Avcı: İlk adresimiz ilk meclis olacak

Bu haber 28 Nisan 2020 saat 10:50 'de eklendi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin hangi zorluklarla kurulduğu ve Milli Mücadele’nin zaferle sonuçlanmasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde nasıl bir direnişe imza attığının, 23 Nisan haftasında bu anlamlı günün coşkusunu evlerinde kutlamak durumunda kalan çocuklara doğru bir tarih bilinciyle anlatılması gereğini vurgulayan Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, bir açıklaması yaptı.

Avcı açıklamasında; “Ben, yaşayabilmek için, mutlaka, bağımsız bir milletin çocuğu kalmalıyım. Türk Milleti’nin bütün dünya milletlerine örnek gösterilen bu soylu direncin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Hürriyet ve bağımsızlık benim karakterimdir’“ sözlerine değindi.

AVCI: HEPSİNİN İÇİNDEKİ COŞKU, BÜYÜK VE TAZE

Avcı açıklamasında; “Çocuklarımız, torunlarımız, Ata’larının yanına gidemiyor olmanın hüznü içindeler. Fakat hepsinin içindeki coşku, büyük ve taze…100. yılında her biri evlerinden Atalarına sesleniyor. Bil ki sana minnettarız; izindeyiz diyerek… Bizlere düşen 23 Nisan’ın anlamını, doğru tarih bilinciyle çocuklarımıza, torunlarımıza, 23 Nisan Haftası boyunca anlatmak, Atatürk, Cumhuriyet ve Bağımsızlık sevdamızı her dem taze tutmaktır. Türk milletinin bütün dünyaya gösterdiği bu soylu direnç, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kendi sözleriyle, ‘’ Hürriyet ve bağımsızlık benim karakterimdir. Ben milletimin ve büyük atalarımın en değerli mirasından olan bağımsızlık aşkı ile büyülenmiş bir insanım. Çocukluğumdan bugüne kadar aile, özel ve resmî yaşamımın her aşamasını yakından tanıyanlar tarafından bu aşkım bilinir. Bence bir millette haysiyetin, gururun, namusun ve insanlığın oluşması ve devam etmesi, kesin olarak o milletin özgürlüğüne ve bağımsızlığına sahip olmasıyla mümkündür. Ben kendi adıma, bu saydığım özelliklere çok önem veririm ve bu özelliklerin bende olduğunu iddia edebilmem için, milletimin de aynı özelliklere sahip olmasını gerekli görüyorum. Ben, yaşayabilmek için, mutlaka, bağımsız bir milletin çocuğu kalmalıyım. Bu nedenle millî bağımsızlık bence bir hayatî meseledir’’  ifade ettiği Atatürk felsefesindedir” vurgusunda bulundu.

“EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR”

 “Sağlıklı, güzel günlerin başlangıcında ilk adresimiz ilk Meclis olacak” diyen Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Milletin kararlı Bağımsızlık ve Kurtuluş inancının gerçek kuvvet olduğunu milletiyle birlikte kanıtladığını belirterek; “Gözlerimizin önünde canlanıyor, yüksek bir bodrum üzerine oturtulmuş iki giriş kapısı olan bu tek katlı binanın tam ortasındaki iki kapılı meclis toplantı salonu olarak düzenlenen büyük salon… Sıraları okullardan, masa ve sandalyeleri resmi dairelerden, gaz lambaları da kahvelerden getirtilmişti. Çatının kapatılması için pek çok Ankaralı kendi damından kiremit taşıdı. Masalar siyaha boyandı, sobalar kuruldu. Mustafa Kemal Atatürk düzenlenmelerde bizzat bulunmuştu. Mustafa Kemal Atatürk, çalışmalarına Ankara’da devam edecek meclis üyelerine yazılan davetiyeleri tek tek imzaladı. Davet mektubuna kılınacak namazlar, kesilecek kurbanlar, kürsüye konacak Sakal-ı Şerif ve okunacak dualar bir bir yazılmıştı. Yokluklarla, zorluklarla mücadele eden bir ulusun Kurtuluş ve Kuruluş umudunun hayat bulduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi, ‘’ Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.’’ Düsturu ile Milletin Kalbi olmuştur. Bizlere düşen 23 Nisan Haftası’nda Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Milli Mücadele Kahramanları’nın ve tüm bir milletin kurtuluştan kuruluşa bağımsızlık mücadelesini çocuklarımıza, torunlarımıza doğru bir tarih bilinciyle aktarmaktır. Sağlıklı, güzel günlerin başlangıcında çocuklarımızın, torunlarımızın ellerinden tutarak ilk meclise giderek o ruhu onların da anlamasını sağlamaktır” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.