Avcı: Halk bu bayramda da iktidardan umudunu kesti

Bu haber 16 Temmuz 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, ekonomik sıkıntılarla boğuşan vatandaşın bu bayram ne kesiyorsunuz sorusuna iktidardan umudumuzu kesiyoruz cevabını verdiğini belirtti. Avcı, asgari ücretlinin, maliyetleri katlanırken cirosu yarıdan fazla düşen esnafın, işsizin, emeklinin Kurban kesebilme ihtimali ancak o ihtimali TÜİK hesaplarsa mümkün olacağını belirtti.

AVCI: VATANDAŞ BAYRAM GELMİŞ NEYİME DİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, dar gelirlilerin bu Kurban Bayramını da bayram sevinçlerinden uzak geçireceğini belirtti. Avcı; “ Dar gelirli yurttaş, bu bayram da kurban yerine, iktidardan umudu kesiyor. Yurttaşımız, evdeki işsiz evladının gelecek kaygısıyla, doğalgaz zammının bayılttığı, elektrik zammının çarptığı emekli sıfırlanan maaş zammının derdiyle, kahveci, okul servisi esnafı başta olmak üzere küçük ve orta ölçekli esnaf, kira, enerji ve personel maliyetlerinden kalanla nasıl geçineceği sorusuyla, girdi maliyetlerinin gün be gün arttığı çiftçi harman sonrası dağıttığı borçlardan kalanla tarlasını nasıl ekeceğinin derdiyle, bayram gelmiş neyime diyor. Sahaya çıkıp yüzlerine bakamadıkları işsize, asgari ücretliye, esnafa, emekliye bayramı zehir ettiler.” dedi.

AÇLIK SINIRI ASGARİ ÜCRETİN ÜSTÜNDE

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, yıllardır iktidarın yanlış ekonomik politikalarla toplumun geneline yaydığı yoksullaşmaya dikkat çektiklerini belirtti. Avcı; “Seslerini duymadıkları kesimlerin sesi oluyoruz. Marketlerde stantlarda olan meyvenin sebzenin dışında bir de yerlerde kasalarda pörsümüş, eciş bücüş olmuş ve stanttaki fiyatın üçte biri olan meyve sebzeleri alma zorundalığına itilmiş insanlarımızın durumlarından elbette haberdarlar. O yüzden, sahaya çıkıp işsizin, asgari ücretlinin, esnafın, emeklinin yüzlerine bakamıyorlar. Esnaf ziyaretlerinde, esnafın haklı yakınmalarını duyduklarında yapabildikleri yerel basının görüntü almasını engellemek, kamuoyunun bilgi sahibi olmasını perdelemek. Çünkü açlık sınırı asgari ücretin üstünde. Gittikçe artan yoksullaşmayı engelleyecek politikaları yok… Zam üstüne zam… Ben iktidar temsilcilerinin işsiz, asgari ücretli, emekli, esnaf ailelerin bayram alışverişlerinde yanlarında olmalarını istiyorum. Yarım kilo fıstık, yarım kilo çikolata alırken bile düşünen dar gelirlinin alışverişlerinde yanlarında olsunlar. Belki yıllardır ifade ettiğimiz ve artık toplumun geneline yayılan yoksullaşmayı yakından görebilirler.” dedi.

VATANDAŞ BORCU BORÇLA KAPATARAK CİDDİ BİR BORÇ SARMALINA SOKULDU

Üfe, tefe, tüfe ile emeklinin, emekçinin, esnafın geldiği son nokta tufa. TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamına göre maaşları yüzde 8.45 oranında artırılan çalışan ve emeklilerin yine yoksullukla ve açlıkla baş başa bırakıldığını belirten Avcı; ‘’ Türkiye İstatistik Kurumu işçi, memur ve emeklilerin beklediği Haziran ayı enflasyon rakamlarını her zaman olduğu gibi piyasa gerçeklerinin çok altında açıkladı. Enflasyon Haziran ayında aylık yüzde 1.94 arttı, yıllık artış ise 17.53 oldu. Çarşı Pazar fiyatları, etiketler, faturalar ortadayken bu oranlar inandırıcı mıdır? 2020 yılında elektrik ve doğalgaz zammında Avrupa birincisiyiz. 2021 yılının ilk altı ayında elektrik ve doğalgaz zammında Avrupa birinciliğimiz açık farkla devam ediyor. İktidarın politika geliştiremeyip, porsiyonları küçültün, markete çocuklarınızı götürmeyin, asgari ücretle nasıl geçinemiyorsunuz söylemlerinin haliyle vatandaş nezninde karşılığı olmuyor.” dedi. Bu bayram ne kesiyorsunuz sorusuna vatandaşın cevabının iktidardan umudumuzu kesiyoruz olduğunu aktaran Avcı; “ Resmi rakamlara göre 2019’da 34 milyon olan kredi borcu olan yurttaş sayısına 2021 yılının ilk üç ayında 500 bin kişi daha eklenerek 34 milyon 500 bin kişi oldu. Vatandaş borcu borçla kapatarak ciddi bir borç sarmalına sokuldu. Asgari ücretlinin, maliyetleri katlanırken cirosu yarıdan fazla düşen esnafın, işsizin, emeklinin Kurban kesebilme ihtimali ancak o ihtimali TÜİK hesaplarsa mümkün olacaktır. Bu anlamda yanlış ekonomik politikalarla yoksullaşmanın genele yayıldığı ülkede elektriği, doğalgazı kesilen dar gelirli bu bayram da kesse kesse iktidardan umudunu keser.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.