AVCI: HER EVDE BİRDEN ÇOK İŞSİZ VAR

Bu haber 29 Haziran 2021 saat 9:14 'de eklendi.

Günümüzün en büyük endişe ve sorunlarından biri olan işsizlik konusu her geçen gün artarak devam ediyor. Vasıflı üniversite mezunu işsiz gençlerin oranları ve işsiz vatandaşlar ile ilgili CHP Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı işsizlik oranlarının son bir yılda daha da arttığına dikkat çekti. Avcı, genç nüfusun yüzde 25’inin işsiz, her 4 işsiz gençten 1’inin de üniversite mezunu olduğuna, resmi rakamlara göre işsiz sayısının 4 milyon 236 bin olarak hesaplandığını oysa geniş tanımlı işsizliğin 10 milyonu bulduğunu söylediAvcı,  2005’te 22 bin olan ‘’ İş bulma ümidi kalmadığı için iş aramayan üniversite mezunu ‘’ sayısının bugün 17 ilin nüfusunu geride bırakarak 275 bine yaklaşmış durumda olduğunu belirten Avcı,  İşsiz genç oranının son 1 yıldaki artış ile yüzde 149 olduğuna dikkat çekti.

İŞSİZ GENÇLERİN DE 4’TE 1’İ ÜNİVERSİTE MEZUNU

Üniversite mezunu işsizlerin sayısının 2 milyondan az olmadığının bilindiğini belirten Avcı, “TÜİK’in verilerinin sokaktaki işsizlikle örtüşmüyor. Ülkemizde neredeyse her evde birden çok işsiz var Ülkemizde gençlerin yüzde 25’i işsiz. İşsiz gençlerin de 4’te 1’i üniversite mezunu. Artık üniversite mezunları çalışmayacaklarını kabullenmiş halde, iş aramıyor, evde oturuyorlar. Onların sayıları her geçen gün artıyor. 3 milyona yakın üniversite mezununun 1 milyon 831 bininin yani yüzde 65’inin kadın olması ise altı ayrıca çizilmesi gereken bir durumdur. Yine resmi verilere göre İŞKUR’ a kayıtlı işsizlerin 800’ e yakını doktora mezunu işsizlerden oluşmaktadır. Kayıtlı işsizlerin 417 bin 890’ı lisans mezunu, 17 bin 688’i yüksek lisans mezunu ve 330 bin 331 ‘i ise ön lisans mezunudur. Bu veriler dahi diplomalı işsizliğin boyutları açısından önemlidir. İş bulma umudunu yitirenlerle bu rakam 2 milyonu bulmuştur.” dedi.

ÜNİVERSİTE YÖNETİMİYLE BİRLİKTE POLİTİKALAR GELİŞTİRMESİ GEREKMEKTEDİR

Avcı,“Ne yazık ki ülkemizde yüzbinlerce üniversite mezunu, İŞKUR kapılarında asgari ücretli bile olsa iş bulabilmek umuduyla bekliyor. Ancak aylarca, hatta yıllarca beklemelerine rağmen iş bulamayan çok sayıda üniversite mezunu var. Gençlerimiz diyor ki ; Bana ait bir hayatım olsun istiyorum, bunun için işe ihtiyacım var. Eğitimli genç işgücünün istihdam olanaklarının artırılması konusunda hükümetin, üniversite yönetimiyle birlikte politikalar geliştirmesi gerekmektedir.’’ dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.