AVCI: GİDİŞAT BİZİMLE DÜZELECEK

Bu haber 08 Eylül 2022 saat 10:44 'de eklendi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ağustos ayı enflasyonunu açıkladı. Yıllık enflasyon yüzde 80,21 ile yükselişini sürdürdü. CHP Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, “Düşecek denilen enflasyon her geçen ay yükseliyor. Ülke her geçen gün kötüye gidiyor, vatandaşımız her geçen gün fakirleşiyor. Ama az kaldı 2023’te her şey değişecek.” dedi.

DÜŞECEK DENİLEN ENFLASYON HER GEÇEN AY ARTIYOR

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “Geçen senenin aynı ayında yıllık bazda enflasyon yüzde 19,25, aylık enflasyon da yüzde 1,12 olmuştu. 2022 yılında ocak ayında yıllık enflasyon yüzde 48,69, aylık yüzde 11,10, Şubat ayında yıllık 54,44, aylık 4,81, Mart ayında yıllık yüzde 61,14, aylık 5,46, Nisan ayında yıllık 69,97, aylık 7,25, Mayıs ayında yıllık 73,50, aylık 2,98, Haziran ayında yıllık 78,62, aylık 4,95, Temmuz ayında yıllık 76.60, aylık 2.37 olmuştu. Maalesef bu ay ki açıklanan TÜİK rakamlarına bakıyoruz. Yıllık 80,21 enflasyon ile ülkemiz mücadele etmektedir. Aylık bazda ise 1,46. Diğer araştırmalara baktığımızda yüzde 181 oranında bir enflasyon ile karşı karşıyayız. Üretimin olmadığı bir yerde ne faizin düşmesi ne de enflasyonun düşmesi mümkün değildir. Hükümetin yanlış politikalarından dolayı bunları görmekteyiz. Düşecek denilen enflasyon her geçen ay artıyor.”

VATANDAŞ GEÇİMİNİ SAĞLAYAMIYOR

“Bugüne kadar Merkez Bankası ve para politikalarıyla ilgili taahhüt edilen rakamlar maalesef hiç biri tutmadı. Bugünde geldiğimiz nokta ortadadır. Vatandaşlarımız geçim sağlayamıyor. Pazar ve marketleri geziyorsunuz açıklanan enflasyonla alakası yok. Fiyatlar ateş pahası. Yurttaşın her kesiminde sorunlar oluştu. Enflasyonun etkilemediği kesim kalmadı. Tarımda da aynı şekilde. Tohum, mazot, gübre alacak güç kalmadı. Bu durum da ileride tarımsal üretimi azaltacağı için daha ciddi sorunlar ortaya çıkaracak. Elektrik ve Doğalgaz Zamları enflasyonu daha da körükleyecek, yüksek faturalar yurttaşların belini bükecektir.”

SARAYIN ENFLASYONU İLE HALKIN ENFLASYONU BİR DEĞİLDİR

“TÜİK, Ağustos enflasyonunu yüzde 1,46 açıkladı. Yıllık enflasyon da yüzde 80,21’e yükseldi. ENAG ise gerçek enflasyonu açıkladı: Aylık yüzde 5,86, yıllık yüzde 181,37. OVP’de yılsonunda yüzde 65 enflasyon hedefleniyor. OVP’de 2023 enflasyonunu yüzde 24,9 hedeflediler. 2024 için yüzde 13,8, 2025 için ise yüzde 9,9 oldu. Kendi planlarında dahi 3 yıl sonra tek hane enflasyon öngörüyorlar. Resmi enflasyon kabul edilen TÜİK verileriyle maaşlar belirleniyor. Ancak günlük hayattaki pahalılığın altında yok olan gelirler nedeniyle, vatandaş derin yoksulluğun pençesinde kıvranıyor. Her şeyin son 1 yılda fiyatları en az 3-4 kat artmışken yüzde 80 enflasyon açıklamak ne kadar doğrudur. Sarayın enflasyonu ile halkın enflasyonu bir değildir.”

PARTİMİZİN PROJELERİ VAR

“Bugün insanlarda alacak güç kalmadı, tencere boş, cüzdan boş, sıkıntı büyük. Ama herkeste bir umut var. Herkes de diyor ki, ‘bu iş bitecek, bu kabustan uyanacağız.’ Artık ‘geliyor gelmekte olan’ diyor. Biz milletimizin sıkıntılarını bitirmeye, dertlerine derman olmaya kararlıyız. Projelerimiz, programımız var. Bunları da vatandaşlarımızla paylaşıyoruz. En kısa zamanda milletimizi düzlüğe çıkarmak, rahat ettirmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Merkez Bankası Başkanı, Para Politikası Kurul Üyeleri değiştirilerek yerlerinde dünya çapında saygın isimler getirilecek. Bağımsız Merkez Bankası. Siyasetin Merkez Bankası’na müdahalesine engel olmak için yasal düzenlemeler yapılacak. Karşılıksız para basılması önlenecek. Stratejik Planlama Teşkilatı kurulacak. Bu teşkilat TÜİK’in enflasyon ve milli gelir başta olmak üzere tüm istatistiklerini denetleyecek. Kamuda mali disiplini sağlanacak. Dünya standartlarında bir kamu ihale yasası çıkarılacak. Şeffaflık ve hesap verilebilir kamu yönetimi için Sayıştay etkin hale getirilecek. Kamu borç yönetiminde yabancı para ve altınla borçlanmanın ağırlığı azaltılacak. Aile destekleri sigortası yapılacak. Gıda ve enerji arz güvenliği sağlanarak tarımsal üretim artırılacak, tarladan sofraya tedarik zinciri sağlamlaştırılacak.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.