AVCI: ENFLASYON ÜÇ HANELİ RAKAMA KOŞUYOR!

Bu haber 06 Temmuz 2022 saat 10:02 'de eklendi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Haziran ayında tüketici fiyatları bir önceki aya göre yüzde 4,95 artarken; yıllık bazda ise yüzde 78,62 oldu. Üretim olmadan ne enflasyonun ne de faizin düşmeyeceğini ifade eden Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, “TÜİK, yıllık enflasyon verilerini yüzde 78,62 olarak açıkladı. ENAG’a göre enflasyonundaki yıllık artış ise yüzde 175. Aradaki fark tam 97 puan. Türkiye Eylül 1998 yılından beri en yüksek enflasyon rakamlarına ulaşmış oldu. Enflasyon üç haneli rakamlara doğru hızla ilerliyor.” ifadelerini kullandı.

RAKAMLAR AÇIKLANANIN ÜSTÜNDE

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “Geçen senenin aynı ayında yıllık bazda enflasyon yüzde 17,53, aylık enflasyon da yüzde 1,94 olmuştu. 2022 yılında ocak ayında yıllık enflasyon yüzde 48,69, aylık yüzde 11,10, Şubat ayında yıllık 54,44, aylık 4,81, Mart ayında yıllık yüzde 61,14, aylık 5,46, Nisan ayında yıllık 69,97, aylık 7,25, Mayıs ayında yıllık 73,50, aylık 2,98 olmuştu. Maalesef bugün açıklanan TÜİK rakamlarına bakıyoruz. Yıllık 78,62 enflasyon ile ülkemiz mücadele etmektedir. Aylık bazda 4,95. Diğer araştırmalara baktığımızda yüzde 175 oranında bir enflasyon ile karşı karşıyayız. Anca TÜİK gerçek verileri saklayıp düşük verileri göstererek emekliler üzerinde oynanan oyunları bir kez daha görmüş olduk. Gerçek rakamlar yansıtılmış olsa Temmuz ayındaki emeklilere verilecek olan maaş oranı daha yüksek olacaktı. Dolayısıyla emeklilerin hakları gasp edildi. Üretimin olmadığı bir yerde ne faizin düşmesi ne de enflasyonun düşmesi mümkün değildir. Hükümetin yanlış politikalarından dolayı bunları görmekteyiz.”

GELDİĞİMİZ NOKTA ORTADA

“Cumhurbaşkanı 2023 yılının Şubat, Mart ayını işaret ediyor. Bakan çıkıyor aralık ayında enflasyonun düşeceğiyle ilgili açıklamalar yapıyor. Daha sonra mayıs ayını işaret ediyor. Daha sonra 2022 yılının sonunu işaret ediyor. Hükümetin bir karar vermesi gerekiyor. Bakan mı doğru söylüyor, Cumhurbaşkanı mı doğru söylüyor hangisi doğru söylüyor anlamış değiliz. Bugüne kadar Merkez Bankası ve para politikalarıyla ilgili taahhüt edilen rakamlar maalesef hiç biri tutmadı. Bugünde geldiğimiz nokta ortadadır. Vatandaşlarımız geçim sağlayamıyor. Pazar ve marketleri geziyorsunuz açıklanan enflasyonla alakası yok. Fiyatlar ateş pahası. TÜİK gıda enflasyonundaki artışı yıllık yüzde 93,93 olarak açıkladı. Halkın gerçek enflasyonundaki bazı temel besin maddelerinin yıllık artışı yüzde 100’ü aştı. Asgari ücret yüzde 30 zamla 5 bin 500 TL olarak açıklandı. Oysa TÜİK ilk 6 aylık enflasyonu yüzde 42,35 olarak açıklamıştı. İktidar asgari ücretliye en azından TÜİK’in 6 aylık enflasyon farkını zam olarak vermiş olsaydı asgari ücret 6 bin 54 TL olacaktı.”

PROJELERİMİZ, PROGRAMIMIZ VAR

“Bugün insanlarda alacak güç kalmadı, tencere boş, cüzdan boş, sıkıntı büyük. Ama herkeste bir umut var. Herkes de diyor ki, ‘bu iş bitecek, bu kabustan uyanacağız.’ Artık ‘geliyor gelmekte olan’ diyor. Biz milletimizin sıkıntılarını bitirmeye, dertlerine derman olmaya kararlıyız. Projelerimiz, programımız var. Bunları da vatandaşlarımızla paylaşıyoruz. En kısa zamanda milletimizi düzlüğe çıkarmak, rahat ettirmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.