Annelik hakkında toplumda farkındalık oluşturmak, anne ve anne adaylarının beden ve ruh sağlıklarına değer vermelerini sağlamak adına Ankara Ticaret Odası ev sahipliğinde ve Koru Hastanesi öncülüğünde "Annelik Sempozyumu" düzenlendi. 

Sempozyumun açılış konuşmasında ATO Başkanı Gürsel Baran, Anneler Günü’nün kutlandığı mayıs ayında böyle bir programın düzenlenmesinin çok anlamlı olduğunu belirterek, emeği geçenlere ve Koru Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü hekimi ve Doğasında Doğum Derneği Başkanı Profesör Doktor Aydan Biri’ye teşekkür etti.

ANNE SAĞLIKLIYSA YETİŞTİRİLEN BİREYLER DE SAĞLIKLIDIR

Baran, teşekkür konuşmasında "Anne fiziksel ve ruhsal olarak sağlıklıysa, yetiştirdiği bireyler de aynı şekilde sağlıklı ve huzurludur" şeklinde konuştu. 

Profesör Doktor Aydan Biri ise anneliğin biyolojik olarak doğumla başlayan bir süreç olmasına rağmen, anneliğin gebelik testinin pozitif olduğu andan itibaren başladığını ifade etti.

Biri, anneliğin biyolojik olarak karmaşık bir süreç olduğunu belirterek, "Doğan bebeğin bakımsız kalmaması, büyütülmesi, sağlıklı bir şekilde yetişmesi için annenin müthiş bir sevgi ve şefkatinin arkasında ciddi bir hormonal akış ve biyolojik süreç vardır" diye konuştu.

Annelik sürecini belirleyen hukuksal ve yasal sorumlulukların da olduğunu vurgulayan uzman doktor,  "Türkiye’de kadınlar, anneliği kadınlıkla birleştirmiş durumda ve kültürel değer yargıları da anneliğin etkilendiği süreçler olarak karşımıza çıkıyor" şeklinde konuştu. Ayrıca, ev işlerinin de annelik kavramına yerleştirildiğini belirterek, "Türkiye’de kadın her şeyi yapmakla yükümlü" değerlendirmesinde bulundu.

Sincan’da bayram öncesi denetimler başladı Sincan’da bayram öncesi denetimler başladı

Sempozyum, anneliğin geniş kapsamlı ve çok yönlü bir kavram olduğunu vurgulayan konuşmalarla sona erdi.

İHA 

Editör: Tuğba Akkesen