AVCI, HARF İNKILABI VE SALTANATIN KALDIRILMASININ ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Bu haber 02 Kasım 2021 saat 9:21 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, Türk Harf İnkılâbının 93. yıldönümü ve Saltanatın Kaldırılmasının yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Avcı, mesajda Türk Harf İnkılabının ve Saltanatın Kaldırılmasının önemine dikkat çekti.

HARF İNKILÂBI DÜNYA İLE BAĞLANTILARI GÜÇLENDİRMİŞTİR

Türk Harf İnkılâbı’nın 93. Yıldönümü ile ilgili ilişkin açıklama yapan Avcı, “Gerçekleşen Harf İnkılâbı çağdaş Türkiye Halkının okuma yazma oranında önemli bir artış yaşanırken, Dünya ile bağlantıları güçlendirmiştir. Türkçe’nin karakteristik yapısına uygun Latin alfabesi ile okuma ve yazma kolaylaştırılmıştır. Atatürk, Harf İnkılâbını, sadece kolay okuyup yazma için bir yazı tekniği meselesi olarak ele almamıştır. Lâtin alfabesinden alınan yeni Türk harfleri, batı uygarlığına katılma işini de kolaylaştırmıştır bu sayede bundan sonra yürüteceğimiz ilişkilerimizde Batı medeniyeti ile uyum sağlamada büyük faydalar sağlamıştır. Harf İnkılâbı aynı zamanda, dilde reform yolunu açmak isteyenlere bir başlangıç, bir dayanak olmuş ve onlara güç kazandırmıştır. Böylece dilde sadeleştirme, Türkçeleştirme akımına hız verilebilmiştir. Harf İnkılâbı, kolay okuyup yazma olanağı sağlamasının yanında okuma alışkanlığını da artırmış ve yaygınlaşmasına zemin hazırlamıştır. Aslında harf İnkılâbının en önemli yönü, yeni başlayacak olan Kültür İnkılâbının temel yapısını oluşturması ve de Türk Kültürünün gelişmesine imkân vermiş olmasıdır. Dilimizi, esasına uygun olarak yazıya dökebiliyorsak, kuşkusuz ki bu harf devriminin kazanımıdır. Savaşlardan çıkmış ülkemizde, okur-yazar sayısının artmasına, bilim, teknoloji ve kültürel gelişmeleri takip edip çağ atlayabilmemize vesile olan Türk Harf İnkılabı’nın 93. yıldönümü kutluyor, Çağdaş Türk toplumunun yaratılması noktasında önemli bir misyon üstlenen Büyük Devrimci Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyoruz.” dedi.

99 YIL ÖNCE KAZANILAN HAKLARI KORUMAK VE DEMOKRASİMİZİ İLERİYE TAŞIMAK İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ

Bundan 99 yıl önce saltanatın kaldırılarak, kula kulluk döneminin sona erdiğini ve egemenliğin saraydan alınıp millete verildiğini söyleyen Avcı, saltanatın kaldırılmasıyla ilgil mesajında şu ifadelere yer verdi; “Birlikte hukuku ve parlamenter rejimi yeniden etkin kılmak zorundayız. Son yıllarda maalesef saltanat anlayışının belirtilerinin devam ettiğini görmekteyiz. CHP olarak 99 yıl önce kazanılan hakları korumak ve demokrasimizi daha da ileriye taşımak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Saltanatın kaldırılması, Cumhuriyetin ilanı ve ardından hilafetin kaldırılması Türk Milletine tarihte yeni bir dönem açmıştır. Yeni Türkiye Cumhuriyeti´nin temelleri Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafından atılmıştır. Saltanatın kaldırılması, karanlık bir devri sonlandıran en önemli hamledir. Bu hamle, egemenliğin millete ait olduğunun ve Anadolu halklarının tüm kültür ve inançlarıyla bu toprakların asıl sahipleri olduğunun resmi olarak kabul edilmesidir. İçerisinden geçtiğimiz korku imparatorluğu ve karanlık günlerden çıkış yolu olarak milletin iradesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisini sorunlarımızın çözümü için tek adres olarak görüyoruz. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin ve çağdaş Türkiyenin kurucusu Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü ve dava arkadaşlarını saygıyla ve özlemle anıyoruz. Bu adımı atan devrimci cesareti kutluyoruz”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.