AVCI: MAKAS GİT GİDE AÇILIYOR

Bu haber 05 Ağustos 2022 saat 10:07 'de eklendi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temmuz enflasyonunu açıkladı. Yıllık enflasyon yüzde 79,60 ile 24 yılın zirvesini yeniledi. Buna göre, tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE) değişim, 2022 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 2,37, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 45,72, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 79,60 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 49,65 olarak gerçekleşti. Hükümetin enflasyondaki yükselişi durduramadığını ifade eden CHP Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, “Alım gücü düşüyor, yoksulluk artıyor, makas git gide açılıyor” dedi.

YANLIŞ POLİTİKALAR ÜLKEYİ UÇURUMA SÜRÜKLÜYOR

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “Geçen senenin aynı ayında yıllık bazda enflasyon yüzde 18,95, aylık enflasyon da yüzde 1,80 olmuştu. 2022 yılında ocak ayında yıllık enflasyon yüzde 48,69, aylık yüzde 11,10, Şubat ayında yıllık 54,44, aylık 4,81, Mart ayında yıllık yüzde 61,14, aylık 5,46, Nisan ayında yıllık 69,97, aylık 7,25, Mayıs ayında yıllık 73,50, aylık 2,98, Haziran ayında yıllık 78,62, aylık 4,95 olmuştu. Maalesef bu ay ki açıklanan TÜİK rakamlarına bakıyoruz. Yıllık 79,60 enflasyon ile ülkemiz mücadele etmektedir. Aylık bazda 2,37. Diğer araştırmalara baktığımızda yüzde 176 oranında bir enflasyon ile karşı karşıyayız. Üretimin olmadığı bir yerde ne faizin düşmesi ne de enflasyonun düşmesi mümkün değildir. Hükümetin yanlış politikalarından dolayı bunları görmekteyiz.”

VATANDAŞ GEÇİMİNİ SAĞLAYAMIYOR

“Bugüne kadar Merkez Bankası ve para politikalarıyla ilgili taahhüt edilen rakamlar maalesef hiç biri tutmadı. Bugünde geldiğimiz nokta ortadadır. Vatandaşlarımız geçim sağlayamıyor. Pazar ve marketleri geziyorsunuz açıklanan enflasyonla alakası yok. Fiyatlar ateş pahası. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) yıllık %144,61, aylık %5,17 arttı. Tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) yıllık %123,72, aylık %5,51 arttı. bazı temel besin maddelerinin yıllık artışı yüzde 100 civarında. 2022 yılı Temmuz ayında, endekste kapsanan 144 temel başlıktan 128 temel başlığın endeksinde ise artış gerçekleşti.”

PROJELERİMİZİ VATANDAŞ İLE PAYLAŞIYORUZ

“Bugün insanlarda alacak güç kalmadı, tencere boş, cüzdan boş, sıkıntı büyük. Ama herkeste bir umut var. Herkes de diyor ki, ‘bu iş bitecek, bu kabustan uyanacağız.’ Artık ‘geliyor gelmekte olan’ diyor. Biz milletimizin sıkıntılarını bitirmeye, dertlerine derman olmaya kararlıyız. Projelerimiz, programımız var. Bunları da vatandaşlarımızla paylaşıyoruz. En kısa zamanda milletimizi düzlüğe çıkarmak, rahat ettirmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Merkez Bankası Başkanı, Para Politikası Kurul Üyeleri değiştirilerek yerlerinde dünya çapında saygın isimler getirilecek. Bağımsız Merkez Bankası. Siyasetin Merkez Bankası’na müdahalesine engel olmak için yasal düzenlemeler yapılacak. Karşılıksız para basılması önlenecek. Stratejik Planlama Teşkilatı kurulacak. Bu teşkilat TÜİK’in enflasyon ve milli gelir başta olmak üzere tüm istatistiklerini denetleyecek. Kamuda mali disiplini sağlanacak. Dünya standartlarında bir kamu ihale yasası çıkarılacak. Şeffaflık ve hesap verilebilir kamu yönetimi için Sayıştay etkin hale getirilecek. Kamu borç yönetiminde yabancı para ve altınla borçlanmanın ağırlığı azaltılacak. Aile destekleri sigortası yapılacak. Gıda ve enerji arz güvenliği sağlanarak tarımsal üretim artırılacak, tarladan sofraya tedarik zinciri sağlamlaştırılacak.”

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.