Avcı: Gazeteciler dönemlerin tanığıdır

Bu haber 05 Mayıs 2020 saat 9:08 'de eklendi.

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı bir mesaj yayımladı. Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, yurttaşların bilgi edinme hakkı konularında uluslararası istatistik ve verilere atıfta bulunarak Türkiye tablosunu ortaya koydu ve “özgürlüğün basından başlayarak toplumun en küçük hücrelerine dek yayılmasını umut ediyorum” dedi.

AVCI,YEREL BASININ FİKİR EMEKÇİLERİNE EKONOMİK, SOSYAL DESTEĞİN VERİLMESİ GEREKLİLİĞİNİ VURGULADI

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı,3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaparak Dünya Basın Özgürlüğü gününün, uluslarası raporlarda ülkemizin basın özgürlüğü sıralamalarında bulunduğu yerlere bakıldığında bu yıl da buruk bir şekilde yaşandığını ifade ederek, ülkemizde düşünceyi ifade etme özgürlüğünün önündeki engellerin halen kalkmadığını yazılı ve görsel basında çalışan gazetecilere yönelik baskıların sürdüğünü belirtti. Özellikle baskı maliyetlerinin her geçen gün arttığı bu zor dönemde, Yerel Basının fikir emekçilerine ekonomik, sosyal desteğin verilmesi gerekliliğini vurguladı.

AVCI: BASININ ÇOĞULCU YAPISININ KORUNMASI, BAĞIMSIZ SÜRDÜRÜLEBİLMESİ İÇİN GEREKLİ ÖNLEMLERİN ALINMALI

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, basının özgür bir ülkede demokrasi ve insan haklarından söz etmenin mümkün olmadığını dile getirerek; “ Basının, toplumun çıkarlarını gözeten ve özgürlüklerin gelişmesine katkıda bulunan bir güç olarak özgürlüğü her koşulda korunmalıdır. Basının çoğulcu yapısının korunması, bağımsız sürdürülebilmesi için gerekli önlemlerin alınması, demokrasisinin çok seslilik ilkesinin işletilmesi ve özgür basının varlığını sürdürmesi için zorunluluktur” dedi.

AVCI: HER TÜRLÜ BİLGİNİN GÜN IŞIĞINA ÇIKARILABİLMESİNİN ÖNÜ AÇILACAK

Açıklamasına devam eden Avcı; “Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında, medya ve internet alanı, içinde bulunduğu büyük karartmadan kurtarılacak, her türlü bilginin gün ışığına çıkarılabilmesinin önü açılacak, medyanın, yurttaş adına soru sorma ve hükümeti hesap vermeye zorlama işlevi, tüm gerçek demokrasilerde olduğu gibi kamu güvencesine alınacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi, bağımsız, özgür ve çoğulcu bir medyanın oluşturulması için tüm yasal ve mali tedbirleri alacak, yurttaşların farklı kaynaklardan bilgilenme hakkını koruyacaktır‘’ dedi.

AVCI: GAZETECİLER DÖNEMLERİN TANIĞIDIR, TARİHE NOT DÜŞERLER

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı; ‘’ Şu unutulmamalı ki gazeteciler dönemlerin tanığıdır, tarihe not düşerler. Gazetecilik halkın haber alma, bilgilenme hakkına hizmet eden saygın bir meslektir. Bütün güç koşullara rağmen ayaktadır, ayakta kalmaya da yurttaşların desteği ile devam edecektir. Meslek onurunu ve etiğini koruyan gazetecilerin çabalarıyla bu karanlık dönemin aşılması, basına yönelik yürütülen sindirme ve yıldırma politikalarının son bulması dileğiyle, güç şartlar altında dahi olsa tüm gelişmeleri bizlere ulaştıran ve görevlerini büyük bir emek ve hassasiyetle yerine getiren basın mensuplarımızın, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutluyorum “ sözleriyle fikir emekçileri basın mensuplarının anlamlı günlerini kutladı. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.