AVCI: BUGÜNE KADAR AKLINIZ NEREDEYDİ?

Bu haber 20 Temmuz 2022 saat 10:57 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, üniversite mezunu gençlerin KYK Borçlarının faizlerinin silinerek yapılandırılmasına  ilişkin CHP ve İYİ Parti önergelerinin AK Parti ve MHP oylarıyla yıllardır reddedildiğini hatırlatarak, “Genel Başkanımız, ‘Emekliye iki ikramiye’ dedi; önce ‘Olmaz’ dediler, ‘Kaynak yok’ dediler, sonra onu yarım yamalak yaptılar. Genel Başkanımız ‘3600 ek gösterge’ dedi, direndiler, ama sonra yaptılar, yine yarım yamalak… ‘Elektrikte tarifeli kademe getirin’ dedi bir süre sonra yaptılar. ‘Asgari ücreti yıl ortasında artırın, enflasyon çok yüksek’ dedi, önce ‘Yasa masa’ diye gevelediler, sonra eksik de olsa yaptılar. Genel Başkanımız KYK borcu olan gençlerimize ‘Faizi ödemeyin biz gelince faizi sileceğiz’ dedi. Yıllardır mecliste gençlerimiz için verdiğimiz önergeleri reddedenler, Allah aşkına bugüne kadar aklınız neredeydi? Gençlerin KYK borçlarını görmek için bizi mi beklediniz?” diye sordu.

YILLARDIR KYK BORÇLARI İLE İLGİLİ  GENÇLERE KARŞI MAHCUPSUNUZ

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, “Faizin anaparayı geçtiği tek örnek de bu iktidarda gerçekleşti. İktidar, yıllardır KYK Borçları ile ilgili  gençlere karşı mahcupsunuz. Bu mahcubiyetinizi örtmek için de konuyu faizdir, faiz değildir tanımına çekmek bu konuda gençlere karşı yaptığınız yanlışta sizi masum göstermez.Kaldı ki adına TEFE deyin, ÜFE farkı deyin ne derseniz deyin ama bu gençlerin suçu değil.Ülke ekonomisi yönetilemiyor, savruluyor. Sayın bakan faiz midir, enflasyon farkı mıdır konuyu bu noktaya çekmek yerine mevcut durumda zaten eğitimini zor tamamlayan, iş bulamayan gençlere biz destek olmak yerine, yanlış yapmışız, borçlarını ikiye, üçe katlamışız ayıp etmişiz demeli.” dedi.

ÜÇE DÖRDE KATLAYAN BORÇTAKİ ARTIŞ FAİZ DEĞİL Mİ?

Avcı, yaptığı açıklamada, “2019 yılında KYK Borçlarının faizlerinin silinmesi konusunda CHP Bursa Milletvekilimiz in önergesinin Ak Parti ve MHP oylarıyla reddedildiğini hatırlatmak isterim. Bu konuda CHP Kocaeli Milletvekilimiz sayın Tahsin Tarhan’ın hazırladığı kanun teklifini gelin görüşmeye açalım dedik reddettiniz.2019 yılında iktidar kurmaylarının açıklamalarına bakınız. Çözüm noktasında bir iradeyi neden 2019’da koymadınız? Yıllardır ihmal ettiğiniz ve kronikleşen bu sorunun çözümü için Genel Başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun gençlere çağrısını mı beklediniz?2020 yılında hem CHP hem de İYİ Parti milletvekillerimizin KYK Borçlarının faizlerinin silinmesi ve anaparanın on yıla yaygın bir biçimde yapılandırılması konusundaki önergeleri yine Ak Parti ve MHP oylarıyla reddedildi. 2020 yılında TBMM Genel Kurulu’nda KYK Borçlarının Yapılandırılması konusunda karar hem eksik çıkarıldı hem de sorunu çözmedi. 2020’de neden çözmediniz? Bu borçların ödenmemesinin temel nedeni bu gençlerin henüz bir işe girmemiş ya da girse bile asgari ücret seviyesinde kazanıyor olmasıdır dedik. O günden bugüne enflasyondaki yüksek artış ve hesaplama yöntemindeki değişiklik borçları çok katlamış oldu. Temelde, sosyal devletin gereği olarak borçların silinmesini talep ediyoruz dedik. Yıllarca önergelerimizi reddettiler şimdi sözümüze geldiler. EYT konusunda da sözümüze gelmelerini bekliyoruz.” ifadelerinde bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.