liradan aşağı olmaması gerekirdi. Köylü milletin efendisiydi ama maalesef bu bitti. Avrupa’daki çiftçi vezir Türkiye’deki çiftçi rezil bu yüzden gereken desteği iktidarımızda vereceğiz. Türkiye’deki çiftçiyi vezir yapmak için elimizden gelen tüm çabayı göstereceğiz.” ifadelerini kullandı.
ÜRETİMİ DESTEKLEMEMİZ GEREKİYOR
Geçmişte Türkiye’nin kendi kendine yeten ülkelerden bir tanesi olduğunu söyleyen Avcı, “İnşallah önümüzdeki süreçte hep birlikte yapmış olduğumuz çalışmalarla tekrar bu ülkeyi dünyada lider ülkelerden bir tanesi haline kendi kendini besleyen hale getireceğiz. Çiftimizin en önemli gideri tabi ki mazot, mazotu gerçekten bugün ÖTV’siz, KDV’siz bir şekilde çiftçimize vermeliyiz. Üzerindeki ÖTV’yi ve KDV’yi kaldırdığımızda yüzde 50 bir indirim olacaktır. Girdi maliyetlerini düşürdüğümüzde çiftçimizin eli kuvvetlenecektir. Gübre fiyatlarını da indirmemiz gerekiyor. Yem aynı şekilde hayvancılığın ana besin kaynaklarından yem maliyetleri çok fazla. Ekim ayı geliyor tohum fiyatları uçtu gitti. Yani sonuçta üretimi desteklememiz için yapmamız gereken çok şey var.” şeklinde konuştu.

ÜRETİCİYİ GİRDİ FİYATLARI KARŞISINDA EZDİRMEYECEĞİZ

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu iradesi Cumhuriyet Halk Partisi’nin çiftçilere yönelik çözüm önerilerini de paylaştı. Avcı, “Bizler, Cumhuriyet Halk Partisi olarak çiftçilerimizin dertlerine derman olacak çözüm önerilerimiz ve iktidara geldiğimizde çiftçilerimiz için yapacaklarımızı tüm ziyaretlerimizde çiftçilerimizle paylaşıyoruz. Başlıklar halinde ifade etmem gerekirse; Tarımsal üretimde kullanılan mazottan vergi alınmayacak. Çiftçi ürün fiyatını ekmeden önce bilecek yani hesabı tutturulamayan köprülere geçiş garantisi yerine, hububat, yağlı tohum, baklagiller gibi belli ürünlerde çiftçiye alım garantisi verilecek. Çiftçi her yıl milli gelirden hak ettiği oranda destek alacak. Ürün paritelerini sürdürülebilir seviyeye çıkaracağız. Meraları koruyacak ve besiciye açacağız. Üreticiyi girdi fiyatları karşısında ezdirmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.