Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kamuda tasarruf paketinin detaylarını açıklamış ve üç ana başlık içeren pakette taşıtlardan kamu binalarına, yatırım projelerinden diğer harcama türlerine kadar birçok alanda alınacak tedbirleri açıklamıştı. Paket kapsamında 3 yıl boyunca emekli olanlar hariç kamuya yeni personel alımı yapılmayacak, kamuda 3 yıl süreyle yeni araç satın alma ve kiralama yapılmayacak.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, yazılı bir açıklama yaparak, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıklanan ‘Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’ni değerlendirdi.

Polatlı’da elektrik akımına kapılan çiftçiden acı haber Polatlı’da elektrik akımına kapılan çiftçiden acı haber

“KALICI FİYAT İSTİKRARINA ULAŞILMASINA YÜKSEK DÜZEYDE KATKI SAĞLAYACAK”

Baran, ekonomi programıyla fiyat istikrarı, mali disiplin, sürdürülebilir cari açık ve yapısal düşümün önceliklendirildiğini belirterek, kamuda harcamaların kontrolünün sağlanması ve tasarrufların artırılmasının, sürdürülebilir yüksek büyüme hedefi doğrultusunda atılmış önemli bir adım olduğunu söyledi. Kaynakların verimli kullanılması ve yatırımların öncelikli alana yönlendirilmesi hedefinin ekonomi programını güçlendirmek açısından can alıcı noktalar olduğunun altını çizen Baran, “Tasarruf ve verimlilik paketi, Türkiye’nin enflasyonla mücadele sürecini ivmelendirerek kısa sürede kalıcı fiyat istikrarına ulaşılmasına yüksek düzeyde katkı sağlayacaktır. Bu kapsamda alınacak önlemler kamu maliyetini dolayısıyla da ülke ekonomisini rahatlatacaktır” dedi.

ATO Başkanı Baran, 160 bin üyeyi temsilen yaptığı konuşmalarda, kamunun istihdam politikaları nedeniyle, iş arayanların kamuda istihdam edilmeyi hedeflediğini ve bu beklenti yüzünden reel sektörün eleman bulma sorunu yaşadığını dile getirdiğini hatırlattı. Pakette kamu istihdamına yönelik tedbirin, reel sektörün istihdam kapasitesini artırmaya katkı sağlayacağını vurgulayan Baran, şunları söyledi:

“Taşıtlardan binalara, haberleşme giderlerinden kamu istihdamına kadar geniş bir alanda tasarrufu öngören bir anlayışla hayata geçirilecek bu paket, uygulanan ekonomi programını güçlendirerek, ekonomik göstergeleri çok daha iyi seviyelere getirecektir. Özellikle kamudaki istihdamın emeklilerle sınırlandırılması istihdamı azaltıcı etkiden ziyade özel sektörü besleyecek nitelikle bir rol üstlenecektir.”