AVCI: ENGELLİLERİN SORUNLARINI KALDIRMAK EN TEMEL İLKELERİMİZDENDİR

Bu haber 03 Aralık 2022 saat 13:00 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Haşim Bilal Avcı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Avcı, mesajında “Bizim anlayışımıza göre engelliler yılın sadece bir gününde değil her gününde gündemde olmalıdır. Sosyal demokrat bir parti olan Cumhuriyet Halk Partimiz, engellilerin eğitim, sağlık, istihdam ve erişilebilirlik başta olmak üzere tüm anayasal haklardan engelli olmayan bireylerle eşit biçimde yararlanması için sosyal devlet sorumluluğu içinde hareket etmektedir. Engellilerin sorunlarını engelli kuruluşlarını da çözüm ortağı haline getirerek ortadan kaldırmak en temel ilkelerimizden birisidir.” ifadelerinde bulundu.

KAMUDA ENGELLİ KADROSU ARTIRILMALIDIR

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında engelli yurttaşların yaşadıkları sorunlara Cumhuriyet Halk Partisi’’nin bakış açısını ve çözüm önerilerini de özetleyen Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Haşim Bilal Avcı, “Partimiz iktidara geldiğinde insan hakları temelli ve hak odaklı bir yaklaşımı yaşama geçirecektir. Yerel yönetimlerimiz de engelliler konusuna hak temelli ve kapsayıcı yaklaşarak çok değerli hizmetler üretmektedirler. Katılımcılık da kamucu anlayışımızın temel bir bileşenidir. Bu nedenle engellileri temsil eden sivil toplum kuruluşlarıyla kalıcı ve sonuç odaklı bir etkileşim kültürü inşa etmeyi bir görev sayıyoruz. Engellilerin en temel sorunlarından birisinin istihdam olduğunun bilincindeyiz. Kısa süre önce milletvekillerimiz kamuda engelli kotasının en az yüzde 5’e çıkarılması için bir kanun teklifi verdiler. Tüm kamusal alanları ve kamu hizmetlerini kapsayacak şekilde erişilebilir Türkiye’yi inşa etmek hedefindeyiz.” dedi.

ENGELLİLERE YÖNELİK BÜTÜNCÜL BİR PLANLAMA TALEBİMİZDİR

Avcı, “Ülkelerin ekonomik ve sosyal kalkınma düzeylerinin en önemli ölçütlerinden biri, engellilere yönelik oluşturduğu yaşam standardıdır. Sağlık, eğitim ve istihdam politikalarında engellilere yönelik bütüncül bir planlama engellilerin bağımsız yaşaması için koşulları oluşturmakta ve yoksulluğu azaltan en önemli faktör olmaktadır. Başta engelliler olmak üzere tüm yurttaşlarımızın sorunlarının çözümü birinci önceliğimiz olmalıdır. Ülkemizde engelli bireylerin hayatını kolaylaştıracak düzenlemeler yapılıyor olsa da, henüz bu istediğimiz seviyeye gelmiş değildir. Fakat bu, gelecek için umutlu olmamızın önünde bir engel de değildir. Bizler; kararlı bir şekilde durarak, ne istediğimizi bilerek, kimsenin “yapamazsın” önyargısına kulak asmayarak ve tüm zorluklara rağmen hayatın içerisinde daha çok yer alarak, bu engellilik durumunu ortadan kaldırabiliriz. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, kendi yapabileceklerimizin ve gücümüzün farkında olduğumuz bir geleceğe umutla bakabildiğimiz bir gün olsun” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.