AVCI: EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI, ASGARİ ÜCRET TUTARINDA OLMASI GEREK

Bu haber 24 Aralık 2022 saat 10:26 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Bilal Avcı, açıklanan yeni asgari ücretin çok afaki bir rakam olmadığını söyledi. İki üç aylık zaman diliminde ise 8500 TL’nin, açlık sınırı baz alındığında asgari ücretin eriyeceğini dile getirdi. Hükümetin aynı hassasiyeti emeklilere de göstermesi gerektiğini belirten Avcı, en düşük emekli aylığının asgari ücret tutarında olması gerektiğine inandıklarını ifade etti.

2023 yılında geçerli olacak asgari ücrete yapılan zammı değerlendiren Avcı; “Asgari ücret bilindiği üzere 8500 TL olarak açıklandı. Belki şu an için çok iyi geliyor olabilir ancak yirmi yıllık AK Parti döneminde daha önceleri de olsa asgari ücret tespit konusunda toplanıldığında hiçbir zaman Cumhurbaşkanı bu açıklamayı yapmıyordu. Ne zamanki Temmuz ayındaki asgari ücret açıklamasını kendileri yaptı, dün de kendileri yaptı. Tabi bu bir seçim yatırımıdır. Asgari ücretin hükümet üzerinde herhangi bir maliyeti yoktur. Tam tersi belki vergilerden daha çok kazanç elde ediyorlardır. Ancak asgari ücret 2825 TL iken asgari ücretle çalışan vatandaşların alım gücü daha yüksekti. Biliyorsunuz Temmuz ayında asgari ücret 5500 TL olmuştu. Bu 5500 TL’lik asgari ücret açıklandıktan sonra zaten zam fulyası başlamıştı ve iki ay gibi kısa bir süre içinde asgari ücret erimiş oldu. Dün de açıklanan 8500 TL’lik asgari ücret belki bugün için çok iyi görünebilir. Açlık sınırını baz aldığınızda bu iki, üç aylık zaman diliminde bu asgari ücret açıklaması 8500 TL eriyecektir. İnsanlar tekrar geçinemeyecek pozisyona gelecektir. Ancak dediğim gibi devletin üzerinde bir yük olmadığı için sürekli Sayın Cumhurbaşkanı asgari ücretle dem vurmaktadır.” Şeklinde konuştu

“EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRET TUTARINDA OLMASI GEREK”

Avcı; “Aynı hassasiyeti emekliler içinde bekliyoruz. 3500 TL olan bir emekli maaşı, 8500 TL alan bir asgari ücretli nasıl ki bunu beğenmiyorsa veya geçinemeyiz iki üç ay sonra diyorlarsa 3500 TL alan bir emekli nasıl geçinecektir? Bu asgari ücreti Sayın Cumhurbaşkanı’nın kendisinin açıkladığı gibi aynısını emekliler içinde bekliyoruz. 3 Ocak’ta açıklanacak olan TÜİK rakamları resmi açıklama değil bakarsanız. Sürekli düşük gösteriyorlar. Düşük göstermenin amacı ise emeklilere daha düşük maaş verilmesiyle ilgilidir. Şuan beş aylık emeklilerin alacağı TÜİK verilerine göre yüzde on dörttür. Ocak’ın üçünde de açıklandığı takdirde son zamanlarda belli olan yüzde iki ve yüzde üç civarında çıkıyor. Bu yüzde iki ve üçlük diliminde en fazla gelebileceği yer yüzde on yedidir. 3500 TL’ye emekli maaşı alacak bir vatandaşımızın asgari ücrete yetişme şansı yoktur. 5000-5500 arası bir zam alacaktır. Dolayısıyla biz de diyoruz ki, en düşük emekli maaşı asgari ücret tutarında olması gerek.” İfadelerini kullandı.

“SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN AYNI HASSASİYETİ EMEKLİLERE DE GÖSTERMESİNİ BEKLİYORUZ

Başkan Avcı; “Sosyal Güvenlik Yasası 2008’de çıkarılan yasa maaş bağlanma oranını yüzde yirmi sekize kadar düşürdüler. Yani yüzde yetmişten yüzde yirmi sekizlere kadar düşürdüler. Dolayısıyla eğer asgari ücrete bu kadar zam verilebiliyorsa ki bize göre çok fazla değil. Yokluk sınırının altındadır. Ancak bununda kötü bir rakam olmadığını söylüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın aynı hassasiyeti emeklilere de göstermesini bekliyoruz. Cumhurbaşkanın da bizzat çıkıp açıklama yapması lazım. Emeklilere yüzde on dört olan verileri en az yüzde elli talep ediyoruz. En düşük emekli aylığı asgari ücret tutarında olması gerektiğine inanıyoruz. Neden bunu söylüyoruz çünkü son iki yılı baz aldığımız zaman özellikle zaruri ihtiyaçlar, temel gıdalarımız yüzde üç yüz, dört yüzlerde. Emekli maaşlarına verilecek yüzde on altı, on yedilik rakamlar çok komik rakamlardır. Tekrardan ifade ediyorum emekli maaşının en az asgari ücret tutarında olması gerektiğine inanıyoruz. Aksi takdirde 3500 TL’lik emekli maaşının zam yapsanız bile o 5000 TL ile bu şartlarda kimse geçinecek durumda değildir. Marketleri görüyoruz. Özellikle kadınlarımız tencere kaynatmakta zorlanıyorlar.” Dedi

“ASGARİ ÜCRETİN NE KADAR ETKİLİ OLDUĞUNU VE NE KADAR ETKİSİZ OLDUĞUNU GÖRECEĞİZ”

Avcı; “Yıllardır asgari ücret tespit komisyonu toplanır hiçbir zaman için Cumhurbaşkanı açıklama yapmaz. Ama 2022 yılı Temmuz ve dünkü açıklamasıyla bu tamamen fazla zam verdik düşüncesiyle seçime yatırımdır. Tabi burada diğer bir sıkıntı da biz küçük esnaflarla, iş sahipleri ile görüşüyoruz. Örneğin on iki çalışanı olan bir esnafın ya eleman çıkarmaya gidecekler ya da ürünlerine zam yapacaklardır. Dolayısıyla verilen 8500 TL çok afaki bir rakam olmamasına rağmen bu ne kadar gidecek, iki ay mı gidecek, geçtiğimiz dönemdeki gibi üç ay mı gidecek oda bir muammadır. Eğer ürünlere zam gelmeyecek olursa bu asgari ücret belli bir süre insanları götürebilir belki. Hükümete ayrı bir çağrımız olacak. Sürekli zamlar gelmektedir. Asgari ücret Temmuz ayına kadar devam edecek. Bu zamlar karşısında örneğin üç ay sonra yüzde yüz zam gelen ürünlerin 8500 TL olan asgari ücretin vatandaşların mağdur olmaması açısından iyileştirmeye gidilecek mi? İyileştirme yapılır mı yapılmaz mı onu bilmiyoruz. Ama asgari ücret dediğim gibi çokta az da değil fazla da değil ancak her şeye yüzde üç, dört zam gelirken bunu bu rakamlarda tutmak ilerleyen günlerde Ocak, Şubat ayında asgari ücretin ne kadar etkili olduğunu ve ne kadar etkisiz olduğunu biz göreceğiz.  Zamlar karşısında ne kadar direnç sağlayacağıyla ilgili açıkçası soru işaretlerimiz var. Sayın Cumhurbaşkanımızdan emeklilerle ilgili Ocak ayında çıkacak olan TÜİK verilerine göre yüzde iki ve üç o zaman ne olacak yüzde on altı veya on yedi olacak. Biz ekstradan da emeklilerimize yüzde otuz üç, otuz dört gibi bir zam ve TÜİK’in açıklamasıyla birlikte bunu yüzde elliye tamamlayıp emeklilerimiz en az 8500’e çıkmasını ve onun üstündekilerinin daha fazla olmasını bekliyoruz.” Diyerek sözlerine son verdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.